Արգենտինահայերը Երախտագիտության պատարագ կմատուցեն ի պատիվ Հռոմի Ֆրանցիոսկոս պապի
ԲՈՒԵՆՈՍ ԱՅՐԵՍ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուենոս Այրեսի Մայր տաճարում արգենտինահայերը նախաձեռնում են անցկացնել երախտագիտության մեծ միջոցառում՝ ի պատիվ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Prensa Centro Armenio»-ն, միջոցառումը, որ կկայանա հունիսի 24-ին, եախտիքի տուրք կմատուցի կաթոլիկների հոգեւոր առաջնորդին՝ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցում նրա վճռորոշ աջակցության համար: Հոգեւոր արարողությունը կանցկացնեն արգենտինահայ համայնքի կրոնական առաջնորդներն՝ Արգենտինայի հոգեւոր առաջնորդ եւ Բուենոս Այրեսի արքեպիսկոպոս, կարդինալ Մարիո Պոլիի գլխավորությամբ:
Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջազգային ոգեկոչման շրջանակում` ապրիլի 12-ին Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապը Հռոմի Սուրբ Պետրոս տաճարում պատարագ էր մատուցել` ի հիշատակ զոհերի, եւ հայ ժողովրդի տառապանքները բնութագրել որպես «20-րդ դարի առաջին Ցեղասպանություն»:
«Թաքցնել կամ ժխտել չարը` նշանակում է թողնել, որ վերքն արյունահոսի առանց բուժման»,- հայտարարել էր Ֆրանցիսկոս ապը:
Պատարագից հետո արգենտինահայ համայնքի ներկայացուցիչները նրան նամակ էին ուղղել եւ շնորհակալություն հայտնել, որ նա իր ձայնն է բարձրացրել ի աջակցություն փոքր, սակայն արժեքավոր ժողովրդի:

Аргентинские армяне организовали церковную церемонию в честь Папы Римского Франциска
По инициативе армян Аргентины, в Кафедральном соборе Буэнос-Айреса состоится благодарственная церемония в честь Папы Римского Франциска. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на «Prensa Centro Armenio», мероприятие состоится 24 июня в знак благодарности лидеру Римско-католической церкви за помощь в международном признании Геноцида армян.
Церковную церемонию отслужит архиепископ Буэнос-Айреса, кардинал Марио Поли.
Напомним, что 12 апреля в рамках 100-летия Геноцида армян Папа Римский Франциск в Соборе Святого Петра отслужил мессу и назвал страдания армянского народа «первым геноцидом 20-го века».
«Скрывать или отрицать зло – значит оставить, чтобы рана кровоточила без лечения», - заявил Франциск.
После мессы армянская община Аргентины направила письмо Папе, выразив благодарность за то, что он поднял свой голос в поддержку маленького, но ценного народа