Մայիսի 5-ին նշվում Է Հաշմանդամների իրավունքների համար պայքարի միջազգային օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայիսի 5-ին նշվում Է Հաշմանդամների իրավունքների համար պայքարի միջազգային օրը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այդ օրն ամեն տարի նշվում Է 1992 թվականից:
1992 թվականի այս օրը Եվրոպայի 17 երկրների սահմանափակ հնարավորություններով մարդիկ անցկացրեցին պայքարի օր հանուն հաշմանդամների իրավունքների պաշտպանության եւ ֆիզիկական, հոգեկան կամ զգայական սահմանափակումներով մարդկանց խտրականության դեպքերի բացառման:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գնահատումներով՝ ավելի քան մեկ միլիարդ մարդ ինչ-որ ձեւի հաշմանդամություն ունի, ինչը համապատասխանում Է աշխարհի բնակչության գրեթե 15 տոկոսին: Ավելի քան 100 միլիոն հաշմանդամներ երեխաներ են:
2006 թվականի դեկտեմբերի 13-ին ՄԱԿ-ում ընդունվել Է մարդու իրավունքների բնագավառում XXI դարի առաջին համակողմանի պայմանագրերից մեկը՝ Հաշմանդամների իրավունքների կոնվենցիան:
Կոնվենցիայի հիմնարար սկզբունքների թվում են մարդկային արժանապատվության եւ անկախության, նրա անձնական ինքնուրույնության, ներառյալ իր սեփական ընտրությունն անելու ազատության հարգումը, սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց ներգրավումը հասարակության կյանքում, հնարավորությունների հավասարությունը, տղամարդկանց եւ կանանց հավասարությունը:

Международный день борьбы за права инвалидов отмечается в четверг
Международный день борьбы заправа инвалидов отмечается ежегодно 5 мая с1992 года. В этот день в1992 году люди сограниченными возможностями 17 европейских стран провели день борьбы засоблюдение прав инвалидов иисключение случаев дискриминации людей сфизическими, психическими илисенсорными ограничениями.
По оценкам Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), более 1 миллиарда людей имеют какую-либо форму инвалидности, что соответствует почти 15% населения мира. Более 100 миллионов инвалидов – дети,сообщает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
13 декабря 2006 года вООН был принят один изпервых всесторонних договоров вобласти прав человека XXI века – Конвенция оправах инвалидов.
Среди основополагающих принципов конвенции – уважение человеческого достоинства инезависимости, его личной самостоятельности, включая свободу делать свой собственный выбор; вовлечение людей сограниченными возможностями вжизнь общества; равенство возможностей; равенство мужчин иженщин.