Սեպտեմբերից ընդունվում են «.հայ» հայատառ դոմենային գոտում անվանում գրանցելու հայտեր
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ինտերնետ հանրություն» կազմակերպությունը 2015-ի սեպտեմբերի 1-ից սկսում է հայատառ «.հայ» դոմենային գոտում անվանումների գրանցման հայտերի ընդունման գործընթացը, որի նպատակն է առաջնային գրանցման հնարավորություն տալ ֆիրմային անվանումների և ապրանքանիշերի իրավատերերին: Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ փոխանախագահ Գրիգորի Սաղյանը, տրվում է երեք ամիս ֆիրմային անվանումը կամ ապրանքանիշը «.հայ» գոտում գրանցելու համար:
Նրա տեղեկացմամբ` հայտերն ընդունվում են միայն առցանց isoc.am կայքի միջոցով: Հայտի ուսումնասիրման համար նախատեսված է 5000 դրամ վճար` այնքան, որքան արժե մեկ դոմենային անունը մեկ տարվա համար: «Ներկայացված հայտի ուսումնասիրության արդյունքում դրական եզրակացության առկայության դեպքում հայտատուն ստանում է տվյալ դոմենային անվան գրանցման իրավունք և կարող է գրանցել այդ դոմենային անունը «.հայ» տիրույթում դոմենների գրանցման իրավունք ունեցող ցանկացած կազմակերպությունում: Առաջնահերթ գրանցման հայտ ներկայացնելու ժամանակաշրջանն ավարտվում է 2015թ-ի նոյեմբերի 30-ին: Առաջնային գրանցման ժամանակաշրջանից հետո «.հայ» գոտում անունների գրանցման գործընթացն ընթանալու է isoc.am կայքում ներկայացված քաղաքականության համաձայն` ընդհանուր»,- հայտնեց Գրիգորի Սաղյանը` նշելով, որ անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը ներկայացված է վերոնշյալ կայքում:
Հարցին ի պատասխան, թե որ դեպքերում չի տրվի դոմենային անվանում` Գրիգորի Սաղյանը նշեց` կեղծ ու ակնհայտորեն ոչ պարզ ապրանքանիշի կամ ֆիրմային անվանման դեպքում: Բացի այդ, հնարավոր է երկու հայտատու լինեն, ովքեր հիմնավորումներ ներկայացնեն նույն դոմենային անվանման համար, այդ դեպքում դոմեն տրամադրող ընկերությունը կառաջարկի երկու հայտատուներին բանակցել, իսկ նրանց միջև համաձայնության լինելու դեպքում` աճուրդ կարող է անցկացվել:
Գրիգորի Սաղյանի հավաստմամբ` ցանկության դեպքում արտասահմանյան ընկերությանը ևս կտրվի դոմեն: «.հայ»-ի դեպքում մեր քաղաքականությունը շատ չի տարբերվում «.am» դոմենի քաղաքականությունից` բացառությամբ մի քանի կետերից, որոնք վերաբերում են կայքի հայատառ լինելուն»,-հայտնեց Գրիգորի Սաղյանը:
Ինչ վերաբերում է հայատառ դոմենի անվտանգության ապահովմանը, ապա Գրիգորի Սաղյանի խոսքով` կան նշյալ խնդրի լուծման ստանդարտ միջոցներ, որոնք էլ կկիրառվեն: «.am»-ի փորձը կարող ենք կիրառել, այս դոմենի գործունեության 21 տարվա ընթացքում ոչ մի միջադեպ չենք ունեցել»,-ավելացրեց զրուցակիցը:
Ի՞նչ կտա հայատառ դոմենը հայաստանյան համացանցային տիրույթին հարցին` Գրիգորի Սաղյանը պատասխանեց. «Քանի որ մեր անցկացրած հարցումը ցույց է տվել, որ բնակչության 30 տոկոսն այլ լեզվի չի տիրապետում ու միայն հայերեն գիտի, սա թույլ կտա այդ մարդկանց էլ լիարժեք օգտվել այն ռեսուրսներից, որ ունի «.հայ» դոմենը: Գովազդի տեսնակյունից էլ` շատ բրենդեր ճանաչելի են միայն հայերեն, այդ ընկերությունների համար ձեռնտու է ունենալ հայատառ դոմեն, քանի որ միանգամից մարդու աչքին կզարնի հայերենը»:
«ՍինոփսիսԱրմենիա» ընկերության գործադիր տնօրենՀովիկ Մուսայելյանի դիտարկամբ` հայատառ դոմենի առկայությունը կարևոր քայլ է հայերեն լեզվամտածողության պահպանության առումով: Մանավանդ, երբ ամբողջ աշխարհում ապրում է 10 միլիոն հայ, որոնցից շատերը տարիների ընթացքում կորցնում են հայերենով իրենց մտքերը մաքուր շարադրելու կարողությունը: «Այն մարդիկ, ովքեր դարձել են անգլախոս, հնարավոր է շատ չկարևորեն այս փաստը, բայց ես բավական բարձր եմ գնահատում այս իրադարձությունը հայապաշտպանության, լեզվամտածողության առումով: Շատ հայեր, ովքեր ամենօրյա շփումներ ունեն ու անգլերեն էին շփվում, հիմա կարող են հայերեն հաղորդակցվել: Սկզբից մի քիչ դժվար կլինի, բայց դա կստիպի, որ մայրենին վերհիշեն»,-ասաց Հովիկ Մուսայելյանը` հավելելով, որ հայատառ դոմենը տեսնելով իսկ մարդիկ հոգեբանորեն պատրաստ կլինեն անցնել հայերենին:
Հովիկ Մուսայելյանի համոզմամբ` հայատառ դոմեն գրանցելու ամենամեծ դրդապատճառը պետք է լինի հայրենասիրությունը, իսկ տնտեսական շահերն ընթացքում կիրացվեն:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք հայկական ընկերությունները պատրաստ կլինեն հայատառ դոմենային անվանում գրանցել ու օգտագործել` Հովիկ Մուսայելյանը նշեց. «Տեղեկատվական և հեղահաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտում մտածողությունն ավելի դինամիկ է, որովհետև շատ արագ է ամեն ինչ փոխվում, բայց ընդհանուր առմամբ գործարար աշխարհը շատ պահպանողական է: Ամեն նորը միանգամից ընկալել ու հայտ ներկայացնել, մի քիչ դժվար է: Այստեղ քննակումներ են պետք, կլոր սեղաններ և’ գործարարների շրջանում, և’ ՏՀՏ տարբեր միությունների շրջանակներում: Մարդիկ պետք է հասկանան, թե իրենց ինչին է պետք հայատառ դոմենը»:
2015-ի հուլիսին ICANN (The International Corporation for Assigned Names and Numbers) ընկերությունը հաստատել է «.հայ» բարձր մակարդակի նոր ինտերնետ-դոմենը: Դրա շնորհիվ օգտատերերը հնարավորություն կստանան գրանցելու հայալեզու ինտերնետ հասցեներ:
Դոմենը տրամադրվել է «Հայաստանի ինտերնետ հանրություն» (ISOC) կազմակերպությանը, որը գրանցել է այն 2014 թվականին: ISOC-ը ոչ առևտրային կազմակերպություն է, որը ներկայացնում է Հայաստանի գլխավոր ինտերնետ պրովայդերներին, համալսարանները, գրադարանները, ակադեմիան, հետազոտական կենտրոններն ու դպրոցական ցանցերը: 2007-ին ընկերությունը դարձավ «.am» հայկական լատինատառ դոմենի մենեջերը: Հայաստանի համար նոր դոմենի գրանցման մտադրության մասին հայտարարվել էր դեռ 2013-ին:

С сентября принимаются заявки на регистрацию в армяноязычной зоне доменов с обозначением «.հայ»
Организация «Интернет-сообщество» с 1-го сентября принимает заявки на регистрацию в армяноязычной зоне доменов с обозначением «.հայ», целью чего является дать приоритет возможности зарегистрировать фирменные наименования и товарные марки. Как сообщил в беседе с «Арменпресс» вице-председатель ОО «Интернет-сообщество» Григорий Сагян, для регистрации фирменных наименований и товарных марок дается 3 месяца.
По его сведениям, заявки принимаются только через сайт isoc.am. За изучение заявки назначена плата в 5000 драмов – стоимость регистрации домена на 1 год. «При положительной оценке в результате изучения заявки заявитель получает право на регистрацию и может сделать это в любой организации в армяноязычной зоне доменов с обозначением «.հայ». Срок приоритетных заявок завершается 30-го ноября, после этого регистрация будет проводиться в очередности предъявления заявок в сайте isoc.am, на общих основаниях»,- сообщил Григорий Сагян, отметив, что перечень необходимых документов указан у упомянутом сайте.
На вопрос, в каком случае будет отказано в регистрации, Григорий Сагян сказал, что если это будут фальшивые или же очевидно неясные наименования или торговые марки. Кроме того, возможны дублированные заявки на одно и то же наименование; в этом случае обоим организациям предложат провести переговоры, при их несогласии можно будет организовать аукцион.
По уверению Григория Сагяна, при желании, такую же регистрацию сможет получить и зарубежная организация. «В любом случае, наша политика доменов «.հայ» не особенно отличается от домена «.am» - за исключением нескольких пунктов в связи с армяноязычностью»,- сказал Григорий Сагян.
Что касается обеспечения безопасности, Григорий Сагян уверяет, что существуют стандартные рещения для этого вопроса, которые и будут применены.
«Опыт «.am» за 21 год существования показывает, что не было никаких инцидентов, и мы можем его применить»,- сказал Григорий Сагян.
На вопрос, что даст армяноязычная зона доменов в интернете, Григорий Сагян сказал:«Проведенный нами опрос показал, что 30% населения не владеет другим языком, и это позволит людям в полной мере пользоваться ресурсами, имеющими домен «.հայ». С точки зрения рекламы – многие бренды узнаваемы только на армянском, для раких компаний будет выгодно иметь армяноязычный домен».
По мнению исполнительного директора компании «Синопсис Армения» Овика Мусаэляна, это нововведение будет важным для сохранения армяноязычного мышления, особенно, с учетом того, что в мире проживает около 10 млн армян, многие из которых с годами теряют способность выражать свои мысли на родном языке. «Те, кто стали англоязычными, возможно, не придадут этому значения, однако я высоко ценю возможность сохранения армяноязычного мышления. Многие, общаюшиеся сегодня в англоязычной среде, смогут общаться и на армянском. Сначала будет немножко трудно, однако это заставит их вспомнить родной язык»,- сказал Овик Мусаэлян, добавив, что только вид армяноязычного домена уже настроит их психологически.
По мнению Овика Мусаэляна, самым большим стимулом для регистрации в армянском домене должен быть патриотизм, а экономическая польза приложится.
На вопрос, будут ли готовы к этому армянские компании, Овик Мусаэлян сказал, что в век технологий мышление становится более динамичным, хотя деловой мир остается консервативным. Люди должны будут осознать, для чего им нужен армяноязычный домен.
В июле 2015 г. организация ICANN (The International Corporation for Assigned Names and Numbers) утвердила интернет-домен «.հայ», что позволит пользователям получить в нем регистрацию.
Домен был предоставлен организации «Интернет-сообщество Армении» (ISOC), действующей с 2014 года. ISOC – некоммерческая организация, представляющая интернет-провайдеров Армении, университеты, библиотеки, академию, исследовательские центры, школьные сети. С 2007-го года организация является менеджером домена «.am». О намерении регистрации нового армяноязычного домена было заявлено еще в 2013 году.