Վրացագետը Հայաստան-Վրաստան ռազմական գործակցության նոր հեռանկարներ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած Հայաստանն ու Վրաստանն ընտրել են տարբեր քաղաքական, ռազմական հարթակներ, բայց երկու երկրներն ունեն համագործակցության բարձր մակարդակ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց վրացագետ Ջոնի Մելիքյանն` անդրադառնալով Վրաստանի Պաշտպանության նախարարի` Հայաստան կատարած այցին: Նրա խոսքով, քանի որ վերջին երկու տարվա ընթացքում Վրաստանում Պաշտպանության արդեն երրորդ նախարարն է փոխվում, հետևաբար սա առաջին հերթին ճանաչողական այց էր:
«Մենք ՀԱՊԿ անդամ երկիր ենք, Վրաստանն էլ ձգտում է լինել ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, բայց տեսնում ենք, որ կան ընդհանուր մոտեցումներ, որոնց շուրջ երկու երկրները ռազմական ոլորտում կարող են խորացնել հարաբերությունները: Մասնավորապես, ուսումնական հարցեր, խաղաղապահ առաքելություն, զորավարժություններ և այլն: Ինչու ոչ, մի քայլ էլ առաջ գնալ: Ի դեպ, ժամանակին խաղաղապահ միացյալ զորակազմ ստեղծելու առաջարկ էր արվում: Սա փորձ է երկու երկրների հարաբերությունները խորացնելու տեսանկունից»,-ասաց վրացագետը:
Ջոնի Մելիքյանը հիշեցրեց, որ նախորդ տարի Վրաստանում բացվեց ՆԱՏՕ-ի ու Վրաստանի համատեղ ուսումնական կենտրոն: Այնտեղ կարող են այցելել և ՆԱՏՕ-ի անդամ և այդ կառույցի հետ համագործակցող երկրների զինվորները: Նախատեսվում են մի շարք զորավարժություններ, որոնք տեղի կունենան հենց այդ կենտրոնի բազայի վրա, իսկ Հայաստանի զինվորականները նույնպես կարող են մասնակցել:
«Ինչպես տեսնում ենք երկու երկրները եղած հնարավորությունները օգտագործում են, և դա շատ խելամիտ քայլ է: Այսպիսի այցերի ժամանակ քննարկվում են խնդիրներ տարածաշրջանային անվտանգության, ինչպես նաև Ղարաբաղի հետ կապված: Դա նշանակում է, որ Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը Հայաստանում հենց պաշտոնական Երևանից լսում է ղարաբաղյան խնդրի հետ կապված մեր մետեցումը»,-ասաց Ջոնի Մելիքյանը:
Վրացագետի խոսքով, այս այցելությունը, ռազմական բաղադրիչից բացի, ունի նաև քաղաքական մաս: Այս տարի Վրաստանում սպասվում են խորհրդարանական ընտրություններ և, դրանից ելնելով, փորձ է արվում ինչ-որ չափով հայ համայնքի ձայները դեպի իշխող կոալիցիա տանել: Նա հետաքրքրական համարեց այն, որ այս տարի` Սուրբ ծննդյան միջոցառումների ժամանակ, Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելին այցելել էր հայկական եկեղեցի և մեր համայնքի ներկայացուցիչներին շնորհավորել:
Պաշտոնական այցով փետրվարի 1-ին Հայաստան էր ժամանել Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելիի գլխավորած պատվիրակությունը: Ամիսներ առաջ էլ Վրաստանում էր ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը և ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը։

Грузиновед видит новые перспективы для военного сотрудничества Армении и Грузии
Несмотря на то, что Армения и Грузия избрали разные политические и военные платформы, сотрудничество этих стран находится на высоком уровне. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал грузиновед Джонни Меликян, комментируя визит министра обороны Грузии в Армению. По его словам, в Грузии за последние 2 года меняется уже третий министр обороны, и это был, в основном, ознакомительный визит.
«Наша страна – член ОДКБ, Грузия стремится в НАТО, однако у нас есть общие подходы, и мы можем углубить аспекты военного сотрудничества; в частности, в вопросах обучения, маневров, миротворческих миссий и пр. Почему бы не пойти на шаг вперед? Кстати, в свое время было предложение о создании совместной миротворческой бригады»,- сказал грузиновед Джонни Меликян.
Он напомнил, что в прошлом году в Грузии открылся совместный с НАТО учебный центр, где могут обучаться и военнослужащие сотрудничающих с НАТО стран. На базе этого центра предусмотрено провести ряд учений, в которых могла принять участие и Армения.
«Разумно будет использовать возможности обеих стран. Во время таких визитов идут обсуждения по региону, также, в связи с НКР. Это означает, что министр обороны Грузии выслушает в Армении точку зрения официального Еревана из первых уст»,- сказал грузиновед Джонни Меликян.
По его словам, кроме военной составляющей, визит имел и политическую сторону. В этом году в Грузии ожидаются парламентские выборы, и есть попытка склонить голоса армянской общины в сторону коалиции. Он посчитал заслуживающим внимания факт, что в Рождественские праздники министр обороны Грузии Тинатин Хидашели посетила армянскую церковь и поздравила членов армянской общины.
1-го февраля в Ереван приехала с официальным визитом министр обороны Грузии Тинатин Хидашели. Ранее в Грузии побывали начальник Генштаба ВС Армении Хачатуров и замминистра обороны Давид Тоноян.