Ադրբեջանն այս տարի լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վերսկսման ճանապարհով չի գնա. քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխանություններն այս տարի լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վերսկսման ճանապարհով չեն գնա: Հունվարի 15-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
«Հիմա ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի դիրքերը սեփական երկրի ներսում թուլացել են: Եվ, միգուցե, նա չհրաժարվի սահմանին լարված իրավիճակը պահելու իր քաղաքականությունից, սակայն չի սկսի ռազմական գործողություններ, որի ռիսկերը չափազանց շատ են: Հատկապես այն դեպքում, երբ Իլհամ Ալիևից առաջ եղած Ադրբեջանի բոլոր ղեկավարները ռազմական գործողություններ սկսելուց հետո կորցրել են պաշտոնը: Այս իրավիճակում նրա համար ավելի լավ է հանգիստ պահել իրեն, քանի որ Ադրբեջանում կտրուկ վատացել է սոցիալ-տնտեսական իրավիճակը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Մինասյանը:
Անդրադառնալով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում հետաքննության մեխանիզմի ներդրման առաջարկներին,ինչը բազմիցս հնչեցրել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, սակայն չեն ընդունվել Ադրբեջանի կողմից, քաղաքագետն ընդգծեց, որ քանի դեռ այդ առումով Ադրբեջանի վրա լուրջ ճնշում չկա, հնարավոր չի լինի որևէ առաջընթաց արձանագրել:

Azerbaijan not to resume large-scale hostilities this year: Political scientist
YEREVAN, JANUARY 15, ARMENPRESS. Azerbaijani authorities will not resume large-scale hostilities this year. Political scientist Sergey Minasyan expressed such an opinion during the meeting with journalists on January 15.
“Now there is a situation when Azerbaijani President Ilham Aliyev's position weakened in his own country. And, maybe, he will not give up its policy of keeping the situation tense on the border but he will not launch military operations which risks are too big. Especially when all the leaders of Azerbaijan, ruling before Aliyev, lost their positions after the outbreak of hostilities. In this situation it is better for him to keep him quiet as the socio-economic situation in Azerbaijan sharply worsened,” Minasyan emphasized, as “Armenpress” reports.
Referring to the proposals of installing an investigative mechanism in the Karabakh-Aazerbaijani contact line, which OSCE Minsk Group Co-chairs repeatedly voiced, but was not accepted by Azerbaijan, the political scientist emphasized that as long as there is no serious pressure on Azerbaijan in this regard, any progress will not be possible to record.