Վարչապետ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել ԱՄՆ նախագահին և փոխնախագահին
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփին և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առթիվ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ վարչապետ Փաշինյանի կողմից ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին ուղղված շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, նշվում է.
Ամենաջերմ շնորհավորանքներս եմ հղում Ձեզ, Ձեր ընտանիքին և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների բարեկամ ժողովրդին Անկախության օրվա առիթով։
Այս տարվա տոնակատարությունն առանձնահատուկ նշանակություն ունի, քանի որ նշվում է Միացյալ Նահանգների հիմնադրման 250-ամյակը՝ պատմական մի հանգրվան, որն արտացոլում է Հիմնադիր հայրերի կողմից ԱՄՆ-ի հիմքում դրված ազատության և անկախության արժեքների կենսունակությունը։ Դրա հետ մեկտեղ, Անկախության օրը խորհրդանշում է Միացյալ Նահանգների ժողովրդի հզոր ոգին և տոկունությունը, որոնց շնորհիվ է, որ միջազգային արդի հարաբերություններում և համաշխարհային կարևոր գործընթացներում Միացյալ Նահանգներն ունի առանցքային դերակատարություն։
Հայաստանի Հանրապետությունն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները միավորված են ոչ միայն ընդհանուր շահերով, այլ նաև երկարամյա բարեկամությամբ՝ ուղղված խաղաղության, կայունության և բարեկեցության ամրապնդմանը։ Այս համատեքստում, պատեհ եմ համարում ընդգծել Ձեր հաստատակամ առաջնորդության կարևորությունը՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղության գործում։
Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման նախագիծը, որի իրականացման ուղղությամբ մեր երկու երկրների աշխատանքը թևակոխում է գործնական հարթություն, վստահաբար լինելու է այս խաղաղության կարևոր գրավականը և ճանապարհ է հարթելու դեպի առավել խաղաղ, փոխկապակցված և բարեկեցիկ տարածաշրջան։ Խաղաղության մասին խոսելիս, չեմ կարող չանդրադառնալ Ձեր կողմից նախաձեռնված Խաղաղության խորհրդին և դրան որպես հիմնադիր անդամ Հայաստանի անդամակցությանը, ինչը հարատև խաղաղության հաստատմանն ուղղված ՀՀ և ԱՄՆ ընդհանուր տեսլականի ևս մեկ ապացույց է:
Գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև ձևավորված համապարփակ ռազմավարական գործընկերությունը ձեռք է բերել նոր բովանդակություն՝ ընդգրկելով փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ նոր ոլորտներ։ Վստահ եմ, որ մեր համատեղ օրակարգի հետևողական իրականացումը կնպաստի երկկողմ հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանը՝ ի շահ մեր երկու ժողովուրդների:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների ժողովրդին՝ խաղաղություն, բարեկեցություն և առաջընթաց։
Ընդունեք խնդրեմ, մեծարգո պարոն նախագահ, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:
Փոխնախագահին ուղղված ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Մեծարգո պարոն փոխնախագահ,
Ընդունեք խնդրեմ ամենաջերմ շնորհավորանքներս և լավագույն բարեմաղթանքներս Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյակի առիթով։
Հուլիսի 4-ը ևս մեկ առիթ է արժևորելու ազատության և անկախության հիմնարար գաղափարները: Այս արժեքները ոչ միայն կազմում են ամերիկյան ինքնության հիմքը, այլև հանդիսանում են այն գաղափարական հենարանը, որի վրա խարսխված Միացյալ Նահանգները շարունակաբար իր կարևոր ներդրումն է ունեցել միջազգային խաղաղության և անվտանգության, ինչպես նաև գործընկեր երկրների հետ կուռ կապերի կառուցման գործում։
Պարոն փոխնախագահ, ջերմությամբ եմ հիշում ընթացիկ տարվա փետրվարին Հայաստան կատարած Ձեր այցը, որը կարևոր նշանակություն ունեցավ մեր երկրների միջև ձևավորված գործընկերության հետագա խորացման և ամրապնդման համար։ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական, էներգետիկ, պաշտպանական և այլ ոլորտներում գործընկերությանը զարկ տալուց զատ՝ Ձեր այցը դարձավ Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության և փոխադարձ վստահության առհավատչյան՝ ստեղծելով նոր հնարավորություններ տարբեր ոլորտներում մեր կապերի ընդլայնման համար»։

Armenian PM sends congratulatory messages to US President and Vice President
Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan sent congratulatory messages to US President Donald Trump and US Vice President J.D. Vance on the occasion of the national holiday, Independence Day.
The message to President Trump reads:
I extend my warmest congratulations to you, your family, and the friendly people of the United States of America on the occasion of Independence Day.
This year’s celebration is of particular significance as it marks the 250th anniversary of the founding of the United States, a historic milestone that reflects the vitality of the values of freedom and independence laid down by the Founding Fathers at the foundation of the United States. At the same time, Independence Day symbolizes the strong spirit and resilience of the American people, thanks to which the United States plays a key role in modern international relations and important global processes.
The Republic of Armenia and the United States of America are united not only by common interests, but also by a long-standing friendship aimed at strengthening peace, stability, and prosperity. In this context, I consider it appropriate to emphasize the importance of your steadfast leadership in the peace between Armenia and Azerbaijan.
The Trump Route for International Peace and Prosperity initiative, the implementation of which is being carried out by our two countries, will certainly be an important guarantee of this peace and will pave the way for a more peaceful, interconnected, and prosperous region.
Speaking of peace, I cannot help but mention the Peace Council initiated by you and Armenia’s membership in it as a founding member, which is yet another proof of the shared vision of the Republic of Armenia and the United States aimed at establishing lasting peace. I note with satisfaction that the comprehensive strategic partnership formed between the Republic of Armenia and the United States of America has acquired new content, encompassing many new areas of mutual interest.
I am confident that the consistent implementation of our joint agenda will contribute to the further strengthening of bilateral relations for the benefit of our two peoples. I wish you good health and new successes, and peace, prosperity, and progress to the people of the United States of America.
The message addressed to the Vice President, in particular, reads:
“Honorable Mr. Vice President,
Please accept my warmest congratulations and best wishes on the 250th anniversary of the independence of the United States of America.
July 4th is another occasion to value the fundamental ideas of freedom and independence. These values not only form the basis of American identity, but also serve as the ideological foundation anchorded on which the United States has continuously made its important contribution to international peace and security, as well as to building solid ties with partner countries.
Mr. Vice President,
I warmly recall your visit to Armenia in February of this year, which was of great importance for the further deepening and strengthening of the partnership formed between our countries. In addition to boosting the partnership between Armenia and the United States in the economic, energy, defense, and other areas, your visit became a testament to high-level political dialogue and mutual trust between Armenia and the United States, creating new opportunities for expanding our ties in various areas."