Արգենտինացի պրոֆեսորը չի ղզջում, որ Արցախ այցելության համար հայտնվել է Բաքվի սեւ ցուցակում
ԲՈՒԵՆՈՍ ԱՅՐԵՍ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուենոս Այրեսի «Սիրանուշ» կենտրոնում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 24-ամյակին նվիրված միջոցառման մեկնարկը տրվել է արգենտինացի պրոֆեսոր, քաղաքական մեկնաբան Մարսելո Սանտելմիի ելույթով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով PrensaArmenia.com.ar-ը, պրոֆեսորն իր ելույթում շեշտել է, որ տեսել է բազմաթիվ պատերազմներ, շատ արյուն ու ցավ եւ հասկացել, որ միայն այդ ճանապարհով է գալիս ազատությունը: «Շատ հաճախ ազատությունն արժե այդ ցավը, արժե որ պայքարես: Արցախի ժողովուրդը ձեռք է բերել այդ իրավունքը` լսել ազատության ձայնը: Արցախի ժողովրդի համար դա շատ դժվար է եղել, սակայն նրանք կարողացել են դա անել, եւ այսօր Ստեփանակերտը եվրոպական մակարդակի քաղաք է»,- ասել է նա:
Սանտելմիի խոսքով` ինքը եւ բազմաթիվ այլ գործիչներ հայտնվել ենք Բաքվի սեւ ցուցակում Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար, սակայն իր այցելության համար պրոֆեսորը չի զղջում: «Իմ կարծիքով կա ընդամենը մի քայլ որ պետք իրականացել. պետք է քայլել, հետ նայել եւ ասել անխուսափելին: Իրականությունն ասողին ճնշում են, քանի որ Ադրբեջանը գիտի, թե այդ իրականությունն իր վրա ինչպես կանդրադառնա: Ես ընդամենը ասել եմ այն, ինչ տեսել եմ եւ ես հույս ունեմ, որ մի օր Բաքուն կտեսնի եւ կհասկանա, թե ինչ է իրականում կատարվել եւ այսօր ինչ է տեղի ունենում Ստեփանակերտում»,- ասել է նա:
Միջոցառմանը մասնակցել են տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները, Արգենտինայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսան Հարությունյանը:

Argentinean professor doesn’t regret appearing on Baku black list for visiting Artsakh
BUENOS AIRES, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. Argentinean professor, political commentator Marcelo Cantelmi opened with his speech the event dedicated to the 24th anniversary of the Nagorno-Karabakh Republic in “La Sala Siranush” in Buenos Aires.
As “”Armenpress” reports, referring to PrensaArmenia.com.ar, the professor emphasized in his speech that he had seen many wars, blood and pain and had realized that freedom is achieved only in that way.
According to Cantelmi, he and other people have appeared on Baku black list for visiting Nagorno-Karabakh but he does not regret visiting it. “I think that there is only one step to take; we must move on, look back and say the inevitable. Those who tell the truth are being suppressed as Azerbaijan knows how reality will affect it. I only said what I saw and I hope that one day Baku will see and understand what had occurred in reality and what happens in Stepanakert today. ”, he said.