Միջազգային հանրությունը պետք է իր մասնակցությունն ունենա Արցախի ճակատագրի լուծման գործում. Պասկալևա
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային հանրությունը պետք է հասկանա այն իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունեցել արցախյան հողում և իր մասնակցությունն ունենա Արցախի ճակատագրի լուծման գործում: «Արմենպրես»-ին հղած հաղորդագրությունում այս մասին նշել է բուլղարուհի լրագրող և ռեժիսոր Ցվետանա Պասկալևան` ներկայացնելով իր անցած ուղին որպես արցախյան ազատամարտի վավերագրող:
«1991 թվականին, որպես վավերագրող և լրագրող, իմ ուշադրությունն է գրավել Լեռնային Ղարաբաղը և այնտեղ կատարվող սարսափելի ու տագնապալի իրադարձությունները` հայկական Գետաշեն և Մարտունաշեն գյուղերից մարդկանց տարհանումը: Սա դարձել է իմ պրոֆեսիոնալ հետաքրքրության պատճառը»,- ընդգծել է լրագրողը:
Պասկալևան հավելել է, որ Մոսկվայում, որտեղ նա սովորում էր ասպիրանտուրայում, «պերեստրոյկա»-ի, «գլասնոստ»-ի ժամանակ այդ տարածաշրջանից ոչ մի տեղեկատվություն, նորություն չէր հաղորդվում:
«Սա դարձել է առաջնային խթան, որպեսզի ես այնտեղից տեղեկատվություն «դուրս բերեի»: Եվ ես հասկացա այն սարսափելի իրավիճակը, որում գտնվում է ԼՂ բնակչությունը: Նրանք ենթարկվել էին արտաքսման Ադրբեջանում տեղակայված 23-րդ դիվիզիայի կողմից` ադրբեջանական ոստիկանության հատուկ ջոկատայինների հետ: Այն, ինչի ականատես եմ ես դարձել, փոխել է իմ ողջ ճակատագիրը: Ես թողեցի իմ ասպիրանտուրան և երկար մնացի Ղարաբաղում: Լինելով բուլղարացի լրագրող` ես հնարավորություն ունեի ներկայացնել տեղեկատվություն տարբեր միջազգային հեռուստաընկերությունների` գերմանականZDF-ին, ֆրանսիական Անտեն-2-ին, Բուլղարական հեռուստաընկերությանը, CNN-ին, NBS-ին, CBS-ին»,- նշել է Ցվետանա Պասկալևան:
1991-94 թվականներին Պասկալևան իր տեսախցիկի միջոցով վավերագրել է ամբողջ պատերազմը:
«Ես անդադար Ղարաբաղում էի, աշխատում որպես օպերատոր, լրագրող, տասնյակ, հարյուրավոր ռեպորտաժներ եմ պատրաստել միջազգային հեռուստագործակալությունների համար: Արդյունքում` լույս են տեսել 7 ֆիլմեր, որոնք արտացոլում են ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակագրությունը: Նույնիսկ այն մարդուն, ով ծանոթ չէ ղարաբաղյան իրադարձություններին, առաջին իսկ կադրերից հայտնի է դառնում, թե ինչպես է ծավալվել արցախյան հերոսամարտը»,- շեշտել է լրագրողը:
Նրա խոսքով` դրանք բազմաթիվ հարցերի պատասխաններ են տալիս, խոսում ֆիդայական խմբերի մասին, որոնք ստիպված էին պաշտպանել յուրաքանչյուր գյուղը, և պատմում, թե ինչու է ստեղծվել արցախյան բանակը:
«Այսօր` 20 տարի անց, ես հնարավորություն ունեմ հրատարակել իմ 7 ֆիլմերը երկու DVD սկավառակներում: Արցախյան ազատամարտի ժամանակագրությունը վեց լեզուներով` ռուսերեն, հայերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն և բուլղարերեն»,- հավելել է Պասկալևան: Նա նաև նշել է, որ ստորագրում է իր յուրաքանչյուր խոսքի տակ:
Ցվետանա Պասկալևան հայտնի բուլղար լրագրողուհի է, ռեժիսոր, սցենարիստ և օպերատոր, Կինովավերագրողների միջազգային ասոցիացիայի անդամ: 1991թ. մայիսից փաստագրական ֆիլմեր է նկարահանել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության մասին: 7 ֆիլմ է նկարահանել Ղարաբաղի մասին:

Мировая общественность должна принять участие в решении судьбы Нагорного Карабаха: Цветлана Паскалева
Мировая общественность должна понять те события, через которые прошла карабахская земля, и принять участие в решении судьбы Нагорного Карабаха – этого ждет народ Карабаха. Как сообщает Арменпресс, об этом заявила болгарская журналистка и документалист Цветлана Паскалева, представив свой путь как документалиста Карабахской освободительской войны.
«Нагорный Карабах привлек мое внимание как документалиста и как журналиста в 1991-м году: те страшные и тревожные события, которые там происходили - депортация армянского населения из сел Геташен и Мартунашен. Это стало предметом моего профессионального интереса. Тем более что из Москвы, где я в этот момент училась в аспирантуре во время перестройки, в эпоху гласности, никакой информации, никаких новостей не поступало из этого региона.
Это послужило толчком к тому, чтобы я «вынесла оттуда информацию», пробила этот информационный кордон. И я поняла ту страшную ситуацию, в которой находилось население Нагорного Карабаха.
Они подвергались депортации, которую осуществляли 23 дивизии 4-й Советской армии, расположенной в Азербайджане, вместе с азербайджанскими специальными милицейскими частями ОМОН.
То, свидетелем чего стала я, перевернуло всю мою судьбу. Я прекратила обучение в аспирантуре в Москве и осталась надолго в Карабахе. Будучи болгарский журналисткой, я имела возможность передавать информацию разным телекомпаниям: Российские вести, немецкая ZDF, французская «Антен2», болгарское ТВ, CNN, NBS, CBS. Я резюмировала пройденный период в виде документального фильма. Война продолжалась, и я ее засвидетельствовала своей камерой, с мая 1991 по мая 94-го.
За это время я практически перманентно находилась в Карабахе, и работая оператором и журналистом создала для международных телеагентств десятки, сотни репортажей.
В итоге были созданы 7 документальных фильмов, которые отражают хронику Карабахской войны. Если проследить с первого фильма, с первых кадров, даже человеку, который не знаком с карабахскими событиями, будет понятно, как развивалась Карабахская война.
Депортация, которую Азербайджан организовал в отношении населения Нагорного Карабаха, неистовое желание населения отстоять свою землю и остаться, атаки с воздуха, которые осуществлял Азербайджан, сжимая Карабах в страшном огненном кольце. Почему карабахские отряды, маленькие фидаинские группы, как они себя называли, были вынуждены защищать каждое село, каждый район Карабаха.
Почему и как создалась карабахская армия. Нужно было подавить эти огневые точки и создать пояс безопасности и обеспечить жизнь Нагорного Карабаха. С момента подписание перемирия Карабах находится в ожидании своей независимости.
Сегодня, спустя 20 лет, у меня есть возможность издать все свои 7 фильмов в 2 DVD: прекрасный альбом, хроника Карабахской войны на шести языках - русском, армянском, английском, французском, испанском и болгарском.
Я надеюсь этими фильмами восполнить, показать и доказать все произошедшее в виде документальных фильмов. Фильмы снимались мною во время войны, и под каждым кадром, под каждым словом я подписываюсь», - отметила Паскалева.