Համաշխարհային բանկը նախատեսել է ՀՀ-ում իրականացնել մոտ 700 մլն դոլար արժողությամբ ծրագրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյան հոկտեմբերի 20-ին ընդունել է Համաշխարհային բանկի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հարցերով նորանշանակ փոխնախագահ Սիրիլ Մյուլերին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հարավկովկասյան տարածաշրջանի նորանշանակ տնօրեն Մերսի Տեմբոնը: Նախագահը շնորհավորել է նրանց՝ այդ պատասխանատու պաշտոնները ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ աշխատանքում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Հանրապետության Նախագահը բարձր է գնահատել Համաշխարհային բանկի հետ Հայաստանի երկար տարիների համագործակցությունը և կարևորել բանկի դերը մեր երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման գործում` ընդգծելով, որ Համաշխարհային բանկը Հայաստանում ի սկզբանե դիտարկվել է ոչ միայն ներդրումային ծրագրեր ֆինանսավորող, այլ նաև տնտեսական բարեփոխումների և մարդկային կարողությունների զարգացմանն աջակցող գործընկեր: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ այդ գործընկերությունը կպահպանվի և կամրապնդվի, փոխգործակցությունն ավելի կակտիվանա, իսկ ծրագրային ուղղությունները նոր որակ կստանան` լավագույնս արտահայտելով գլոբալ տնտեսական մարտահրավերները, տարածաշրջանային զարգացումներն ու առանձին երկրներին հատուկ միտումները և քաղաքականության առաջնահերթությունները: Նախագահը վստահեցրել է, որ ՀՀ կառավարությունը հաստատակամորեն շարունակելու է տնտեսական միջավայրի բարելավմանն ուղղված բարեփոխումների իրականացումը Հայաստանում:
ՀԲ փոխնախագահ Սիրիլ Մյուլերը նշել է, որ իր և տարածաշրջանային տնօրենի նշանակման հետ միասին աշխատանքի բարձր նշաձող է սահմանվել, և այդ հավակնություններն իրականացնելու գործում իրենց կողմից արվելու է ամեն հնարավորը: Ըստ նրա, անցած տարիների ընթացքում Համաշխարհային բանկն արդեն նախատեսել է մի շարք ծրագրեր, որոնց իրականացումը Հայաստանում մոտ 700 մլն ԱՄՆ դոլար կարժենա: Հայաստանի զարգացման համար այդ ծրագրերի իրականացումը, Սիրիլ Մյուլերի համոզմամբ, կարևոր նշանակություն կունենա:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի հետ ՀԲ-ի գործընկերության ռազմավարության ներկայիս ծրագրի իրականացման ընթացքը, անդրադարձել նաև Հայաստանի տնտեսական քաղաքականության առաջնահերթ ուղղություններին, միջնաժամկետ կայուն տնտեսական աճի համար անհարժեշտ հիմքերի ապահովման խնդիրներին՝ այդ տեսանկյունից կարևորելով ՀԲ-ի դերակատարումը՝ պետություն-մասնավոր հատված մոդելի ներքո մասնավոր ներդրումների խթանմանն աջակցելու գործում:

ВБ запланировал ряд проектов в Армении, реализация которых будет стоить около 700 млн долларов
Президент Армении Серж Саргсян 20 октября принял новоназначенного вице-президента Всемирного банка, руководителя регионального управления по странам Европы и Центральной Азии Сирила Мюллера. На встрече присутствовала также новоназначенный региональный директор ВБ по Южному Кавказу Мерси Тембон. Саргсян поздравил их с назначением на эти ответственные должности.
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян высоко оценил многолетнее сотрудничество Армении с ВБ и отметил важную роль банка в социально-экономическом развитии страны.
Президент подчеркнул, что ВБ изначально рассматривался в Армении не только как партнер по финансированию инвестиционных программ, но и по содействию экономическим реформам и развитию человеческих возможностей. Саргсян выразил надежду на то, что партнерство будет продолжено и укреплено, взаимодействие станет более активным, а программные направления получат новое качество, лучшим образом отражая глобальные экономические вызовы, региональные развития и тенденции и политические приоритеты отдельных стран.
Президент заверил, что правительство Армении продолжит реализацию реформ по улучшению экономической среды страны.
Вице-президент ВБ отметил, что вместе с его назначением и назначением нового регионального директора поставлена также высокая планка работы, и они сделают все возможное, чтобы реализовать эти претенциозные планы. По словам Мюллера, в прошлые годы ВБ уже запланировал ряд проектов в Армении, реализация которых будет стоить около 700 млн долларов. Реализация этих проектов, по убеждению Мюллера, будет иметь важное значение для развития Армении.
Собеседники обсудили текущий ход реализации стратегической программы партнерства ВБ с Арменией, коснулись приоритетных направлений экономической политики Армении, проблем по обеспечению базы для среднесрочного стабильного экономического роста, отметив в этом контексте важную роль ВБ в содействии стимуляции частных инвестиций по модели государство - частный сектор.