ՀՀ-ԵՄ փաստաթուղթը կդառնա կողմերի հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու հանձնառության լավագույն երաշխիք. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Աշխատանքային այցով Իսպանիայի Թագավորությունում գտնվող ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 21-ին Մադրիդում մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) համագումարին: Այն վարել է ԵԺԿ Նախագահ Ժոզեֆ Դոլը: Համագումարին մասնակցել են Եվրոպական խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահներ Դոնալդ Տուսկն ու Ժան-Քլոդ Յունկերը, ԵՄ անդամ և Արևելյան գործընկերներ երկրներից ԵԺԿ-ին անդամակցող կուսակցությունները ներկայացնող պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներ:
Համագումարի օրակարգի շրջանակներում ԵԺԿ Նախագահի ընտրություններն են, կուսակցության նոր ծրագրի, ինչպես նաև կանոնադրության փոփոխությունների քննարկումն ու հաստատումը: Հոկտեմբերի 21-22-ին համագումարի պատվիրակների ուշադրության կենտրոնում են լինելու համաեվրոպական նշանակության հարցերը, նաև` փախստականների խնդիրները, տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները և դրանց հաղթահարման հնարավորությունները: Անդրադարձ կլինի Եվրոպական հարևանության խնդիրներին, Արևելյան գործընկերության ոլորտում առկա զարգացումներին, միջազգային արդի մարտահրավերներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Հանրապետության Նախագահը համագումարում հանդես է եկել ելույթով և նշել:
Նախ` ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ԵԺԿ Նախագահ պարոն Ժոզեֆ Դոլին այս համագումարին մասնակցելու հրավերն ուղարկելու համար: Շնորհակալ եմ, պարոն Նախագահ:
Արևելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթնաժողովը ողջունեց Հայաստանի և Եվրամիության միջև գործակցության ապագա շրջանակի շուրջ նախնական պայմանավորվածություն ձեռք բերելը: Այսօր ուրախ եմ նշելու, որ ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում մենք հասել ենք հերթական պատասխանատու հանգրվանին. անցած շաբաթ Լյուքսեմբուրգում Եվրոպական Միության խորհուրդը տրամադրեց Հայաստանի հետ հարաբերությունների նոր իրավական հիմքի ձևավորման շուրջ բանակցություններ սկսելու մանդատը: Լիահույս եմ, որ բանակցությունների արդյունքում մշակված փաստաթուղթը կուրվագծի փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ոլորտներում համապարփակ փոխգործակցությունը՝ դառնալով Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունները նոր մակարդակի բարձրացնելու համատեղ հանձնառության լավագույն երաշխիք։
Անշուշտ, մեր ճանապարհն այսքան հարթ չէր լինի, եթե չլիներ մեր գործընկերների, այդ թվում նաև ԵԺԿ ընտանիքի աջակցությունը: Լիահույս եմ, որ բանակցությունների ընթացքում ևս ԵԺԿ-ն մեր կողքին կլինի՝ դրանք հնարավորինս արագ ավարտին հասցնելու և արդեն նոր իրավական հիմքով Հայաստանի եվրոպական օրակարգը շարունակելու համար:
Մենք մեր երկրում շարունակում ենք զարգացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները, իշխանության ճյուղերի հավասարակշռումը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու դատական համակարգի անկախությունը: Այդ ուղղությամբ մենք մեծ քայլ ենք կատարել՝ նախաձեռնելով սահմանադրական բարեփոխումներ մեր երկրում, ինչն իրականացնում ենք Վենետիկի հանձնաժողովի հետ սերտ համագործակցությամբ: Եթե մեր ժողովուրդը դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք հանրաքվեի ժամանակ հավանություն տա սահմանադրական փոփոխություններին, ապա Հայաստանը կիսանախագահական կառավարման մոդելից կանցնի խորհրդարանական մոդելի, ինչն էլ ավելի արդյունավետ կդարձնի իշխանության տարբեր թևերի փոխգործակցությունը, հիմքեր կստեղծի տնտեսության ավելի ինտենսիվ զարգացման համար, կբարձրացնի մարդու իրավունքների պաշտպանության մակարդակը, կուժեղացնի ընդդիմության ինստիտուցիոնալ դերակատարումը: Հանրաքվեն դիտարկելու համար մենք հրավիրել ենք ԵՄ, ԵԽԽՎ, ԵԱՀԿ և այլ միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների. վստահ եմ, որ ձեր մասնակցությամբ և ձեր լավագույն փորձով էլ ավելի կխթանեք Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների առաջընթացը:
Նախքան խոսքս եզրափակելը մեկ անգամ ևս նշեմ, որ հայ ժողովուրդը մեծապես գնահատում է Եվրոպական խորհրդարանի՝ Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունման գործում ԵԺԿ ունեցած ներդրումը, ինչպես նաև ԵԺԿ քաղաքական համաժողովի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված՝ «Հայոց ցեղասպանությունը և եվրոպական արժեքները» բանաձևը: Սրանք գալիս են փաստելու, որ Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցությունը՝ որպես Եվրոպական խորհրդարանում ներկայացված ամենամեծ քաղաքական խումբ և եվրոպական ինքնության ու գաղափարի առաջ մղող ուժ, անկախ ամենատարբեր քաղաքական նկատառումներից, հանձնառու է մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանությանը:

Armenia President: Armenia-EU document is best guarantee for leveling up relations between the sides
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan, who is in the Kingdom of Spain on a working visit, participated in European People's Party (EPP) congress on October 21. The congress was presided by EEP President Joseph Daul. The congress was joined by the Presidents of the European Council and the European Commission, Donald Tusk and Jean-Claude Juncker, heads of EU and European Partnership states and governments representing the EPP member parties.
EEP President’s elections, new program of the party as well as charter changes are on the agenda of the congress. The parties will touch upon the European Neighborhood issues, the developments in the area of the Eastern Partnership and upon contemporary international challenges.
As “Armenpress” was informed from the Department of Information and Mass Media of the Republic of Armenia President’s Staff, Armenia’s president has delivered a speech at the congress.
“Dear Colleagues,
At the outset I would like to thank the EPP President Daul for the invitation to take part in this meeting. Thank You Mr. Prsident.
The Eastern Partnership Summit of Riga welcomed the common understanding reached on the scope for a future agreement between the EU and Armenia. Today I am glad to note that we have reached a new responsible milestone in our relations with the EU: last week the EU Council in Luxembourg adopted mandate to open negotiations on a new, legally binding and overarching agreement with Armenia. I strongly believe that negotiations will result in an elaborate document outlining comprehensive cooperation in all areas of mutual interest, and it will become the best assurance for our joint commitment to elevate Armenia-EU relations to a new stage.
There is no doubt that our journey should not have been unclouded unless it was supported by our partners, not least of the EPP family. I strongly hope that the EPP will stand by us also in the course of negotiations in order to conclude it as soon as possible and continue with the European agenda of Armenia upon a new legally binding foundation.
In our country we continue development of the democratic institutions, balance separate branches of power, protect human rights and independence of judiciary. We have taken an important step in this direction by initiating constitutional reform in our country, which is implemented in close cooperation with the Venice Commission. Should our people approve the Constitutional amendments on December 6, Armenia will transform its semi-presidential model of governance into the parliamentary one, which in its turn will make more efficient interaction of the separate branches of power, lay ground for more intensive economic development, increase the level of the human rights protection and institutional role of the opposition. We have invited the EU, PACE, OSCE and other international structures to observe the referendum. I am confident that you participation and best practices will give a further impetus to the progress of the democratic process in Armenia.
In conclusion I would like to note once again that the Armenian nation highly values the EPP contribution to the adoption of the European Parliament resolution to condemn the Armenian Genocide, as well as the adoption of the resolution dedicated to the Armenian Genocide Centennial titled “The Armenian Genocide and European Values” by the EPP Political Assembly. They came to prove that the European People’s Party, as the largest political group represented in the European Parliament and the force that advances the European identity and idea, notwithstanding the most diverse set of political considerations, is committed to the protection of the fundamental human rights.