Էրդողանի ու Գոլումի համեմատությունը վիրավորում է հենց Գոլումին. Սերժ Թանկյան
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի և հայտնի «Մատանիների տիրակալը» ֆիլմի կերպարներից մեկի՝ Գոլումի համեմատության պատճառով հարուցված դատական գործն ապշեցրել է աշխարհահռչակ ռոք երաժիշտ Սերժ Թանկյանին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Թանկյանը, Facebook-ի իր էջում կիսվելով այդ դատական գործի մասին հղումով, գրություն է թողել:
Գրության մեջ ասվում է. «Ձեր ներողամտությունն եմ հայցում այս շաբաթ Էրդողանի վերաբերյալ հրապարակումներ անելու համար: Ռուսաստանն այսօր մեղադրել է նրա ընտանիքին ԻԼԻՊ-ի հետ նավթի անօրինական վաճառքի մեջ լինելու մեջ: Ես այդ մասին հոդվածի փոխարեն հրապարակում եմ սա, որը շատ զվարճալի է՝ իհարկե ոչ Թուրքիայում բանտարկված լրագրողների համար:
Ես երաշխավորում եմ, որ փորձագետ-ականատես Փիթեր Ջեքսոնը վստահաբար կվկայի, որ Էրդողանի համեմատությունը Գոլումի հետ վիրավորում է հենց Գոլումի կերպարը»:
Թանկյանի այս գրառումը հավանության է արժանացել շատ օգտատերերի կողմից:
Թուրքական դատարանը դատական փորձաքննություն է պահանջել՝ հասկանալու համար, թե արդյոք «Մատանիների տիրակալը» ֆիլմի կերպարներից մեկի՝ Գոլումի և նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի համեմատությունը վիրավորական է:Այդընի՝ քրեական հանցագործությունները քննող դատարանը դատական գործ էր սկսել այդընցի բժիշկ Բիլգին Չիֆթչիի դեմ: Նա 2015 թվականի հոկտեմբերին հեռացվել էր Թուրքիայի հանրային առողջության ինստիտուտից այն պատճառով, որ հրապարակել էր մի «մեմ», որտեղ գրոտեսկային տեսքով հայտնի Գոլումը ներկայացված էր երեք կերպարով՝ ուտելիս, զարմացած և զվարճացած: Նկարի մյուս կողմում պատկերված էր Էրդողանը նման էմոցիաներ արտահայտելիս:
Դատական արդեն 4-րդ լսման ժամանակ դատավորը որոշում է կայացրել հատուկ փորձագիտական քննություն անցկացնելու մասին միայն այն բանից հետո, ինչ Չիֆթչիի իրավաբանը հարցրել է նրան, թե արդյոք դիտել է ֆիլմը, և դատավորը խոստովանել է, որ այն տեսել է միայն հատվածաբար: Նոր որոշման համաձայն՝ գործի քննությանը կկցվեն երկու ակադեմիկոս, վարքագծի ուսումնասիրությամբ զբաղվող երկու գիտնական կամ հոգեբան, ինչպես նաև կինոյի ու հեռուստատեսային արտադրանքի փորձագետ, ովքեր կուսումնասիրեն, թե որքանով է այդ «մեմ»-ը վիրավորանք Էրդողանի հասցեին: Դատական հաջորդ նիստը տեղի կունենա 2016 թվականի փետրվարի 16-ին:
Բիլգին Չիֆթչին իր հերթին վստահեցրել է, որ Գոլումը վատ կերպար չէ, և որ ինքը ոչ ոքի չի վիրավորել: Եթե նրա դեմ մեղքը հաստատվի, ապա Չիֆթչին կդատապարտվի մինչև 2 տարվա ազատազրկման:

Erdogan's comparison to Gollum is hurting Gollum's image: Serj Tankian
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS. The suit initiated due to the comparison of Turkey President Recep Tayyip Erdoğan and Gollum character in the “The Lord of the Rings” movies utterly surprised famous rock musician Serj Tankian. “Armenpress” reports that Tankian posted the link to the lawsuit in question on his Facebook page, writing:
“My apologies for staying on Erdogan this week. Russia just accused his family of being involved in the criminal oil trade with Isis today. I'm not posting that but this article below instead which would be very funny if not for the number of journalists imprisoned in Turkey.
I recommend Sir Peter Jackson as an expert witness who surely will proclaim that Erdogan's comparison to Gollum is hurting Gollum's image.”
Numerous Facebook users liked the rock star’s post.
Because no decision was reached in the fourth hearing of a case in which Aydın-based physician Dr. Bilgin Çiftçi was accused of insulting President Recep Tayyip Erdoğan after sharing a meme comparing Erdoğan's facial expressions to the Gollum character in the “The Lord of the Rings” movies, a court has demanded an expert examination to investigate Gollum's character to decide whether a comparison with him is an insult. In October 2015, Çiftçi was expelled from the Public Health Institution of Turkey (THSK) after sharing a meme that compared images of Erdoğan to the fictional character known for his grotesque appearance, showing them both eating, expressing surprise and amazement, thereby allegedly insulting the president.
The Aydın 3rd Criminal Court of First Instance had decided to ask for an expert examination into the character of Gollum. The court will decide whether Erdoğan was insulted or not based on the results of the expert's examination. Çiftçi faces a prison sentence up to two years.
The court ordered that the investigation be conducted by a group composed of two academics, two behavioral scientists or psychologists and an expert on cinema and television productions.
The chief judge gave the decision after Hicran Danışman, a lawyer representing Çiftçi, asked him whether or not he had seen the movie series “The Lord of the Rings.” Saying that he had seen only seen parts of them, the chief judge postponed the hearing until Feb. 13, 2016. Danışman stated in a previous hearing that neither the prosecutor nor the chief judge had seen the movies, even though the character of Gollum was at the center of the case.