Սերժ Թանկյանը ահաբեկիչներին վախկոտներ է անվանել
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկահայ ռոք երաժիշտ, երգահան, System of a Down խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանն անդրադարձել է Ֆրանսիայում նոյեմբերի 13-ին տեղի ունեցած ահաբեկչությանը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` երգիչն Ինստագրամի իր էջում գրառում է կատարել:
«Մեր սերն ու աղոթքները բոլոր նրանց, ովքեր այսօր տուժել են Փարիզի և Լիբանանի սարսափելի հարձակումներից: Նրանք, ովքեր հարձակվում են համերգասրահների, ռեստորանների, սրճարանների, շուկաների և պաշտամունքի վայրերի վրա` սպանելու անմեղ, խաղաղ բնակիչների, վախկոտներ են: Մեր փարիզյան երկրպագուներն աշխարհի լավագույններից են, չեմ կարողանում դադարել մտածել բոլոր նրանց մասին, ովքեր մասնակցել են Eagles of Death Metal շոուին»,-նշել է երգիչը:
Փարիզում միանգամից վեց կետում իրականացված ահաբեկչության զոհ է դարձել, տարբեր տվյալներով 120-153 մարդ, որոնցից 112-ը մահացել է «Բատակլան» համերգային սրահում: Այս մասին հաղորդել է CNN-ը: Ֆրանսիայի դատախազությունն առայժմ հաստատել է 120 զոհի փաստը: Վիրավորվել է 200 մարդ, որոնցից 80-ի վիճակը ծանր է: Փարիզում ահաբեկչություն իրականացրած 8 մասնակից ոչնչացվել է:Այդ մասին հայտնել է «Ֆրասպրես»-ը` հղում կատարելով իր աղբյուրներին: Նրանց հաղորդմամբ` հարձակվողներից 7-ն իրենք իրենց պայթեցրել են: Ամեն դեպքում Փարիզի բնակիչներին խորհուրդ չի տրվում դուրս գալ տանից, քանի որ պահպանվում է հավանականությունը, որ որոշ ահաբեկիչներ թաքնվել են դեպքերի վայրից:
Երկրում հաստատվել է արտակարգ դրություն, հայտարարվել խիստ վերահսկողություն պետական սահմանների նկատմամբ: Ահաբեկչությունից ժամեր անց նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հրավիրել է արտակարգ խորհրդակցություն: Նա ահաբեկչության ծավալներն աննախադեպ է անվանել:

Серж Танкян назвал террористов трусами
Американский рок-музыкант, руководитель группы Systemof a Down Серж Танкян высказался по поводу терактов в Париже в ночь на 14 ноября. Как передает Арменпресс, певец оставил запись в Инстаграм.
«Наша любовь и наши мольбы всем, кто сегодня пострадал от чудовищных атак в Париже и Ливане. Те, кто нападает людей в ресторанах, концертных залах, кафе, рынках и священных местах с целью убивать и терроризировать – трусы. Наши парижские поклонники – одни из лучших в мире. Я не могу не думать о тех, кто участвовал в шоу EaglesofDeathMetal», - написал Танкян.
Поздно вечером 13 ноября в столице Франции Париже одновременно совершено 6 террористических атак, в результате чего, по данным на утро 14 ноября, число жертв, согласно CNN – 153 человека. 112человек убитыв парижском концертном зале Bataclan.Прокуратура Франции пока подтвердила гибель 120 человек, 200 человек ранены. Состояние 80 тяжелое. 8 участников теракта уничтожены в Париже. Об этом сообщило агентство Франс Пресс со ссылкой на свои источники. Согласно их информации, 7 террористов подорвали себя сами. В любом случае парижанам рекомендовано не выходить на улицу, поскольку есть опасения, что некоторые террористы спрятались.
В стране объявлено чрезвычайное положение, установлен строгий контроль за государственной границей. Спустя несколько часов после атак президент Франсуа Олланд созвал чрезвычайное совещание. Масштабы терактов он назвал беспрецедентными.