Սիրիայում ռազմական գործողությունների դադարեցման համատեղ հայտարարությունը ռուսական դիվանագիտության հաղթանակն է. Արտաշես Գեղամյան
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանը մարտի 11-ին ելույթ է ունցել ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանական պատվիրակությունների ղեկավարների աշխատանքային հանդիպման (2016թ. մարտի 11, Երևան) արդյունքների և ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային խորհրդաժողվի (2016թ. հուլիսի 1-5, Թբիլիսի) աշխատանքին ՀԱՊԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակության մասնակցության մասին:
«Հարգարժան Սերգեյ Եվգենևիչ, հարգարժան Էդուարդ Հովսեփովիչ, հարգելի գործընկերներ, ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանական պատվիրակությունների ղեկավարների աշխատանքային հանդիպման ընթացքում մանրամասն տեղեկացվեց ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային խորհրդաժողովին ՀԱՊԿ ԽՎ պատվիրակությունների մասնակցության արդյունքների մասին։ Հատուկ ուշադրություն հատկացվեց խորհրդաժողովում հնչած ելույթների ընկալման անհրաժեշտությանը, ինչպես նաև ՀԱՊԿ ձևաչափում արտաքին քաղաքական համակարգման մշակման հարցերին, ինչի շուրջ ելույթ ունեցավ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Նիկոլաևիչ Բորդյուժան։ Նախ կուզենայի նորից նշել ՀԱՊԿ ԽՎ անցած ձմեռային խորհրդաժողովի, ըստ իս, կարևոր առանձնահատկությունները և տարբերությունները նախորդներից։
= Առաջինը, ինչի մասին կուզենայի նախևառաջ նշել, Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Եվգենևիչ Նարիշկինի աննախադեպ կոշտ ելույթն էր ԵԱՀԿ ԽՎ երեք կոմիտեների համատեղ (լիագումար) նիստում։ Ըստ էության, Պետդումայի նախագահը խիստ գնահատականներ տվեց Եվրամիության 28 անդամ պետությունների գործունեությանը, որոնք, ԵԱՀԿ անդամ լինելով, ՆԱՏՕ գործընկերներից վերածվել են «վասալների»։ Ընդամենը մի քանի մեջբերում անեմ այդ ելույթից։
«Հանդիպման վայրն ինքը՝ հիասքանչ Վիեննան... ստիպում է մեզ բոլորիս մտորել. ինչո՞ւ արդի Եվրոպան ինքն է խարխլում իր անվտանգությունը և մշակույթը, ներառյալ միջազգային հարաբերությունների մշակույթը և երկխոսության մշակույթը»։
«Սակայն ՆԱՏՕ դաշինքը... շարունակեց արևմտյան ծրագրի իրագործումը՝ ընդլայնվելով դեպի արևելք, գործընկերներին վերածելով վասալների, թելադրելով և պարտադրելով քաղաքական որոշումներ։ Ավաղ, այդ նույն տրամաբանությունը հիմնականում ընդունել է Եվրամիությունը, ընդհուպ մինչև ԵՄ-ում և ՆԱՏՕ-ում մի շարք պետությունների ներառման համաժամանակեցումը»։
«Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի գտնվելու ընթացքում տեղի է ունեցել թմրանյութերի արտադրության պայթյունալի աճ։ Իսկ սիրիական սահմաններին դաշինքը (ՆԱՏՕ) ի վիճակի չէ ոչ կանգնեցնել ահաբեկչական տարանցումը, ոչ էլ զսպել իր իսկ անդամներին հանցավոր սադրանքներից։ Պարզապես բանն այն է, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքն արտադրում է ոչ թե անվտանգություն, այլ առճակատում»:
«...մարդու իրավունքների, եվրոպական արժեքների մասին բառերը նրա համար ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ մի ինչ-որ «ռազմական խորամանկություն», մի տեսակ ծխածածկույթ»։
Հատկանշական է, որ ԵԱՀԿ 28 անդամ պետությունների, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի և Կանադայի հասցեին Սերգեյ Եվգենևիչի հնչեցրած քննադատությանն արձագանքել է միայն Լիտվայի ներկայացուցչուհին՝ Վիլիա Ալեկնայտե Աբրամիկենեն, նույն ինքը՝ ԵԱՀԿ ԽՎ փոխնախագահը։
= Երկրորդ. կարծում եմ, որ անհրաժեշտություն կա հակիրճ անդրադառնալ նաև ԵԱՀԿ ԽՎ ամառային խորհրդաժողովի արդյունքներին։ ԵԱՀԿ ԽՎ հոբելյանական այդ խորհրդաժողովից (2015թ. հուլիսի 5-8, Հելսինկի) հետո ձմեռային խորհրդաժողովում ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակությունների ելույթների տոնայնությունը ենթարկվել էր զգալի փոփոխությունների Ռուսաստանի հասցեին քննադատության էական մեղմման իմաստով։ Ավելին, Եվրամիության անդամ երկրների մեր գործընկերների առանձին ելույթներում նկատվում էին Ռուսաստանի դիրքորոշման ընկալման տարրեր սիրիական հակամարտության և Ուկրաինայի Հարավ-արևելքում տեղի ունեցող հակամարտության կարգավորման հարցերում։ Հատկանշական է, որ իտալական պատվիրակության անդամ Սերջիո Դիվինան հանդես եկավ ԱՄՆ-ի հասցեին կոշտ քննադատությամբ՝ ասելով, որ Սիրիայի կառավարական զորքերի դեմ կռվող առանձին խմբավորումներ ֆինանսավորվում են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կողմից։
= Երրորդ. կուզենայի գործընկերներիս ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքին, որ, ցավոք, մեզ չհաջողվեց ԵԱՀԿ ԽՎ պատվիրակությունների գլխավոր ուշադրությունն ուղղել ԵԱՀԿ ԽՎ Վիեննայի խորհրդաժողովի նախօրեին Սիրիայում մարտական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ ռուս-ամերիկյան Համատեղ հայտարարության ստորագրման բացառիկ հրատապության վրա։ Այնինչ, կարծում եմ, որ ռուսական դիվանագիտության այդ անվիճելի հաջողությունը կարելի էր շատ համոզիչ կերպով ներկայացնել որպես վճռորոշ բեկում Մեծ Մերձավոր Արևելքի ամբողջ տարածքում և, թերևս, ողջ աշխարհում աղետի կանխման ուղղությամբ։ Նկատի ունեմ այն, որ Սիրիայի քիմիական զինաթափումն սկսելուց հետո, երբ 2013թ. սեպտեմբերի 5-ին G20-ի սանկտպետերբուրգյան գագաթաժողովում ՌԴ նախագահ Վ.Պուտինն առաջարկեց ԱՄՆ նախագահ Բ.Օբամային սիրիական ռազմաքիմիական պոտենցիալը դնել միջազգային վերահսկողության տակ, Ռուսաստանը հետո արդեն փաստորեն այդ գործընթացի ամբողջ պատասխանատվությունը վերցրեց իր վրա և պատվով ավարտեց այն 2014թ. հոկտեմբերին։ Ավաղ, Խաղաղության Նոբելյան մրցանակը ստացավ ոչ թե Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, այլ ՄԱԿ ստորաբաժանումներից մեկը, որը լոկ տեխնիկական գործառույթ էր կատարում այդ հարցում։ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում իմ ելույթներից մեկում ես, իհարկե, այս մասին ասել եմ, որը հետագայում հրապարակվել է իմ վերջին գրքերից մեկում։
Անդրադառնալով ԵԱՀԿ ԽՎ Հելսինկիի խորհրդաժողովին՝ կուզենայի ուշադրություն հրավիրել այն փաստին, որ ԵԱՀԿ ԽՎ Հելսինկյան եզրափակիչ հռչակագրի ընդունման դեմ հանդես եկավ և դեմ քվեարկեց ընդամենը մեկ պատվիրակ՝ Հայաստանի կառավարող Հանրապետական կուսակցությունից պատգամավոր Արտաշես Գեղամյանը՝ ձեր խոնարհ ծառան։ Կուզենայի ճիշտ հասկացվել։ Հայկական պատվիրակության անունից «դեմ» չքվեարկելով մենք մեր քաղաքական ընդդիմախոսներին հնարավորություն կտայինք ամենուրեք հայտարարել, թե ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը միաձայն է դատապարտում Ռուսաստանի գործողություններն Ուկրաինայում և Ղրիմում, ինչի մասին խոսվում էր Հելսինկյան հռչակագրի մի շարք հոդվածներում։ Ակնհայտ է, որ դրա հետ մեկտեղ մեր ընդդիմախոսներն անդադրում կարծարծեին այն փաստը, թե Հելսինկյան հռչակագիրը միահամուռ հավանության են արժանացրել հենց Ռուսաստանի դաշնակիցները՝ ՀԱՊԿ և ԵԱՏՄ անդամ պետությունները։ Այդ փաստը, ցավոք, չդարձավ սկզբունքային վերլուծության առարկա, էլ չեմ ասում այն մասին, որ անգամ չիմաստավորվեց և իր արտացոլումը չգտավ Ռուսաստանի ԶԼՄ-ներում։
Կան նաև այլ դիտարկումներ ԵԱՀԿ ԽՎ-ում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պատվիրակությունների գործունեության լուսաբանման վերաբերյալ։ Այսպես, 2016թ. փետրվարի 25-ին՝ ԵԱՀԿ ԽՎ Մշտական կոմիտեի նիստի բացման օրը, բոլոր պատվիրակություններին էր հանձնվել ԵԱՀԿ 6 աշխատանքային լեզուներով հրապարակված իմ գիրքը, որում խստորեն դատապարտվում էին Թուրքիայի ուխտադրուժ գործողությունները՝ կապված Սիրիայի երկնքում ռուսաստանյան Սու-24 ռմբակոծչի խոցման հետ։ Գրքում հիմնավորված է թուրքական ղեկավարության` Սիրիայում իրականացվող քաղաքականության վտանգավորությունը։ Ավելին, վավերագրական փաստերի հիման վրա եզրակացություն է արվել ԻԼԻՊ և «Ջեբհաթ ան-Նուսրա» ահաբեկչական կազմակերպությունների ֆինանսավորման մասին մեղմ ասած՝ թուրքական ղեկավարության գիտությամբ։
Ուզում եմ նշել, որ գրքի հիմքում դրված հոդվածները հրապարակվել են Հայաստանի Հանրապետության «Արմենպրես» պետական տեղեկատվական գործակալության կողմից։ Հատկանշական է այն փաստը, որ խորհրդաժողովի ընթացքում թուրքական իշխանությունների գործողությունների՝ գրքում պարունակվող կոշտ քննադատությանը փաստորեն արձագանքեց երկու պատվիրակ։ Նրանցից մեկը՝ Եվրամիության երկրներից մեկի ներկայացուցիչը, ասաց, որ մեղադրանքները Թուրքիայի հասցեին, որը ներկայում կանոնակարգում է փախստականների հոսքը դեպի ԵՄ երկրներ և միևնույն ժամանակ այնտեղ է ուղղորդում նաև ահաբեկիչներին (ինչպես այդ մասին պնդվում է գրքում), շատ լուրջ են և ուսումնասիրություն են պահանջում։ Եվ դա ասվեց ի լուր բոլորի, ԵԱՀԿ ԽՎ լիագումար նիստի ժամանակ։ Այլ էր ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարի հակազդեցությունը։ Նրան խիստ զայրացրել էր իմ պնդումը Թուրքիայի կողմից ահաբեկիչների ֆինանսավորման վերաբերյալ, ինչի մասին հիշատակվում է գրքում։ Ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարը, չկարողանալով թաքցնել հույզերը, տրտնջաց, թե Թուրքիան քննադատվում է սույն խորհրդաժողովում նրա պատվիրակության բացակայության պայմաններում։ Չգիտես ինչու ադրբեջանցի գործընկերները մեռելային լռություն պահպանեցին այն ժամանակ, երբ Ռուսաստանն էր ենթարկվում անխտիր քննադատության ԵԱՀԿ ԽՎ Հելսինկյան խորհրդաժողովում, որտեղ բացակայում էր այդ երկրի պատվիրակությունը։ Ուզում եմ տեղեկացնել ձեզ, հարգելի գործընկերներ, որ գրքի էլեկտրոնային տարբերակը ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային խորհրդաժողովի սկսվելուց մեկ շաբաթ առաջ առաքվել է ԵԱՀԿ 56 անդամ երկրների 560 պատվիրակներին, այդ թվում և թուրք խորհրդարանականներին։
= Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ ԽՎ ձմեռային խորհրդաժողովի բանակռիվներին իմ մասնակցությանը, կարող եմ ձեզ տեղեկացնել, որ 9 ելույթ եմ ունեցել Մշտական կոմիտեի (2), Քաղաքական հարցերով և անվտանգության ընդհանուր կոմիտեի (3), Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և հումանիտար հարցերով ընդհանուր կոմիտեի (3) և ԵԱՀԿ ԽՎ լիագումար (1) նիստերին։ Իմ ելույթների տեսագրությունը ձեզ բաժանվել է, ինչպես նաև վերոնշյալ գիրքը։
Կարծում եմ, որ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի՝ Թբիլիսիում կայանալիք ամառային խորհրդաժողովում ևս պետք է ուշադրությունը սևեռել այն հարցերին, որոնք բարձրացրել են մեր երկրների առաջնորդները ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 70-րդ հոբելյանական խորհրդաժողովում (2015թ. սեպտեմբեր), ինչը լավ նեցուկ կդառնա ԵԱՀԿ ԽՎ-ում մեր համատեղ աշխատանքի արդյունավետության զգալի բարձրացման համար։ Միևնույն ժամանակ, հույս ունեմ, որ արտահայտում եմ նաև ձեր կարծիքն այն դրույթների հետագա զարգացման շուրջ համատեղ, կշռադատված դիրքորոշում մշակելու անհրաժեշտության մասին, որոնք ներկայացվեցին ԵԱՀԿ ԽՎ Վիեննայի ձմեռային խորհրդաժողովում Սերգեյ Եվգենևիչ Նարիշկինի ունեցած ելույթում։
ԱՐՏԱՇԵՍ ԳԵՂԱՄՅԱՆ- ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից, ԵԱՀԿ ԽՎ-ում Հայաստանի խորհրդարանի պատվիրակության ղեկավար, «Ազգային միաբանություն» կուսակցության նախագահ

Совместное заявление о прекращении боевых действий в Сирии является бесспорным успехом российской дипломатии: Арташес Гегамян
Руководитель делегации парламента Армении в ПА ОБСЕ Арташес Гегамян выступил на рабочей встрече руководителей парламентских делегаций государств-членов ОДКБ в Парламентской Ассамблее ОБСЕ, подчеркнув значение выработке внешнеполитической координации в формате ОДКБ и подвел итоги летней сессии ПА ОБСЕ, состоявшейся в Хельсинки 5-8 июля 2015 г., а также об участии делегации Парламентской Ассамблеи ОДКБ в работе летней сессии Парламентской Ассамблеи ОБСЕ 1-5 июля 2016 года, в Тбилиси.
“Арменпресс” приводит полный текст выступления Гегамяна.
Уважаемые Сергей Евгеньевич, уважаемый Эдуард Овсепович, уважаемые коллеги, в ходе рабочей встречи руководителей парламентских делегаций государств-членов ОДКБ в Парламентской Ассамблее ОБСЕ подробно было проинформировано об итогах участия делегаций ПА ОДКБ в зимней сессии ПА ОБСЕ. Особое внимание было обращено на необходимость осмысления выступлений, прозвучавших в ходе сессии, а также вопросам выработки внешнеполитической координации в формате ОДКБ, о чем выступил Генеральный секретарь ОДКБ Николай Николаевич Бордюжа. Прежде всего хотелось бы вновь обозначить, на мой взгляд, особенности и отличия минувшей зимней сессии ПА ОБСЕ от предыдущих.
Первое, о чем, в первую очередь, хотелось бы заявить – это беспрецедентно жесткое выступление председателя Государственной Думы Сергея Евгеньевича Нарышкина на совместном заседании трех комитетов (пленарном заседании) ПА ОБСЕ. По сути спикером Госдумы были даны суровые оценки деятельности 28 государств-членов Евросоюза, которые, являясь членами ОБСЕ, превратились из партнеров по НАТО «в вассалов». Приведу лишь некоторые выдержки из этого выступления.
«Само место встречи – великолепная Вена… заставляет всех нас задуматься: почему современная Европа сама разрушает свою безопасность и свою культуру, включая культуру международных отношений и культуру диалога?»
«Однако блок НАТО…, продолжил реализацию заданной программы, расширяясь на восток, превращая партнеров в вассалов, диктуя и продавливая политические решения. Увы, эту же логику во многом воспринял Евросоюз – вплоть до синхронизации включения ряда государств в ЕС и НАТО».
«За время пребывания НАТО в Афганистане произошел взрывной рост производства наркотиков. А у сирийских границ – блок (НАТО) не способен ни остановить террористический транзит, ни удержать своих же членов от преступных провокаций. Просто дело в том, что Североатлантический блок производит не безопасность, а конфронтацию».
«… слова о правах человека, о европейских ценностях – для него не более чем некая «военная хитрость», такая дымовая завеса».
Примечательно, что на критику в адрес 28-и государств-членов ОБСЕ, а также США и Канады, прозвучавшую в выступлении Сергея Евгеньевича, среагировала лишь представительница Литвы, Виллия Алекнайте Абрамикене, она же вице-президент ПА ОБСЕ.
Второе. Думаю, что есть необходимость вкратце вернуться и к итогам летней сессии ПА ОБСЕ. После этой юбилейной сессии ПА ОБСЕ в Хельсинки (5-8 июля 2015 г., Хельсинки) на минувшей зимней сессии тональность выступлений делегаций ПА ОБСЕ претерпела значительные изменения в сторону существенного смягчения критики в адрес России. Более того, в отдельных выступлениях наших коллег из стран-членов Евросоюза уже просматривались элементы понимания позиции России в вопросах урегулирования внутри сирийского конфликта и конфликта на Юго-Востоке Украины. Примечательно, что член итальянской делегации Серджио Дивина выступил с жесткой критикой в адрес США, заявив, что отдельные воюющие против правительственных войск Сирии группировки финансируются со стороны Соединенных Штатов Америки.
Третье. Хотелось бы обратить внимание коллег на то обстоятельство, что, к сожалению, нам не удалось переключить главное внимание делегаций ПА ОБСЕ на исключительную актуальность подписания накануне Венской сессии ПА ОБСЕ российско-американского Совместного заявления о прекращении боевых действий в Сирии. Между тем, думается, что этот бесспорный успех российской дипломатии можно было бы очень убедительно представить как очередной судьбоносный прорыв по предотвращению катастрофы на всем пространстве Большого Ближнего Востока и, пожалуй, в мире. Имеется в виду, что после начала химического разоружения Сирии, когда 5 сентября 2013 г. на саммите G20 в Санкт-Петербурге президент РФ В.Путин предложил президенту США Б.Обаме поставить сирийский военно-химический потенциал под международный контроль, а далее Россия фактически взяла всю ответственность за этот процесс на себя и с честью его завершила в октябре 2014 года. Увы, Нобелевскую премию мира получил не Президент России Владимир Путин, а одно из подразделений ООН, которое выполняло лишь технические функции в этом вопросе. В одном из своих выступлений в ПА ОБСЕ я, конечно же, об этом заявил, что в дальнейшем было опубликовано в одной из моих последних книг.
Касаясь сессии ПА ОБСЕ в Хельсинки, хотелось бы обратить внимание на тот факт, что против принятия Заключительной Хельсинкской Декларации ПА ОБСЕ выступил и проголосовал лишь один делегат, депутат от правящей Республиканской партии Армении, ваш покорный слуга, Арташес Гегамян. Я хочу быть правильно понятым. Не проголосовав от имени Армянской делегации «против», мы дали бы возможность нашим политическим оппонентам повсеместно заявлять о единогласном осуждении Парламентской Ассамблеей ОБСЕ действий России на Украине и в Крыму, о чем говорилось в ряде статей Хельсинкской декларации. Очевидно, что при этом наши оппоненты без устали тиражировали бы факт единодушного одобрения Хельсинкской декларации именно со стороны союзников России, государств-членов ОДКБ и ЕАЭС. Увы, этот факт, к сожалению, не стал предметом принципиального анализа, уже не приходится говорить, что даже не нашел осмысления и отражения в СМИ России.
Есть и другие наблюдения относительно освещения деятельности делегаций государств-членов ОДКБ в ПА ОБСЕ. Так, 25 февраля 2016 г., в день открытия заседания Постоянного комитета ПА ОБСЕ, главам всех делегаций была передана изданная на 6 рабочих языках ОБСЕ книга, в которой резко осуждены вероломные действия Турции, сбившие над небом Сирии российский бомбардировщик СУ-24. В книге обоснована исключительная опасность политики, проводимой турецким руководством в Сирии. Более того, на основе документальных фактов делался вывод о финансировании террористических организаций ИГИЛ и Джебхат-ан-Нусра, мягко выражаясь, с ведома турецкого руководства. Хочу отметить, что положенные в основу книги статьи были опубликованы Государственным информационным агентством Республики Армения «Арменпресс». Примечателен тот факт, что в ходе сессии на жесткую критику действий турецких властей, содержащуюся в книге, фактически среагировали двое делегатов. Один из них, представитель одной из стран Евросоюза, заявил, что обвинения в адрес Турции, регулирующей в настоящее время потоки беженцев в страны ЕС, и при этом направляющей туда и террористов (как об этом утверждается в книге), являются очень серьезными и требуют дальнейшего изучения. И это было сказано во всеуслышание во время пленарного заседания ПА ОБСЕ. Другая реакция последовала от руководителя азербайджанской делегации, которую очень возмутило мое утверждение о финансировании террористов со стороны Турции, о чем упоминалось в книге. Руководитель азербайджанской делегации, не сумев скрыть свои эмоции, посетовала на то, что Турция критикуется в отсутствие ее делегации на данной сессии. Почему-то азербайджанские коллеги хранили гробовое молчание, когда на Хельсинкской сессии ПА ОБСЕ в отсутствие делегации России она подвергалась огульной критике. Хочу проинформировать Вас, уважаемые коллеги, что электронная версия книги была разослана за неделю до начала зимней сессии ПА ОБСЕ 560 делегатам 56 стран-членов ОБСЕ, в том числе и турецким парламентариям.
Что касается моего участия в прениях в ходе зимней сессии ПА ОБСЕ, могу вас проинформировать о том, что имел 9 выступлений, на заседаниях Постоянного комитета (2), Общего комитета по политическим вопросам и безопасности (3), Общего комитета по демократии, правам человека и гуманитарным вопросам (3) и на пленарном заседании ПА ОБСЕ (1). Видеозапись моих выступлений вам роздана, как и вышеупомянутая книга.
Думается, что на предстоящей летней сессии Парламентской Ассамблеи ОБСЕ в Тбилиси следует и дальше акцентировать внимание на вопросах, поднятых лидерами наших стран на 70-ой Юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи ООН (сентябрь, 2015 г.), что станет хорошим подспорьем в значительном повышении эффективности нашей совместной работы в ПА ОБСЕ. Вместе с тем надеюсь, что выскажу и ваше мнение о необходимости выработки совместной взвешенной позиции по дальнейшему развитию положений, изложенных в речи Сергея Евгеньевича Нарышкина на зимней сессии ПА ОБСЕ в Вене.