Հայ դատի հանձնախումը Օբամային կոչ է արել «Լեհիի օրենքի» շրջանակում պատժել Ադրբեջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախումբը Միացյալ Նահանգների նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմին հորդորել է հետաքննել Ադրբեջանի կողմից «Լեհիի օրենքի» խախտումները (օրենքն արգելում է ԱՄՆ պետդեպարտամենտին և պաշտպանության դեպարտամենտին ռազմական օգնություն տրամադրել այն երկրի ռազմական միավորումներին, որն անպատժելի կերպով խախտում է մարդու իրավունքները): Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի գրասենյակից:
Նախագահ Օբամային և ԱՄՆ կոնգրեսի անդամներին ուղղված նամակում հանձնախմբի անդամներն ահազանգում են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից նորագույն զենքերի կիրառման հետևանքով իրադրության լարման, մահվան դեպքերի աճի, միջազգայնորեն ընդունված մարդու իրավունքների խախտումների առնչությամբ:
Հայ դատի հանձնախմբի ներկայացուցիչները Միացյալ Նահանգներին և կոնգրեսականներին կոչ են արել անմիջապես դադարեցնել ԱՄՆ ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին, հետաքննել ադրբեջանական կողմի խախտումները, օրենսդրորեն արգելել ցանկացած տեսակի ռազմական աջակցություն Բաքվին և ձեռնարկել արդյունավեր միջոցներ Ադրբեջանի անվտանգության ուժերի պատասխանատու անձանց արդարադատության առաջ կանգնեցնելու նպատակով:
Նամակում Հայ դատի հանձնախմբի անդամները ԱՄՆ ղեկավարներին խնդրել են հիշել, որ Ադրբեջանի կառավարությունը դեռևս արդարադատություն չի հաստատել Ռամիլ Սաֆարովի հարցում, ով 2004 թվականին կացնահարելով սպանել էր հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին: Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը, մարդասպան Սաֆարովին պատժելու փոխարեն, նրան Հունգարիայից տեղափոխեց Ադրբեջան ու ներում շնորհեց, պարգևատրեց և բարձրացրեց զինվորական կոչումը:
Նամակում նրանք հիշեցրել են, որ Ալիևի ղեկավարած երկրի զինված ուժերը ապրիլի 2-7-ը սարսափելի գործողությունների են դիմել Լեռնային Ղարաբաղում զինվորականների և խաղաղ բնակչության դեմ` այդ թվում և Թալիշ գյուղի տարեց բնակիչների նկատմամբ իրականացված վայրագություններն ու երեք հայ զինվորների գլխատումը:
«Լեհիի օրենքն» առաջին անգամ ներկայացվել է 1997 թվականին: Այն ԱՄՆ պետդեպարտամենտին և պաշտպանության դեպարտամենտին արգելում է ռազմական օգնություն տրամադրել այն երկրի ռազմական միավորումներին, որն անպատժելի կերպով խախտում է մարդու իրավունքները: Հավատարիմ մնալով ամերիկյան արժեքներին` օրենքն օգնում է երաշխավորելու, որ ԱՄՆ հարկային դոլարները չեն օգտագործվում այն զորամիավորումների, արտաքին զինված զորամիավորումների անհատների կամ անվտանգության ուժերի կողմից, ովքեր խախտում են մարդու իրավունքներն ու պատերազմական հանցագործություններ են իրականացնում:

ANCA urges Obama to punish Azerbaijan by "Leahy Law"
YEREVAN, APRIL 12, ARMENPRESS. The Armenian National Committee of America (ANCA) is calling upon the Obama Administration investigate violations of the "Leahy Law" regarding U.S. military assistance to units of the Azerbaijani armed forces that are credibly reported to have committed "gross violations of internationally recognized human rights,” “Armenpress” was informed by ANCA.
An ANCA letter sent to President Obama and to Members of Congress raise alarms about Azerbaijani President Ilham Aliyev's major escalation in aggression in terms of the introduction of advanced weapons, the level of fatalities, and the "gross violations of internationally recognized human rights" his forces are credibly alleged to have committed against both civilians and soldiers. The ANCA specifically called upon the President and Members of Congress to "immediately zero-out U.S. military aid to Azerbaijani pending the outcome of a Leahy Law investigation," and, "subsequent to a determination that Azerbaijani forces have, in fact, violated the terms of U.S. law... to statutorily prohibit all military aid to Baku and to take effective measures to bring the responsible members of Azerbaijan's security forces to justice." The ANCA letter also asked U.S. officials to recall that "the Azerbaijani government has yet to bring to justice Ramil Safarov, who, in 2004, axe-murdered Armenian officer Gurgen Margaryan while he was asleep at a NATO Partnership for Peace peacekeeping training program in Hungary. Rather than supporting efforts to punish this admitted killer, President Aliyev secured Safarov's transfer from a Hungarian prison and then brought him home to Baku, where he was pardoned, given a parade, promoted in rank, and given back pay." Credible reports of atrocities committed by Aliyev's forces against civilians and Karabakh defense forces during the April 2 - 7 Azerbaijani attack on Nagorno Karabakh republic are now emerging - including the execution and mutilation of an elderly couple in the village of Talish and the beheading of three Armenian soldiers. President Aliyev's military annually receives millions of dollars in Foreign Military Financing (FMF) and International Military Education and Training (IMET) appropriations, and, as such, is subject to Congressional oversight to ensure compliance with U.S. law (including the Foreign Assistance Act of 1961 and recurring provisions of annual Department of Defense appropriations). The "Leahy Law", first introduced in 1997, prohibits the U.S. Department of State and Department of Defense from providing military assistance to foreign military units that violate human rights with impunity. In keeping with core American values, these laws help ensure that our U.S. tax dollars are not used by units or individuals of foreign armed units or security forces to commit human rights abuses and war crimes.