Շառլ Ազնավուրը և Ֆրանսուա Օլանդը քննարկել են ԼՂ իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսահայ լեգենդար երգիչ Շառլ Ազնավուրը հանդիպել է Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի հետ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Ազնավուրի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջը, հանդիպումը տեղի է ունեցել ապրիլի 8-ին: Նրանք քննարկել Ղարաբաղի ներկայիս իրավիճակը: Հանդիպման նկարը տեղադրվել է նաև Ֆրանսիայի նախագահի ինստագրամյան պաշտոնական էջում:
Cet après-midi, je me suis entretenu avec Charles Aznavour, légende de la chanson française.
Фото опубликовано François Hollande (@fhollande) Апр 8 2016 в 7:38 PDT
Ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և առավոտյան Ադրբեջանը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով ձեռնարկել է լայնածավալ նախահարձակ գործողություններ, որոնց ընթացքում հրթիռահրետանային արկակոծման են ենթարկվել ոչ միայն հայկական զինուժի պաշտպանական դիրքերը, այլև խաղաղ բնակավայրերը: Ադրբեջանական զինուժի կողմից ապրիլի 2-ին Մարտունու ուղղությամբ ՄՄ-21 («Գրադ») կայանքից իրականացված հրթիռահրետակոծության հետևանքով սպանվել է 12-ամյա Վաղինակ Գրիգորյանը, ևս երկու երեխա վիրավորվել են: Ավելի ուշ Ստեփանակերտի հիվանդանոց են տեղափոխվել ևս չորս վիրավոր քաղաքացիական անձինք: Իսկ ապրիլի 3-ին հայտնի դարձավ, որ Թալիշում նախօրեին ադրբեջանցիները գազանաբար գնդակահարել, խոշտանգել ու խեղել են երեք խաղաղ բնակիչների: Հայկական կողմը 46 կորուստ ունի, 19 զինծառայող անհայտ կորած է, 122 մարդ` վիրավոր:
Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի ժամանակին և արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր է եղել իրավիճակը վերցնել վերահսկողության տակ և զգալի կորուստներ պատճառել հակառակորդին. ապրիլի 1-5-ը տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է ավելի քան 300 կորուստ (որոշ տեղեկություններով`զոհերի ու վիրավորների թիվը նշվում է 2000), ոչնչացվել է 24 տանկ, 3 հետևակի մարտական մեքենա, 1 ինժեներական տեխնիկա, 2 ուղղաթիռ, 8անօդաչու սարք, 1ՄՄ 21ռեակտիվ հրետանու մարտական մեքենա:
Ապրիլի 8-ին ժամը 15:00-20:00-ն Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնականների միջնորդությամբ կողմերն իրականցրել են զոհվածների որոնողական աշխատանքներ, որոնք արդյունքում հայտնաբերվել են ՊԲ երկու զինծառայողների մարմիններ:

Charles Aznavour and Francois Hollande discuss situation in Nagorno Karabakh
YEREVAN, APRIL 9, ARMENPRESS. Legendary French-Armenian singer Charles Aznavour has met with the President of the French Republic Francois Hollande. “Armenpress” reports, citing the official website of the singer, the meeting took place on April 8. They discussed the current situation in Karabakh. The photo of the meeting is also posted in the official Instagram page of the French President.
The Armenian side has 46 causalities, 19 soldiers missing, 122 wounded. 5 more people including the heads of two rural communities of Syunik Province were killed on their way to Martakert on April 4.
Due to the timely and professional actions of the Nagorno Karabakh Defense Army, it was possible to take the situation under control making the enemy suffer considerable losses. On April 1-5 as a result of the crushing counterattacks by the Armenian side against the military aggressions towards the Nagorno Karabakh, Azerbaijan lost 2 helicopters, 24 tanks, 3 infantry fighting vehicles, 8 UAVs, 1 21-MM multiple rocket launcher system (Grad). During military operations 300 Azerbaijani soldiers and militants have been eliminated, nearly 2000 are wounded. On April 5 at 12:00, the fire was ceased in the line of contact between Karabakh and Azerbaijani opposing forces. The agreement of armistice was reached at the meeting of the Chiefs of General Staff of Armenia and Azerbaijan in Moscow on April 5. Azerbaijan has violated the agreement several times, but in a much lower intensity.In the night of April 6 Azerbaijan even kept territories of the Republic of Armenia, particularly Vardenis city, under fire.
According to the agreement reached in advance, Armenian and Azerbaijani sides conducted searching activities under the mediation of the InternationalCommittee of theRed Cross(ICRC)and the field assistants of the Personal Representativeof theOSCEChairperson-in-Office. The Armenian side found the bodies of two Defense Army soldiers, junior sergeant Robert Abajyan (1996) and Andranik Zohrabyan (1996).