Հայաստանը տեխնոլոգիական համալսարան է հիմնում. կդասավանդեն աշխարհում ճանաչվածները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում որակյալ մասնագետների պահանջը բավարարելուն ուղղված տեխնոլոգիական համալսարանի հիմնումը կայանալու է պետություն-մասնավոր կուռ համագործակցության արդյունքում: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Էմիլ Տարասյանը, այն լիովին նոր մոդել է լինելու հայաստանյան կրթական համակարգում: «Տեխնոլոգիական համալսարանի կառավարումը իրականացվելու է պետություն-մասնավոր համագործակցության շնորհիվ: Մասնավորն իր ներդրումը պետք է ունենա կրթական ծրագրերում, որ կարողանա հետագայում այդ ուսանողներին ապահովել իրենց գիտելիքին համապատասխան, արժանավայել աշխատանքով: Սա փոխշահավետ ու հստակ խթանիչ մեխանիզմ է ինչպես ուսանողների համար, ովքեր ավարտելուց հետո ունենալու են աշխատանք, այնպես էլ մասնավորի համար, որի մոտիվացիան բուհի շրջանավարտներն են, ովքեր կլինեն ցանկալի մասնագետներ ու շահույթ կապահովեն կազմակերպությունների համար»,-ասաց փոխնախարարը:
Նրա խոսքով` ներկայիս կրթական համակարգի պատրաստած կադրերը չունեն տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի կազմակերպությունների պահանջները լիովին բավարարող հմտություններ: Ինչպես փոխնախարարն է նշում, այդ մասին բազմիցս հայտարարել են թե իրենք, թե մասնավոր հատվածը: «ՏՏ աջակցման խորհրդի նիստում քննարկվեց երրորդ սերնդի տեխնոլոգիական համալսարանի հիմնման անհրաժեշտությունը, աշխատանքային խումբ ստեղծվեց վարչապետի հանձնարարությամբ: Այն ղեկավարում է Կրթության և գիտության նախարարը, աշխատանքներում ներգրավված են Էկոնոմիկայի նախարարությունը, մասնավոր հատվածը, բուհական համակարգի ներկայացուցիչներ` ռեկտորներ»,-տեղեկացրեց Էմիլ Տարասյանը` հավելելով, որ հրավիրված միջազգային փորձագետների օգնությամբ էլ հստակեցվել է բուհի ընդհանուր կառուցվածքն ու սխեման: «Որոշվեց, որ դա արվելու է Պոլիտեխնիկական համալսարանի բազայի վրա` նոր կրթական ծրագրերով ու նոր կառուցվածքով»,-ասաց Էմիլ Տարասյանը: Փոխնախարարի դիտարկմամբ` մասնավորն այսօր էլ միջոցներ է ուղղում տարբեր կրթական ծրագրերի միջոցով որակյալ մասնագետներ պատրաստելուն: «Այս դեպքում նրանք կխնայեն միջոցներ, քանի որ կարվի համատեղ ուժերով և կստանան առավելագույն արդյունք»,-ավելացրեց նա:
Տեխնոլոգիական համալսարանը կրթական ծառայություն կմատուցի ինչպես բակալավրիատ, այնպես էլ մագիստրատուրա կրթական աստիճաններում: Ըստ Էմիլ Տարասյանի` մեր պատկերացրած մագիստրատուրան մի փոքր այլ ձևաչափով կգործի այստեղ: Որպես մագիստրոսական աշխատանք ուսանողներին կհանձնարարվեն դեռևս լուծում չունեցող կամ լուծում պահանջող խնդիրներ, որոնց վերաբերյալ նորարար առաջարկները կյանքի կկոչվեն:
Ինչ վերաբերում է դասավանդողներին, ապա կներգրավվի ինչպես ներկայում տարբեր բուհերում գործող դասախոսական կազմը, որը կվերապատրաստվի, այնպես էլ` հրավիրյալ դասախոսներ, հայաստանյան ու համաշխարհային ճանաչում ունեցող ընկերությունների ներկայացուցիչներ: «Երբ քննարկվում էր համալսարանի մոդելը, դասախոսների ժամանաքանակի ու վճարման հարցերը ևս մեր ուշադրության կենտրոնում են եղել: Լավ դասախոսը պետք է շատ վարձատրվի: Մենք նաև նախատեսում ենք, որ դասախոսությունները վարելու են ինչպես խոշորագույն կազմակերպությունների ներկայացուցիչները, որոնք հաջողությամբ են գործում ՏՏ ոլորտում, այնպես էլ աշխարհահռչակ ու հայտնի դասախոսներ: Կիրականացվի նաև գործող դասախոսական որոշակի մասի վերապատրաստում»,-հավելեց Էմիլ Տարասյանը:
Հարցին ի պատասխան, թե որքանով է կրթությունն այդ բուհում մատչելի լինելու պոտենցիալ ուսանողների համար` Էմիլ Տարասյանը հավաստիացրեց, որ վարձավճարը խոչընդոտ չի հանդիասանալու համալսարանում սովորելու համար: «Համալսարանը նախատեսում է ոչ մեծ քանակությամբ ուսանողների ներգրավում և հիմնական շեշտադրումը լինելու է ուսանողի գիտելիքը: Եթե գիտելիք ու ստեղծագործական միտք ունեցող աշակերտն ու ուսանողը ցանկություն հայտնեն սովորելու, պետք է ցանկացած աջակցություն ու արտոնություն ցուցաբերվի: Ըստ էության` ֆինանսների գործոնը լուծված է լինելու, քանի որ բուհի պահպանման հարցերը հոգալու են խոշորագույն կազմակերպությունները, այս դեպքում խոսքը չի գնում բարձր վարձավճարների մասին: Միգուցե պահանջարկով պայմանավորված տեղերը սպառվելուց հետո հավելյալ տեղերի դեպքում քննարկվի բարձր վարձավճարով տեղերի առկայության հարցը»,-հայտնեց Էմիլ Տարասյանը:
Ներկայում ծրագրի վերջնական մոդելի ձևավորման փուլն է, քննարկվում է նաև հեռահաղորդակցության ոլորտը ներառելու հարցը: «Մեկնարկը, կարծում եմ` շատ շուտ չի լինի, քանի որ արագացնել այս գործընթացը ուղղակի վտանգավոր է: Կարծում եմ` տարվա վերջում թե տարածքի, թե ձևաչափի, թե կոնկրետ կազմակերպությունների ներգրավվածության առումով կունենանք հստակեցում»,-վստահեցրեց փոխնախարարը:

Tech University to be established in Armenia: World famous instructors to lecture
YEREVAN, MARCH 10, ARMENPRESS. The establishment of the University of Technology in Armenia in order to meet the demand for qualified professionals in the field of information technology is the result of solid private sector-state cooperation. As "Armenpress" was informed by Deputy Minister of Economy Emil Tarasyan, it will be a completely new model of education in Armenia. "The management of the Technological University will be carried out through private sector-state cooperation. The private sector should have investments in the educational programs, in order to ensure these students will be able to have a dignified job in the future. This is a mutually beneficial and stimulating mechanism for both students who will be employed after graduation, and for the private sector, who will be motivated by the university graduate professionals ,who will provide profit to organizations”, the Deputy Minister said.
According to him, the graduates of the current educational system do not fully meet the requirements of IT firms. According to the Deputy Minister, this was repeatedly stated both by them, and the private sector. "The need for the establishment of a 3rd generation technological university was discussed at the session of the IT Support Council; as a result a working group was created by the assignment of the Prime Minister. It is headed by the Minister of Education and Science, the Ministry of Economy is involved in the work, the private sector, representatives of universities, rectors, "Emil Tarasyan said, adding that with the help of international experts the general structure of the university was made."It was decided to begin on the basis of the Polytechnic University, but with new programs and new structure," Emil Tarasyan said. The Deputy Minister noted that the private sector is contributing to various educational programs. "In this case they will save money because it will be done jointly and with maximum results," he added.
The University of Technology will offer both Bachelor’s and Master’s degrees. According to Emil Tarasyan , the Master's degree here will be in a slightly different format. As Master's assignments the students will be assigned to come up with innovative proposals of solving yet unsolved problems.
As for the teachers, current teaching staff of the universities will be trained and involved, as well as guest lecturers, representatives of Armenian and internationally known companies. "When discussing the university model, salary issues were also at the center of our attention. A good teacher should be paid more. We also plan to hold lectures with representatives of the major organizations that are successful in the IT industry, and by famous teachers. Training of the current teaching staff will be conducted, "Emil Tarasyan said.
In response to a question whether education in the university will be available for potential students, Emil Tarasyan assured that the fee will not be an obstacle for studying at the university. "The university has no plans to recruit a large number of students and the focus will be on the student's knowledge. If a student with knowledge and creativity wishes to study, any assistance or benefits should be provided. In fact, the financial factor will be solved, because the university will be sponsored by large organizations. In this case we are not talking about high fees. Maybe high tuition fees will be considered in case of demand of extra seats after the expiry of preliminary seat numbers”, Emil Tarasyan said.
At present, the final phase of the formation of the model is being conducted. A telecommunications sector is being discussed to be included. "The launch, I think will not be very soon, because it is very dangerous to accelerate this process. I think that by the end of the year, the format, and specifications in terms of the involvement of organizations will be concrete, "the Deputy Minister said.