Հայաստանում համացանցն ազատ է. Freedom House
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային Freedom House կազմակերպությունը հրապարակել է ամենամյա զեկույցը երկրներում համացանցի ազատության վերաբերյալ, որտեղ Հայաստանը ճանաչվել է ազատ համացանց ունեցող երկիր:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ 88 երկրների շարքում մեր երկիրը զբաղեցրել է 28-րդ հորիզոնականը՝ առաջ անցնելով հարևան Ադրբեջանից (56-րդ հորիզոնական) և Թուրքիայից (58-րդ հորիզոնական), որոնք զեկույցում տեղ են գտել մասնակի ազատ երկրների շարքում: Մյուս հարևան Իրանը 87-րդ հորիզոնականում է՝ որպես անազատ համացանց ունեցող երկիր, իսկ Վրաստանն ազատ համացանցով 21-րդն է:
Freedom on the Net 2015 զեկույցի Հայաստանի մասում նշվում է, որ մեր երկիրը չունի արգելափակված սոցիալական ցանցեր, քաղաքական բովանդակությամբ կայքեր կամ բլոգներ:
«Հայաստանում համացանցի հասանելիությունը շարունակաբար բարելավվում է, դրական փոփոխություններ են գրանցվում նաև համացանցային ենթակառուցվածքներում: Բացի այդ, քաղաքացիական խմբերն ու հասարակական կազմակերպություններն առցանց հաղորդակցման գործիքները կիրառում են տարածելու և կազմակերպելու տարբեր նախաձեռնություններ, մասնավորապես բողոքի ակցիաները Երևանում՝ ընդդեմ էլեկտրաէներգիայի գնի թանկացման: 2014 թվականի հունվարից որևէ բողոք չի եղել կառավարության կողմից համացանցային հասանելիության սահմանափակման կամ անջատումների վերաբերյալ»,- նշվում է զեկույցում: Freedom House-ի զեկույցում չի շրջանցվել նաև ադրբեջանական հաքերային խմբերի կողմից հայկական կառավարական կայքերի վրա իրականացված հարձակումների հարցը:

Freedom House: В Армении интернет свободный
Международная правозащитная организацияFreedom Houseопубликовала доклад о свободе Интернета в мире, где Армения была признана страной со свободным интернетом.
Как сообщает «Арменпресс», Армения заняла 28 место среди 88 стран, опережая соседний Азербайджан (56-ое место) и Турцию (58-ое место), которые были признаны частично свободными. Другой сосед Армении Иран находится на 87-ом месте, как страна с несвободным интернетом, а Грузия находится на 21-ом месте.
Согласно отчету Freedom on the Net 2015, в Армении нет блокированных социальных сетей, политических сайтов или блогов.
«В Армении доступность интернета постоянно развивается, есть положительные сдвиги также в инфраструктурах интернета. Кроме того, общественные и гражданские организации используют интернет для продвижения и организации своих мероприятий. В частности, акции протеста против повышения тарифа на электроэнергию», - отмечено в отчете. В отчете присутствует также информация о хакерских нападениях Азербайджана на государственные сайты РА.