Միջազգային հանրությունը պետք է իր մասնակցությունն ունենա Արցախի ճակատագրի լուծման գործում. Պասկալևա
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային հանրությունը պետք է հասկանա այն իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունեցել արցախյան հողում և իր մասնակցությունն ունենա Արցախի ճակատագրի լուծման գործում: «Արմենպրես»-ին հղած հաղորդագրությունում այս մասին նշել է բուլղարուհի լրագրող և ռեժիսոր Ցվետանա Պասկալևան` ներկայացնելով իր անցած ուղին որպես արցախյան ազատամարտի վավերագրող:
«1991 թվականին, որպես վավերագրող և լրագրող, իմ ուշադրությունն է գրավել Լեռնային Ղարաբաղը և այնտեղ կատարվող սարսափելի ու տագնապալի իրադարձությունները` հայկական Գետաշեն և Մարտունաշեն գյուղերից մարդկանց տարհանումը: Սա դարձել է իմ պրոֆեսիոնալ հետաքրքրության պատճառը»,- ընդգծել է լրագրողը:
Պասկալևան հավելել է, որ Մոսկվայում, որտեղ նա սովորում էր ասպիրանտուրայում, «պերեստրոյկա»-ի, «գլասնոստ»-ի ժամանակ այդ տարածաշրջանից ոչ մի տեղեկատվություն, նորություն չէր հաղորդվում:
«Սա դարձել է առաջնային խթան, որպեսզի ես այնտեղից տեղեկատվություն «դուրս բերեի»: Եվ ես հասկացա այն սարսափելի իրավիճակը, որում գտնվում է ԼՂ բնակչությունը: Նրանք ենթարկվել էին արտաքսման Ադրբեջանում տեղակայված 23-րդ դիվիզիայի կողմից` ադրբեջանական ոստիկանության հատուկ ջոկատայինների հետ: Այն, ինչի ականատես եմ ես դարձել, փոխել է իմ ողջ ճակատագիրը: Ես թողեցի իմ ասպիրանտուրան և երկար մնացի Ղարաբաղում: Լինելով բուլղարացի լրագրող` ես հնարավորություն ունեի ներկայացնել տեղեկատվություն տարբեր միջազգային հեռուստաընկերությունների` գերմանականZDF-ին, ֆրանսիական Անտեն-2-ին, Բուլղարական հեռուստաընկերությանը, CNN-ին, NBS-ին, CBS-ին»,- նշել է Ցվետանա Պասկալևան:
1991-94 թվականներին Պասկալևան իր տեսախցիկի միջոցով վավերագրել է ամբողջ պատերազմը:
«Ես անդադար Ղարաբաղում էի, աշխատում որպես օպերատոր, լրագրող, տասնյակ, հարյուրավոր ռեպորտաժներ եմ պատրաստել միջազգային հեռուստագործակալությունների համար: Արդյունքում` լույս են տեսել 7 ֆիլմեր, որոնք արտացոլում են ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակագրությունը: Նույնիսկ այն մարդուն, ով ծանոթ չէ ղարաբաղյան իրադարձություններին, առաջին իսկ կադրերից հայտնի է դառնում, թե ինչպես է ծավալվել արցախյան հերոսամարտը»,- շեշտել է լրագրողը:
Նրա խոսքով` դրանք բազմաթիվ հարցերի պատասխաններ են տալիս, խոսում ֆիդայական խմբերի մասին, որոնք ստիպված էին պաշտպանել յուրաքանչյուր գյուղը, և պատմում, թե ինչու է ստեղծվել արցախյան բանակը:
«Այսօր` 20 տարի անց, ես հնարավորություն ունեմ հրատարակել իմ 7 ֆիլմերը երկու DVD սկավառակներում: Արցախյան ազատամարտի ժամանակագրությունը վեց լեզուներով` ռուսերեն, հայերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն և բուլղարերեն»,- հավելել է Պասկալևան: Նա նաև նշել է, որ ստորագրում է իր յուրաքանչյուր խոսքի տակ:
Ցվետանա Պասկալևան հայտնի բուլղար լրագրողուհի է, ռեժիսոր, սցենարիստ և օպերատոր, Կինովավերագրողների միջազգային ասոցիացիայի անդամ: 1991թ. մայիսից փաստագրական ֆիլմեր է նկարահանել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության մասին: 7 ֆիլմ է նկարահանել Ղարաբաղի մասին:

YEREVAN, OCTOBER 19, ARMENPRESS. The international society must realize the developments taking place on Artskah soil and contribute in Artsakh problem solution. Bulgarian journalist and film director Tsvetana Paskaleva mentioned about this in a telegram addressed to “Armenpress”, presenting her past path as a documentary of Artsakh liberation war.
“In 1991 I, as a journalist and documentary film maker, focused on Nagorno Karabakh and the horrible and alarming events of deportation of people from Armenian Getashen and Martunashen villages. This became the reason of my professional curiosity”, the journalist stated.
Paskaleva added that while she was studying in Moscow, it was the period of “perestroika” and “glasnosts” and no information or news was coming from that region.
“This became my primary goal to “bring out” information from there. And I realized the terrible situation the Nagorno Karabakh people had occurred in. They were deported by the 23rd division deployed in Azerbaijan and special services of Azerbaijani police. What I witnessed changed all my life. I left my post-graduate courses and remained in Karabakh for a long time. Being a Bulgarian journalist, I had the opportunity to send information to different TV stations”, Tsvetana Paskaleva mentioned.
Paskaleva documented the entire war during 1991-1994 by her camera.
“I was permanently in Karabakh, I worked as an operator, journalist and prepared dozens, hundreds of reportage for international TV agencies. As a result, 7 films were made which demonstrate the chronology of Karabakh war. Even somebody that is unaware of Karabakh developments, understands the heroic war for Artsakh from the first frames”, the journalist stressed.
According to her, the films answer many questions, speak about fedayi groups, and tell why the Artsakh Army was created.
“Today, 20 years later, I have the opportunity to record my 7 films on two DVD discs and provide the Artsakh war chronology in 6 languages: Russian, Armenian, English, French, Spanish, and Bulgarian”, Paskaleva added.