Հայաստանում համացանցն ազատ է. Freedom House
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային Freedom House կազմակերպությունը հրապարակել է ամենամյա զեկույցը երկրներում համացանցի ազատության վերաբերյալ, որտեղ Հայաստանը ճանաչվել է ազատ համացանց ունեցող երկիր:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ 88 երկրների շարքում մեր երկիրը զբաղեցրել է 28-րդ հորիզոնականը՝ առաջ անցնելով հարևան Ադրբեջանից (56-րդ հորիզոնական) և Թուրքիայից (58-րդ հորիզոնական), որոնք զեկույցում տեղ են գտել մասնակի ազատ երկրների շարքում: Մյուս հարևան Իրանը 87-րդ հորիզոնականում է՝ որպես անազատ համացանց ունեցող երկիր, իսկ Վրաստանն ազատ համացանցով 21-րդն է:
Freedom on the Net 2015 զեկույցի Հայաստանի մասում նշվում է, որ մեր երկիրը չունի արգելափակված սոցիալական ցանցեր, քաղաքական բովանդակությամբ կայքեր կամ բլոգներ:
«Հայաստանում համացանցի հասանելիությունը շարունակաբար բարելավվում է, դրական փոփոխություններ են գրանցվում նաև համացանցային ենթակառուցվածքներում: Բացի այդ, քաղաքացիական խմբերն ու հասարակական կազմակերպություններն առցանց հաղորդակցման գործիքները կիրառում են տարածելու և կազմակերպելու տարբեր նախաձեռնություններ, մասնավորապես բողոքի ակցիաները Երևանում՝ ընդդեմ էլեկտրաէներգիայի գնի թանկացման: 2014 թվականի հունվարից որևէ բողոք չի եղել կառավարության կողմից համացանցային հասանելիության սահմանափակման կամ անջատումների վերաբերյալ»,- նշվում է զեկույցում: Freedom House-ի զեկույցում չի շրջանցվել նաև ադրբեջանական հաքերային խմբերի կողմից հայկական կառավարական կայքերի վրա իրականացված հարձակումների հարցը:

YEREVAN, OCTOBER 28, ARMENPRESS. Freedom House listed Armenia among the countries with free internet in its new report “Freedom of the Net 2015”. AS “Armenpress” reports, our country ranked 28th among 88 countries, ahead of neighboring Azerbaijan (56th place) and Turkey (58th place).
Internet penetration rate (46%) in Armenia has continued improving over the past few years, alongside improvements in the stability of the internet’s infrastructure and relatively few restrictions on online content. Additionally, citizen groups and NGOs have made use of online communication tools to promote and organize campaigns, particularly surrounding the protests in Yerevan against hikes in electricity prices in mid-2015.
While the government generally refrains from blocking or removing online content, in May 2015, an episode of a web series satirizing the police response to protests in Yerevan was removed by YouTube. Allegedly the video was originally flagged by the police for removal, and it was removed due to copyrighted clip in the video.
In March 2015, members of parliament proposed amendments to the Law on Personal Data Protection that aim to increase privacy protections by creating an agency with the authority to oversee government decisions with regard to accessing personal data.
In terms of obstacles to access Armenia got 6 points out of 25, in terms of limits on content – 10 out of 35 and 12 points out of 40 on violation of user rights.
Thus, Armenia, just like neighboring Georgia, remains the only country with free internet in the CIS area. Azerbaijan and Turkey are described as countries with “partly free” internet. Iran and China are among the states with the worst state of internet freedom. Russia's positions have deteriorated and the country is listed among the countries with “not free” internet.