Երկու զոհ և 7 վիրավոր․ Երևանում ուղևորատար ավտոբուսի պայթյունի տարբեր վարկածներ են ուսումնասիրվում (ԱՄՓՈՓՈՒՄ)
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երկու մարդ է զոհվել, ևս յոթը վիրավորվել են Երևանում ապրիլի 25-ին ուղևորատար ավտոբուսի պայթյունի հետևանքով։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, վիրավորներից մեկն արդեն դուրս է գրվել հիվանդանոցից, երկուսի վիճակը գնահատվում է ծանր։ Երկու զոհվածների ինքնությունը պարզվում է։
ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը լրագրողներին տեղեկացրել է, որ պայթյունը ֆիքսել են ճանապարհային տեսախցիկները։ Ոստիկանության պետի խոսքով՝ պայթյունը տեղի է ունեցել ավտոբուսի աջ կողմի առջևից երկրորդ նստատեղից։ Ոստիկանապետը չի բացառել, որ պայթող նյութը այդ նստատեղին նստած անձի մոտ է եղել, ում ինքնությունը պարզելու համար աշխատանքներ են տարվում։
Առավել մանրամասն, տեղեկություններ, ըստ ոստիկանության պետի, կլինեն առավոտյան։
Դեպքից անմիջապես հետո ՀՀ Նախագահի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Հակոբյանը հայտարարություն է տարածել դեպքի վայրում իրականացվող փրկարարական և քննչական աշխատանքների վերաբերյալ։
Հայտարարությունում նշվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին պարբերաբար զեկուցվում է աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ: Նախագահ Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությանը հանձնարարել է ուժեղացնել պարեկապահակային ծառայությունը:
«Առողջապահության նախարարությունը իրականացնում է անհրաժեշտ միջոցառումներ` տուժածներին բուժօգնություն ցուցաբերելու ուղղությամբ: Հանրությանը կոչ ենք անում զերծ մնալ չստուգված տվյալների տարածումից»,- նշված է հայտարարությունում:
ՀՀ գլխավոր դատախազության հայտարարության համաձայն, պայթյունի փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որը գտնվում է ՀՀ Քննչական կոմիտեի հատուկ կարևորության գործերի քննության վարչության վարույթում: Փորձագետների մասնակցությամբ քննչական խումբն իրականցնում է դեպքի վայրի զննություն, կատարվում են անհետաձգելի քննչական, դատավարական և օպերատիվ հետախուզական գործողություններ:

Armenian police investigate several versions of Yerevan bus explosion causes that claimed lives of 2 and injured 7
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. 2 people died and 7 received injuries of different severity as a result of a bus explosion in Yerevan’s Halabyan Street on April 25. As “Armenpress” was informed from the Ministry of Emergency Situations of Armenia, one of the injured has been already discharged from hospital, two others are in critical health condition. Works are underway to identify the two victims.
Police Chief of Armenia Vladimir Gasparyan informed the reporters that the explosion has been fixed by traffic cameras. According to him, the explosion occurred on the second seat of the right wing of the bus. The Police Chief did not rule out the possibility that the explosive substance was with the person sitting on that seat. Works are underway to identify that person.
The Police Chief told that more detailed information will be available in the morning.
Immediately after the incident Vladimir Hakobyan, Press Secretary of Armenia’s President, issued a statement over the rescue and investigative activities conducted at the scene of the bus explosion. The statement mentioned that the President of the Republic is regularly briefed on the works. President Sargsyan has instructed the Police of the Republic of Armenia to reinforce patrol service.
“The Ministry of Health takes all necessary measures to provide the injured with adequate medical aid. We call on the public to avoid spreading unconfirmed information”, says the statement.
According to the statement of the Prosecutor General's Office of the Republic of Armenia, a criminal case has been initiated in relation to the explosion, under the proceeding of the Special Investigative Service of the Republic of Armenia. An investigative group of experts conducts a crime scene examination; urgent investigative, procedural and operational intelligence operations are underway.