Սիրիայում ՌԴ-ի ռազմական ներկայությունը մեծացնելը ժամանակի հարց է. Ալեքսանդր Մարգարով
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիական կոնֆլիկտում Ռուսաստանի ներգրավվածությամբ լուծվեց մի քանի խնդիր: Առաջինը Ռուսաստանն իր գործողություններով նպաստեց, որ ամրապնդվեն Սիրիայի նախագահ Բաշար Ալ- Ասադի դիրքերը: Միանշանակ է նաև այն հանգմանքը, որ միջազգային հանրությունը հաշվի է առնում Ռուսաստանի ներկայությունը Սիրիայում, և պարզ է, որ պաշտոնական Մոսկվան դառնում է այնպիսի դերակատար, որի հետ կարելի է համագործակցել նույն սիրիական հարցի շուրջ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին նշեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարգարովն` անդրադառնալով Սիրիայի զորքի հիմնական մասի դուրս բերման վերաբերյալ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի որոշմանը:
«Ռուսաստանն այս քայլով նաև ցույց է տալիս, որ ինքը, Սիրիայում ներգրավվելով, չի ցուցաբերում կտրուկ կեցվածք` ասելով, թե ինքն է այստեղ և միայն ինքն է որոշում ինչ է լինելու Սիրիայում: Ցույց է տրվում այն, որ ՌԴ-ն պատրաստ է հանդես գալ որպես կողմերից մեկը, ով ներգրավված է սիրիական զարգացումներում և ունի իր շահերը տվյալ տարածաշրջանում»,-ասաց քաղաքագետը:
Ալեքսանդր Մարգարովը նշեց, որ Ռուսաստանի նախագահի որոշման հետ կապված երկու հիմնական մոտեցումներ են շրջանառվում: Նախ այն, որ ՌԴ-ն, ծախսելով օրական մոտ 2,5 մլն ԱՄՆ դոլար, ազատագրեց 10 հազար քկմ տարածք, շուրջ 200 բնակավայրում վտանգը զգալի նվազեց: Այժմ էլ ռուսական կողմը պատրաստ է որոշ չափով ետ կանգնել, և նպաստել Շվեյցարիայում տեղի ունեցող բանակցային գործընթացին, որպեսզի այն բերի կոնկրետ արդյունքներ սիրիական տարբեր կողմերի համար, Սիրիան էլ մնա մեկ միասնական պետություն:
Հաջորդ մոտեցումն էլ այն է, որ ՌԴ-ն ի վիճակի չէ երկու ճակատում` Սիրիայում և Ուկրայինայում շարունակել պայքարել: Ֆինանսական ծանր իրադրություն է, Ռուսաստանի վրա բացասական ազդեցություն են թողնում Արևմուտքի կողմից սահմանված պատժամիջոցները և ահա նա գնում է նահանջի:
Իրականում, Ալեքսանդր Մարգարովի խոսքով, ՌԴ-ն ամբողջությամբ իր զորքերը դուրս չի բերում: Նա պահպանում է թե Տարտուսի բազան, թե տեղի ավիաբազան: Դա նշանակում է, որ անհրաժեշտության դեպքում Սիրիայում սեփական ռազմական ներկայությունը մեծացնելը ժամանակի հարց է:

Alexander Margarov: Expanding Russian military presence in Syria a matter of time
YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. Russia's involvement in the Syrian conflict solved several problems. Firstly, Russia supported through its actions the strengthening of Syrian President Bashar al-Assad's positions. Definitely, the international community considers Russia's presence in Syria, and it is clear that the official Moscow becomes a player with whom cooperation on the Syrian issue is possible. Political scientist Alexander Margarov noted this at a press conference in "Armenpress", commenting on Russian President Vladimir Putin's decision to withdraw the main part of forces from Syria.
"Russia's move also shows that by being involved in Syria, it does not show a dramatic stance by saying that Russia is here and only Russia decides what will happen in Syria. It shows that Russia is ready to act as one of the parties who is involved in the Syrian developments and has its own interests in the region, “the political scientist said.
Alexander Margarov noted that two main approaches are circulated in connection with the decision of the Russian president. First, Russia is spending about $ 2.5 million per day, liberated an area of 10 thousand square kilometers and danger significantly decreased in around 200 communities. Now the Russian side is ready to step back, to some extent, and to contribute to the negotiation process in Switzerland in order to bring concrete results for various parties of Syria, and Syria will remain a unified state.
The next approach is that Russia cannot continue to fight two fronts in Syria and Ukraine. It is a difficult financial situation, the sanctions by the West have negative impacts on Russia, and therefore it retreats.
According to Alexander Margarov, in reality, Russia will not withdraw its troops completely. It will maintain both the Tartus base and the local air base. This means that in case of necessity, expanding its military presence in Syria is a matter of time.