Օձի խայթոցի դեպքերն այս տարի նվազել են
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օձերի խայթոցների դեպքերը նախորդ տարվա համեմատ ընթացիկ տարում նվազել են: Այս մասին հուլիսի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարության գլխավոր թունաբան Միքայել Գաբրիելյանը՝ անդրադառնալով օձի և կարիճի խայթոցի դեպքերին, ինչպես նաև տվեց խորհուրդներ բարդություններից խուսափելու համար: Ներկայացնելով վիճակագրությունը` գլխավոր թունաբանը նշեց, որ ընթացիկ տարում օձի խայթոցից թունավորման 48 դեպք է գրանցվել` ի տարբերություն անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի 63 դեպքի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Միքայել Գաբրիելյանը նշեց, սակայն, որ եթե նախորդ տարի մահացության դեպք չի գրանցվել, ապա այս տարի մեկ մարդ է մահացել օձի խայթոցից:
Մասնագետի տեղեկացմամբ` Հայաստանի ողջ տարածքում օձեր առկա են, սակայն առավել ակտիվ են Արարատյան դաշտավայում, Սյունիքում և հիմնական դեպքերը գրանցվում են Սիսիանում, Կապանում, Գորիսում: «Հայաստանում հիմնականում տարածված են գյուրզա և հայկական իժ թունավոր օձատեսակները»,- ասաց նա` հավելելով, որ մայրաքաղաքում օձերն առավել շատ են Հրազանդի կիրճում:
Գլխավոր թունաբանն օձերից պաշտպանվելու մի խորհուրդ տվեց: «Եթե օձ եք նկատում, ապա մի երկու րոպե անշարժ կանգնեք, և նա կհեռանա, քանի որ օձը նախահարձակ չի լինում»,-ասաց նա: Իսկ երբ արդեն օձը խայթել է, պետք է անշարժացնել մարդուն, չթողնել որ քայլի, անհապաղ տանել հիվանդանոց: «Կարելի է հենց նույն պահին արտածծել թույնը: Թույնը բերանի խոռոչով չի անցնում օրգանիզմ, միայն կվնասի այն դեպքում, եթե կա բաց ու արյունահոսող վերք»,- ավելացրեց նա:
Ինչ վերաբերում է կարիճի խայթոցից առաջացած թունավորումներին, ապա Գաբրիելյանը նկատեց, որ օձերի համեմատ այդ դեպքերն ավելի նվազ են: «Թունավոր է սև կարիճի թույնը, և այս տարի գրանցվել է 4 դեպք` նախորդ տարվա 6 դեպքի փոխարեն»,-ասաց հանրապետության գլխավոր թունաբանը: Նա նաև շեշետեց, որ կարիճի հակաթույնը պահպանման կարճ ժամկետ ունի և այդքան ֆինանսական միջոցներ չկան բոլոր հիվանադանոցներին դրանցով ապահովելու համար: Բարեբախտաբար, մինչ այսօր մահացության դեպքեր չեն եղել:

В этом году наблюдается меньше случаев ужаления змеями
В этом году наблюдается меньше случаев ужаления змеями, чем в прошлом году. Об этом на встрече с журнакистами сказал главный токсиколог Минздрава Армении Микаэл Габриэлян, говоря о случаях ужаления змеями и скорпионами. Он также дал советы, как при этом избежать осложнений.
По его словам, в этом году было 48 случаев отравлений от укуса змей, тогда как в прошлом году их было 63.
Как передает «Арменпресс», Микаэл Габриэлян сказал, что в прошлом году не было смертных случаев, а в этом году 1 человек умер.
По его сведениям, змеи распространены по всей Армении, однако они активнее в Араратской долине, Сисиане, Капане и Горисе. «В Армении обитают, в основном, гюрза и армянская гадюка»,- сказал он, добавив, что в Ереване змеи распространены в Разданском ущелье.
Он дал совет, как предохраняться от ужаления змеей. «Если вы заметили змею, стойте пару минут неподвижно, и она удалится, так как никогда не нападает первой»,- сказал он. Если же змея уже ужалила, надо обездвижить человека и доставить его в больницу. «Можно отсосать яд, если во рту нет открытых ранок»,- добавил он.
Что касается скорпионов, то отравлений от их укусов гораздо меньше. «Ядовиты укусы черных скорпионов, в этом году было 4 случая, в прошлом – 6»,- добавил он. Антидот против скорпионьего яда скоропортящийся продукт и стоит дорог, так что не все больницы его имяют, однако до сих пор смертельных укусов не было.