Արգենտինացի պրոֆեսորը չի ղզջում, որ Արցախ այցելության համար հայտնվել է Բաքվի սեւ ցուցակում
ԲՈՒԵՆՈՍ ԱՅՐԵՍ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուենոս Այրեսի «Սիրանուշ» կենտրոնում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 24-ամյակին նվիրված միջոցառման մեկնարկը տրվել է արգենտինացի պրոֆեսոր, քաղաքական մեկնաբան Մարսելո Սանտելմիի ելույթով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով PrensaArmenia.com.ar-ը, պրոֆեսորն իր ելույթում շեշտել է, որ տեսել է բազմաթիվ պատերազմներ, շատ արյուն ու ցավ եւ հասկացել, որ միայն այդ ճանապարհով է գալիս ազատությունը: «Շատ հաճախ ազատությունն արժե այդ ցավը, արժե որ պայքարես: Արցախի ժողովուրդը ձեռք է բերել այդ իրավունքը` լսել ազատության ձայնը: Արցախի ժողովրդի համար դա շատ դժվար է եղել, սակայն նրանք կարողացել են դա անել, եւ այսօր Ստեփանակերտը եվրոպական մակարդակի քաղաք է»,- ասել է նա:
Սանտելմիի խոսքով` ինքը եւ բազմաթիվ այլ գործիչներ հայտնվել ենք Բաքվի սեւ ցուցակում Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար, սակայն իր այցելության համար պրոֆեսորը չի զղջում: «Իմ կարծիքով կա ընդամենը մի քայլ որ պետք իրականացել. պետք է քայլել, հետ նայել եւ ասել անխուսափելին: Իրականությունն ասողին ճնշում են, քանի որ Ադրբեջանը գիտի, թե այդ իրականությունն իր վրա ինչպես կանդրադառնա: Ես ընդամենը ասել եմ այն, ինչ տեսել եմ եւ ես հույս ունեմ, որ մի օր Բաքուն կտեսնի եւ կհասկանա, թե ինչ է իրականում կատարվել եւ այսօր ինչ է տեղի ունենում Ստեփանակերտում»,- ասել է նա:
Միջոցառմանը մասնակցել են տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները, Արգենտինայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսան Հարությունյանը:

Аргентинский профессор не сожалеет о том, что оказался в черном списке Баку после посещения Арцаха
Начало празднования 24-летия НКР в центре «Сирануш» в Буэнос-Айресе ознаменовалось выступлением аргентинского профессора и политического комментатора Марсело Сантельми. Как передает «Арменпресс», ссылаясь на PrensaArmenia.com.ar, профессор сказал, что видел много войн, крови и боли и понял, что только таким путем достигается свобода. «Очень часто свобода стоит этой боли и борьбы. Народ Арцаха приобрел эту свободу. Это было трудно, однако они сделали это, и сегодня Степанакерт – город европейского уровня»,- сказал он.
По его словам, он и многие другие деятели оказались в черном списке Баку после посещения Арцаха, однако он об этом не сожалеет. «Думаю, это всего лишь шаг, который надо сделать; надо идти, оглядываясь и говоря неизбежное. Говорящего о реальности подавляют, поскольку Азербайджан знает, как отразится на нем эта реальность. Я всего лишь сказал о том, что видел и надеюсь, что однажды Баку увидит и поймет, что произошло на самом деле и что происходит сегодня в Степанакерте»,- сказал он.
В мероприятии участвовали представители армянкой общины, посол Армении в Аргентине Алексан Арутюнян.