Հայ արիները նշել են Տիր աստծո տոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ արիները հոկտեմբերի 13-ին նշում են վերականգնված ևս մեկ տոն` Հայոց իմաստության աստված Տիրի տոնը՝ Տիրատոնը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայ արիական միաբանության լրատվական կենտրոնից, միաբանության ներկայացուցիչները քրմեր Արմոգի, Արամի և Արեգի հետ այցելել են Զվարթնոցի տաճար, որտեղ մինչև այսօր էլ պահպանվում են Տիր աստծո տաճարի մասնիկները: Նրանք փառաբանել են Հայոց իմաստության աստծուն, իսկ ծիսական արարողությունն անցկացնելու համար հայ արիները եղել են Էրեբունի ամրոցի տարածքում՝ կրակի վառման ծեսով ու գինեձոներով փառաբանել Հայ աստվածներին ու տիեզերքի Արարչին:
Հայ արիները քրմական ծեսով նշել են նաև քաղաքամայր Երևանի ծնունդն ու տոնը: Հայ արիականների մի խումբ էլ տոնական օրն անցկացրել է ՀԱՄ կենտրոնական գրասենյակում՝ տոնական սեղանի շուրջ և ծիսական ձոներգերի ու գինեձոների ընկերակցությամբ:
Տիր աստվածը նաեւ գիտության ու դպրության, գիր-գրականության, արվեստի ու արհեստների, հայոց մշակույթի եւ ավանդույթ-սովորույթների պահապան աստվածն է, ինչի համար այդ տոնը նշում են բազմաթիվ ոլորտների ազգային մտածողությամբ հայեր, եւ ոչ միայն հայեր: Տիր աստծո պաշտամունքը կա նաև Սկանդինավյան երկրներում, այն եղել է դեռ վիկինգների հզորացման ժամանակ: Այստեղ Տիրը պաշտվում է որպես ռազմի աստված՝ մեկ այլ գործառույթով, որը Հայոց աստվածային համակարգում Վահագնին է տրված:
Տարբեր բնագավառներում Հայոց իմաստության աստծո պաշտամունքը դրսեւորվում է նաեւ մեր օրերում՝ այլ ձեւակերպումներով: Այսօր Հայաստանում հոկտեմբերի 2-3-ին նշվում է ուսուցիչների տոնը, ովքեր իմաստության առաջին քարն են դնում գալիք սերնդի ճակատագրին ընդառաջ՝ յուրաքանչյուր աշակերտի տալով հիմնարար գիտելիքներ հայրենիքին ու ազգին սրբորեն ծառայելու համար: Այս համատեքստում է դիտարկվում նաեւ հոկտեմբերի 7-ին նշվող Գրադարանավարի օր տոնը, որը յուրօրինակ հարգանքի ու մեծարման դրսեւորում է ոլորտի աշխատակիցների նկատմամբ: Այս օրերին նշվում են տոներ նաեւ միջազգայնորեն, որ անմիջական կապ ունեն Տիրի գործառույթների հետ՝ Կենդանիների պաշտպանության համաշխարհային օրը, ինչն ընդգծում է վայրի բնություն անաղարտության ու պաշտպանության կարեւորությունը, ինչպես նաև Տարեցների միջազգային օրը, երբ ավագ եւ ավելի իմաստնացած սերնդի նկատմամբ հարգանքի տուրք է մատուցվում:
Մեր թշնամիները լավ են ընկալել Տիր աստծո խորհուրդը եւ, ըստ պատմիչ Ագաթանգեղոսի, առաջինը քանդել են նրա տաճարը: Հիմնահատակ ավերել ու ոչնչացրել են հայոց միտքը եւ իմաստությունը՝ արարչականության ու աստվածայինի ընկալումը ոչնչացնելու, մարդկային օրենքներում Տիեզերակարգի պահպանումը կասեցնելու համար:
Տիրատոնին հայ արիները դիմել են նշյալ խորհուրդները պահպանող Տիր աստծուն, որ նա դառնա դեպի ազգը, իմաստությամբ օժտի հայորդիներին, որ ազգը վերհառնվի ու վերագնահատի հայոց արժեհամակարգը: Որ հայն իմաստնանա այնքան, որպեսզի զգա իր արմատի ու արյան զորությունը, գենետիկ-ծինաբանական ինքնությունն ու էությունը:

Aрмянские арийцы отметили праздник Тира
13 октябра армянские арийцы отмечают еще один восстановленный праздник - праздник в честь бога мудрости Тира – Тиратон. Как сообщают «Арменпресс» из пресс-службы армяно-арийского ордена, представители ордена, вместе с жрецами Армогом, Арамом и Арегом, посетили Звартноц, где до сих пор хранятся частички храма Тира. Они восславили армянского бога мудрости. А для проведения ритуальной церемонии армянские арийцы посетили замок Эребуни, чтобы восславить армянского бога и творца вселенной ритуалом разжигания огня и распиванием вина.
Армянские арийцы отметили день столицы с помощью особого ритуала. Группа армянских арийцев провела праздничный день в центральном офисе ААО, вокруг праздничного стола.
Бог Тир является также богом письменности, мудрости, знаний, защитник наук и искусств. По этой причине этот праздник отмечают и многие армяне с национальным мышлением, и не только армяне. Тиру поклонялись в Скандинавских странах, во времена викингов. Тиру поклонялись, как богу войны, роль которого в армянской мифолгии выполнял Ваагн.
Поклонение богу мудрости отображается и в других формулировках в наши дни. 2-3 октября в Армении отмечают День учителя. Именно учителя ставят первый камень мудрости навстречу судьбы нового поколения, дают школьным базовые знания для служения своему народу и родине. В этом контексте и отмечается День библиотекаря 7 октября. Это своего рода дань уважения сотрудникам сферы. В эти дни отмечаются также международные праздники, которые имеют непосредственное отношение к Тиру: международный день охраны животных, что подчеркивает важность сохранения дикой природы, а также Международный день пожилых людей, когда чествуют людей уже мудрых и опытных.
Наши враги прекрасно осознавали совет бога Тира. По Агатангехосу, они первым сожгли именно его храм. Полностью уничтожили армянскую мысль и мудрость, чтобы избавиться от осознания божественности и мудрости.
Во время праздника в честь бога Тира армянские арийцы обратились нему с просьбой обратиться к народу, наделить армян мудростью, чтобы народ переосмыслил национальные ценности. Чтобы армяне стали настолько мудрыми для того, чтобы понять мощь своего гена и крови.