Էրդողանի ու Գոլումի համեմատությունը վիրավորում է հենց Գոլումին. Սերժ Թանկյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և հայտնի «Մատանիների տիրակալը» ֆիլմի կերպարներից մեկի՝ Գոլումի համեմատության պատճառով հարուցված դատական գործն ապշեցրել է աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ Սերժ Թանկյանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Թանկյանը, Facebook-ի իր էջում կիսվելով այդ դատական գործի մասին հղումով, գրություն է թողել:
Գրության մեջ ասվում է. «Ձեր ներողամտությունն եմ հայցում այս շաբաթ Էրդողանի վերաբերյալ հրապարակումներ անելու համար: Ռուսաստանն այսօր մեղադրել է նրա ընտանիքին ԻԼԻՊ-ի հետ նավթի անօրինական վաճառքի մեջ լինելու մեջ: Ես այդ մասին հոդվածի փոխարեն հրապարակում եմ սա, որը շատ զվարճալի է՝ իհարկե ոչ Թուրքիայում բանտարկված լրագրողների համար:
Ես երաշխավորում եմ, որ փորձագետ-ականատես Փիթեր Ջեքսոնը վստահաբար կվկայի, որ Էրդողանի համեմատությունը Գոլումի հետ վիրավորում է հենց Գոլումի կերպարը»:
Թանկյանի այս գրառումը հավանության է արժանացել շատ օգտատերերի կողմից:
Թուրքական դատարանը դատական փորձաքննություն է պահանջել՝ հասկանալու համար, թե արդյոք «Մատանիների տիրակալը» ֆիլմի կերպարներից մեկի՝ Գոլումի և նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի համեմատությունը վիրավորական է:Այդընի՝ քրեական հանցագործությունները քննող դատարանը դատական գործ էր սկսել այդընցի բժիշկ Բիլգին Չիֆթչիի դեմ: Նա 2015 թվականի հոկտեմբերին հեռացվել էր Թուրքիայի հանրային առողջության ինստիտուտից այն պատճառով, որ հրապարակել էր մի «մեմ», որտեղ գրոտեսկային տեսքով հայտնի Գոլումը ներկայացված էր երեք կերպարով՝ ուտելիս, զարմացած և զվարճացած: Նկարի մյուս կողմում պատկերված էր Էրդողանը նման էմոցիաներ արտահայտելիս:
Դատական արդեն 4-րդ լսման ժամանակ դատավորը որոշում է կայացրել հատուկ փորձագիտական քննություն անցկացնելու մասին միայն այն բանից հետո, ինչ Չիֆթչիի իրավաբանը հարցրել է նրան, թե արդյոք դիտել է ֆիլմը, և դատավորը խոստովանել է, որ այն տեսել է միայն հատվածաբար: Նոր որոշման համաձայն՝ գործի քննությանը կկցվեն երկու ակադեմիկոս, վարքագծի ուսումնասիրությամբ զբաղվող երկու գիտնական կամ հոգեբան, ինչպես նաև կինոյի ու հեռուստատեսային արտադրանքի փորձագետ, ովքեր կուսումնասիրեն, թե որքանով է այդ «մեմ»-ը վիրավորանք Էրդողանի հասցեին: Դատական հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2016 թվականի փետրվարի 16-ին:
Բիլգին Չիֆթչին իր հերթին վստահեցրել է, որ Գոլումը վատ կերպար չէ, և որ ինքը ոչ ոքի չի վիրավորել: Եթե նրա դեմ մեղքը հաստատվի, ապա Չիֆթչին կդատապարտվի մինչև 2 տարվա ազատազրկման:

Сравнение Эрдогана с Голумом оскорбительно для Голума: Серж Танкян
Сравнение президента Турции Эрдогана с одним из героев «Властелина колец» Голумом привело к открытию уголовного дела, что поразило рок-музыканта Сержа Танкяна. Как передает «Арменпресс», Серж Танкян пишет в Facebook по этому поводу: «Надеюсь на вашу снисходительность по поводу моей записи насчет Эрдогана на этой неделе. Сегодня Россия обвиняет его семью в связях с куплей-продажей нефти с ИГИЛ. Вместо статьи об этом, публикую забавную заметку, которая совсем не забавна для арестованного по этому делу в Турции журналиста.
Гарантирую, что эксперт-очевидец Питер Джексон засвидетельствует, что сравнение Эрдогана с Голумом оскорбительно для Голума».
Эта запись Сержа Танкяна получила множество лайков пользователей.
Турецкий суд затребовал провести экспертизу, чтобы разобраться, оскорбительно ли сравнение Эрдогана с одним из героев «Властелина колец» Голумом. Уголовный суд Айдына начал уголовное преследование в отношении врача Бильгина Чифчи, которого в октябре 2015 года удалили из Института национального здравоохранения Турции за то, что он опубликовал «мем», где Голум был представлен в 3 образах – кушая, удивленным и веселым; рядом были помещены изображения Эрдогана с аналогичными эмоциями на лице.
На судебных слушаниях было решено назначить экспертизу на предмет выявления скрытого в данной публикации оскорбления; когда адвокат Чифчи поинтересовался, смотрел ли фильм сам судья, тот сказал, что урывками. К расследованию будут прикомандированы 2 академика, по 2 ученых, занимающихся поведенческими исследованиями, психолог, эксперт кино. Следующее судебное заседание – 16-го февраля 2016 года.
Бильгин Чифчи, в свою очередь, уверил, что Голум – не отрицательный персонаж, и он никого не оскорблял. В случае обвинительного приговора, Чифчи будет осужден на 2 года лишения свободы.