Քաղաքագետը Թալիշում կատարվածը որակում է ռազմական հանցագործություն. Ադրբեջանը պատասխանատվության պիտի կանչվի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թալիշում տարեց մարդկանց վայրագաբար սպանությունն ադրբեջանական զորամիավորումների կողմից միանշանակ ռազմական հանցագործություն է, որի մասին շատ հստակ գրված է միջազգային իրավունքում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտարարեց քաղաքագետ Նարեկ Գալստյանը: «Ես կարծում եմ, որ գործողությունների ավարտից հետո անպայմանորեն այդ բոլոր փաստերը կհավաքվեն, կգրանցվեն ու դրա վերաբերյալ մեր կողմը համապատասխան միջազգային ատյաններին հայց կներկայացնի, որպեսզի Ադրբեջանի իշխանությունը պատասխանատվության կանչվի»,-ասաց քաղաքագետը:
Մանրամասնելով նշյալ գործընթացը` Նարեկ Գալստյանը հայտնեց, որ կան միջազգային դատական ատյաններ, որոնք մասնագիտացած են պատերազմի ժամանակ կատարված հանցագործությունների ուսումնասիրմամբ և համապատասխան մարդկանց դատելով, այդ թվում`հետմահու: «Գործընթացը բավականաչափ բարդ է, պետք է պետությունը հայց ներկայացնի համապատասխան ատյաններին: Ինչպես սովորական դատական գործընթացների ժամանակ, այս դեպքում ևս պետք է ուսումնասիրվեն փաստերը և, եթե դրանք բավարար են, ընթացք տրվի գործին, ինչը բավականաչափ կձգձգվի: Ամեն դեպքում դա մեզ չի խանգարի, որպեսզի սկսենք այդպիսի գործընթաց»,-ավելացրեց նա:
Ինչ վերաբերում է Արցախն իր տարածքում տեսնելու Ադրբեջանի ապարդյուն նկրտումներին, ապա Նարեկ Գալստյանը նկատեց, որ այդ հարցը քննարկման ենթակա չէ, իսկ այսպիսի դեպքերն էլ գալիս են ևս մեկ անգամ վերահաստատելու, որ անհնար է պատկերացնել հայի գոյությունն իրենց հասարակության ներսում: «Արցախի` Ադրբեջանի մաս լինելու հարցը վաղուց պարզ է, որ անհնար է: Ոչ միայն նրա համար, որ այն Ադրբեջանի կազմում չէ, այլ ընդհանրապես մենք նրանց գործողություններից տեսնում ենք, որ իրենք և մենք անհամատեղելի ենք մի հասարակության ներսում և վերջ»,-եզրափակեց քաղքագետը:
Ադրբեջանական զորամիավորումները ապրիլի 2-ին գյուղում գնդակահարել են Թալիշի բնակիչ Վալերա Խալափյանին և նրա կնոջը՝ Ռազմելային, կտրել նրանց ականջները։ Նրանք գնդակահարել են նաեւ 1924 թվականին ծնված Մարուսյա Խալափյանին: Թալիշը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի հյուսիսարևելյան սահմանին:

Political analyst says events of Talish are war crimes: Azerbaijan must be accountable
YEREVAN, APRIL 4, ARMENPRESS. The brutal and violent murder of the elderly people in Talish by Azerbaijani forces is a war crime, which is clearly defined in international law. This was stated by political scientist Narek Galstyan in an interview with “Armenpress”. "I think that after the end of operations, these facts will be gathered and registered, and our side will request relevant international organizations to hold Azerbaijani authorities accountable," he said.
Detailing the mentioned process, Narek Galstyan said that there are international courts which specialize in the study of war crimes and trials of people, including posthumously. "The process is complicated enough; the state has to apply to the relevant bodies. As usual during the legal proceedings, the facts in this case will be investigated and, if they are solid enough the process will begin, which can be delayed. In any case, it will not be an obstacle for us to start the process, "he added.
As for Azerbaijan’s vain ambitions to see Artsakh in its territory, Narek Galstyan noted that this issue is not subject to discussion, but such cases have come to reaffirm once again that it is impossible to imagine an Armenian existence within their society. "The issue of Artsakh being part of Azerbaijan has long been clear that it is impossible. Not only because it is not a part of Azerbaijan, but in general we see through their actions that we and the Azerbaijanis are incompatible within a society, "the political scientist concluded.
The Azerbaijani armed forces brutally and violently executed on April 2 civilian residents of Talish, Valera Khalapyan and his wife Razmela, and cut off their ears. Azerbaijanis also executed Marusya Khalapyan, born in 1924. Talish is located in the north-eastern part of the Nagorno Karabakh border.