Օդի ջերմաստիճանն աստիճանաբար կբարձրանա 2-3 աստիճանով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության տարածքում փետրվարի 29-ին, մարտի 1-4-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Քամին արևմտյան` 2-7 մ/վրկ արագությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԻՆ հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի պետական ծառայությունից, օդի ջերմաստիճան փետրվարի 29-ից մարտի 2-ն աստիճանաբար կբարձրանա 2-3 աստիճանով:
Երևանում փետրվարի 29-ին, մարտի 1-4-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Փետրվարի 29-ի ցերեկային ժամերին մայրաքաղաքում կգրանցվի +17 աստիճան, մարտի 1-2-ին` +18, մարտի 3-ին` +19, մարտի 4-ին` +18 աստիճան:

Air temperature will gradually go up by 3-5 degrees
YEREVAN, FEBRUARY, 28, ARMENPRESS. On February 29, on March 1-4 no precipitation is predicted in the Republic. The West wind speed is 2-7 m/s.
As “Armenpress” was informed from the StateHydrometeorological and Monitoring Service of the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Armenia, from February 29 to March 2 the air temperature will gradually go up by 3-5 degrees.
On February 29, on March 1-4 no precipitation is predicted in Yerevan. On February 29 the temperature in the capital city will be +17 degree during daytime. On March 1-2 the temperature will be +18 degrees, +19 degrees on March 3 and +18 degrees on March 4.