Սեյրան Օհանյանն այցելել է առաջնագիծ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հուլիսի 21-22-ն այցելել է հարավ-արևմտյան սահմանագոտու զորամասեր: Նախարար Սեյրան Օհանյանն այցելել է առաջնագիծ, եղել տարբեր դիրքերում, տեղում ուսումնասիրել առաջնագծի օպերատիվ իրավիճակը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը facebook-ի իր էջում տեղեկացրել է, որ նախարարը դիրքերում ծանոթացել է տեղի ունեցող մարտավարական և ծառայողական փոփոխություններին:
Սեյրան Օհանյանն իրեն ուղեկցող բարձրաստիճան հրամանատարների հետ քննարկել է մարտական ծառայության և կազմակերպչական հարցերի լայն շրջանակ, լսել նրանց զեկույցները, տվել համապատասխան հրահանգներ:

Armenian Minister of Defense visits frontline
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS: The Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan on July 21-22 visited the south-western border military units. The Minister Ohanyan visited the frontline, was in different positions and studied the operative situation of the frontline on the place. Armenpress reports that Artsrun Hovhannisyan, the Spokesperson of the Minister of Defense of the Republic of Armenia, wrote in his Facebook page that Seyran Ohanyan got acquainted with the tactical and personnel changes taking place in the positions.
The Minister of Defense discussed a wide range of military service and organizational issues with the high ranking commanders, accompanying him, and listened to their reports, giving corresponding orders.