Ստեփանավանի օդանավակայանի շինարարական աշխատանքները կավարտվեն մյուս տարվա ընթացքում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանավանի օդանավակայանի շինարարական աշխատանքները կավարտվեն 2016թ.: Այս մասին Ազգային ժողովում ՀՀ 2016թ. պետական բյուջեի քննարկմանը հայտնեց Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը՝ պատասխանելով ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հարցին: «Նաև պայմանավորվել ենք ռուս գործըկերների հետ, որ մեզ այդ օդանավակայանում պետք են ծանր ուղղաթիռներ: Խոսքը գնում է ՄԻ-24-ի, ԿԱ-72-ի մասին: Մենք պայմանավորվել ենք, որ այդ օդանավակայանում հերթապահություն են անելու այդ ուղղաթիռները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Երիցյանը:
Նա հավելեց, որ թեթև ուղղաթիռների ներգրավման ուղղությամբ լուրջ աշխատանքներ են տարվում ինչպես ռուս, այնպես էլ շվեյցարացի և ֆրանսիացի գործընկերների հետ: «Մենք ամեն ինչ անում ենք Ստեփանավանում լուրջ օդանավակայան ունենալու համար»,- եզրափակեց Երիցյանը:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն արձանագրեց, որ նախարարի պատասխանը ենթադրում է, որ կարելի է լինել ԵԱՏՄ անդամ՝ միաժամանակ զարգացնելով հարաբերությունները ԵՄ գործընկերների հետ:

Construction activities of Stepanavan airport to be completed in 2016
YEREVAN, NOVEMBER 2, ARMENPRESS. Construction activities of Stepanavan airport will be completed in 2016. Republic of Armenia Minister of Territorial Administration and Emergency Situations Armen Yeritsyan said the aforementioned during the discussion of state budget 2016 in the National Assembly (NA) of Armenia in reply to NA Vice President Eduard Sharmazanov’s question.
“We also have an agreement with our Russian partners that we will need heavy helicopters at the airport. I mean Mi-24 and KA-72. We reached an agreement that the helicopters will keep watch at that airport,” “Armenpress” reports, Yeritsyan said.
He added that serious activities were being carried out both with Russian, Swiss and French partners to involve light helicopters. “We do our best to have a good airport in Stepanavan,” Minister Yeritsyan concluded.
Eduard Sharmazanov stated that Minister’s reply presupposed that it was possible to be a EAEU member simultaneously developing relations with EU partners.