ՀՀ Նախագահն անհրաժեշտ է համարում ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցություններում ջանքերի բազմապատկումը
![ՀՀ Նախագահն անհրաժեշտ է համարում ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցություններում ջանքերի բազմապատկումը](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2015/12/830800.jpg)
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանը դեկտեմբերի 24-ին մասնակցել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կազմակերպված ընդունելությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է նախարարության աշխատակիցներին գալիք տոների կապակցությամբ, շնորհակալություն հայտնել անցնող տարում նախարարության կողմից իրականացված աշխատանքի համար, արտաքին գերատեսչության բոլոր աշխատակիցներին ու նրանց ընտանիքներին մաղթել առողջություն, երջանկություն և հաջողություններ:
Իր շնորհավորական խոսքում Նախագահը նաև ամփոփել է 2015 թվականը` անդրադարձել անցնող տարվա ձեռքբերումներին, թերացումներին, դժվարություններին ու մարտահրավերներին, խոսել՝ 2016 թվականի ծրագրերի և ակնկալիքների մասին:
Ընդգծելով, որ անցնող 2015թ. ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների, այլ նաև ամբողջ հայության համար հիշարժան, միջոցառումներով հագեցած և այդ տեսանկյունից լարված տարի էր՝ հայրենիքում ու աշխարհի շատ երկրներում արժանապատվորեն և բարձր մակարդակով անցկացվեցին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման բազմաթիվ միջոցառումներ, Հանրապետության Նախագահն այդ աշխատանքներում կարևորել է արտաքին գործերի նախարարության աշխատակիցների դերը:
Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է նաև մեր երկրի համար կարևորագույն այլ իրադարձությունների՝ ընթացիկ տարում ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությանը, Եվրամիության հետ նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունների մեկնարկին, շեշտելով, որ այդ ինտեգրացիոն գործընթացներում ներգրավվելու մասին իրատեսական որոշումները Հայաստանի հետագա զարգացման տեսանկյունից մեծ նշանակություն ունեն:
Նախագահը խոսել է ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի մասին, ցավով նշելով, որ անցնող տարում բանակցություններն առաջընթաց չեն արձանագրել, սակայն բանակցային գործընթացը շարունակվում է, և անհրաժեշտ է այս ուղղությամբ բազմապատկել ջանքերը եկող տարում:
Նշելով, որ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը եկող տարվանից տեղափոխվելու է վարչական նոր մասնաշենք, որտեղ աշխատանքի համար ավելի հարմարավետ պայմաններ են ստեղծված, Հանրապետության Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ նոր տարում արտաքին գերատեսչության աշխատակիցներն իրենց գործունեությունը կիրականացնեն ավելի մեծ եռանդով, նվիրումով, նոր գաղափարներով ու ծրագրերով, նոր գիտելիքներով զինված, առանց որոնց, Նախագահի համոզմամբ, որևէ պետություն չի կարող հաջողություն ունենալ:

Президент Армении считает необходимым умножение усилий по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта
Президент Армении Серж Саргсян 24 декабря принял участие в организованном министерством иностранных дел приеме, посвященном Новому году и Рождеству.
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Саргсян поздравил сотрудников министерства с наступающими праздниками, поблагодарил за их работу в уходящем году, пожелал всем сотрудникам министерства и их семьям здоровья, счастья и успехов.
В своей поздравительной речи президент также подвел итоги 2015 года, коснулся достижений, упущений, трудностей и вызовов уходящего года, поговорил о планах и ожиданиях от 2016 года.
Подчеркнув, что 2015 был памятным, насыщенным мероприятиями и в этой связи напряженным годом не только для граждан Армении, но и армян всего мира, т.к. на родине и в разных странах мира достойно и на высоком уровне были проведены многочисленные мероприятия в связи со 100-летием Геноцида армян, президент отметил в этих работах важную роль сотрудников МИД.
Саргсян коснулся и других важных событий для Армении: в текущем году страна стала членом ЕАЭС, стартовали переговоры вокруг нового правового документа с ЕС. Глава государства подчеркнул, что решения о вовлечении в эти интеграционные процессы имеют важное значение в плане дальнейшего развития Армении.
Президент поговорил также о переговорном процессе по мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта, с сожалением отметив, что в проходящем году прогресса в переговорах не были зафиксировано, однако переговорный процесс продолжается, и необходимо в будущем году умножить усилия в этом направлении,
Отметив, что МИД переедет в новом году в новый корпус, где созданы более благоприятные условия для работы, Саргсян выразил уверенность в том, что в новом году сотрудники МИД будут выполнять свою деятельность с новой силой, новыми идеями и планами, вооруженные новыми знаниями, без которых, по словам президента, ни одно государство не может достичь успеха.