Բանկերը մեկ շաբաթում տեղաբաշխել են 29.9 մլրդ դրամ և 37.4 մլն դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արտարժույթի ներբանկային շուկայում հունիսի29-իցհուլիսի 3-ը բանկերի կողմից գնվել է82 մլն 29 հազար 251դոլար՝ 472.07 դրամ մեկ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով, եւ վաճառվել՝ 88 մլն 645 հազար 614 դոլար՝ 473.32դրամ ԱՄՆ մեկ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով:
«Նասդաք Արմենիա» ԲԲԸ-ում նշված ժամանակահատվածում գնվել եւ վաճառվել է 9 մլն 680 հազար ԱՄՆ դոլար՝ 472.02 դրամ մեկ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից, միջբանկային շուկայում իրականացվել է 1 մլն 450 հազար դոլարի առք եւ վաճառք՝ 473,35 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով:
Արտարժույթի ներբանկային շուկայում բանկերի կողմից գնվել է 8 մլն 204 հազար 481եվրո՝ 523,44դրամ մեկ եվրոյի դիմաց միջին փոխարժեքով, եւ վաճառվել՝ 15 մլն 116 հազար 949եվրո 528,38դրամ՝ մեկ եվրոյի դիմաց միջին փոխարժեքով:
Արտարժույթի ներբանկային շուկայում բանկերի կողմից գնվել է 1 մլրդ 89 մլն 901 հազար 410 ռուբլի՝ 8,45դրամ մեկ ռուբլու դիմաց միջին փոխարժեքով, եւ վաճառվել՝ 238 մլն 613 հազար 435 ռուբլի՝ 8.61դրամ մեկ ռուբլու դիմաց միջին փոխարժեքով:
Հունիսի 22-28-նընկած ժամանակահատվածում բանկերի կողմից դրամով տեղաբաշխված միջոցների ծավալը կազմել է 29.9 մլրդ դրամ, իսկ ԱՄՆ դոլարով տեղաբաշխված միջոցների ծավալը՝ 37.4 մլն ԱՄՆ դոլար:

За минувшую неделю банки Армении распределили 29.9 млрд драмов и 37.4 млн долларов
Коммерческие банки Армении в период 29 июня – 3 июля скупили на внутрибанковском рынке валюты 82 млн 29 тысяч 251долларов по курсу 1 доллар/472.07 драмов и продали 88 млн 645 тысяч 614 доллара по курсу 1 доллар/473.32драмов. В ОАО «НАСДАК ОЭМЕКС Армения» за указанный период состоялись сделки по купле-продаже валюты на 9 млн 680 тыс долларов по среднему курсу 1 доллар/472.02 драмов.
Как сообщилиАрменпрессв отделе информации и связей с общественностью Центрального банка Армении, на межбанковском рынке были реализованы сделки по купле-продаже на 1 млн 450 тыс долларов по курсу 1 доллар/473,35 драмов.
На внутрибанковском рынке валюты банками было куплено 8 млн 204 тысяч 481евро по среднему курсу 1 евро/523,44драмов и продано 15 млн 116 тысяч 949евро по среднему курсу 1 евро/528,38драмов.
На внутрибанковском рынке валюты банками было куплено 1 млрд 89 млн 901 тысяч 410 рубль по среднему курсу 1 рубль/8,45драмов и продано 238 млн 613 тысяч 435 рублей РФ по курсу 1 рубль/8.61драмов.
В период 22-28 июня объем средств, распределенных банками в драмах составил 29.9 млрд драмов, а в долларах – 37.4 млн долларов США.