«Ներուժ» ծրագրի մասնակցության դիմումների ընդունման ժամկետները երկարաձգվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սփյուռքի առաջատար մասնագետներից բաղկացած թիմերը հրավիրվում են Հայաստան՝ տեխնոլոգիական սկսնակ ընկերություններ հիմնելու, բիզնես գաղափարները զարգացնելու համար: Գործընթացը կազմակերպվում է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կողմից իրականացվող  «Ներուժ» ծրագրի շրջանակներում։ Ծրագրին կարող են մասնակցել տեխնոլոգիական և նորարարական ստարտափ գաղափարներ ունեցող սփյուռքահայ մասնագետներից բաղկացած թիմերը։ Հայտերն ընդունում է նախարարությունը, ժամկետը երկարաձգվել է մինչև հուլիսի 15-ը։
Նախարարությունն առաջին փուլում ստուգելու է փաստաթղթերի համապատասխանելիությունը ծրագրի պահանջներին։ Հաջորդ փուլում արդեն մասնագիտական ժյուրին կդիտարկի ստարտափների գաղափարների բովանդակային մասը։ «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սիմոնյանը նշեց, որ ընտրված ծրագրերը կստանան դրամաշնորհ ծրագրի շրջանակում։
«Ընդհանուր բյուջեն կազմում է 90 մլն դրամ։ Մենք ոլորտային սահմանափակումներ չենք դնում, դիմողներն ազատ են իրենց գաղափարները ներկայացնելու հարցում։ Կարևորը լինեն ինովացիոն գաղափարներ։ Ինչպես գիտենք, տեխնոլոգիական լուծումները կիրառվում են ամենատարբեր ոլորտներում՝ կրթություն, առողջապահություն, կենսատեխնոլոգիաներ, թվայնացում և այլն։ Այնպես որ բոլոր ուղղություններով կարող են ցանկացողներն իրենց ինովացիոն գաղափարները բերել, ներկայացնել։ Մեր խնդիրն է թե ֆինանսապես, թե մասնագիտական կարողություններով, աջակցել»,-ասաց Ռուբեն Սիմոնյանը։
Դրամաշնորհ ստացած թիմերը պետք է տեղափոխվեն Հայաստան և սկսեն աշխատել։  ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության ծրագրերի վարչության պետ Հայկ Ենգիբարյանը նշեց, որ ծրագրի նպատակն է խթանել մասնագիտական հայրենադարձությունը, նորարար գաղափարները, պրոդուկտները բերել շուկա ու նպաստել դրանց զարգացմանը Հայաստանում։
«Ծրագրի մասնակիցների համար սեպտեմբերին սպասվում է կարևոր միջոցառում Դիլիջանում։ Մասնավորապես, աքսելերացիոն ծրագիրը։  Առաջին անգամ է, որ նման ծրագիր ենք ներմուծում «Ներուժ» ծրագիր։ Այդ համատեքստում մենք նպատակ ունենք ներգրավել միջազգային կազմակերպություն, որը կաշխատի մասնակիցների հետ և կօգնի ապահովել նրանց մուտքը շուկա»,-ասաց Հայկ Ենգիբարյանը։
Նոր մասնակիցներին ներկայացվելու են նաև ծրագրի շրջանակում եղած հաջողված պատմությունները, որոնք քիչ չեն։ «Ներուժ» ծրագիրն իրականացվում է 2018 թվականից։ Հայկ Ենգիբարյանը նշեց, որ նախորդ փուլերից կան հաղթողներ, որոնց ծրագրերն առնչվում են առողջապահական կամ կենսատեխնոլոգիական  ոլորտներին, ու այդ ստարտափները մինչև հիմա առաջ են տարվում։
SmartClick և Viral Mango ընկերությունների համահիմնադիր և գործադիր տնօրեն, հրեշտակ ներդրող Ռեմ Դարբինյանը, «Ներուժ» ծրագրի շրջանակում երկու տարի եղել է մենթոր և աշխատել է մասնակիցների հետ։
«Սա իսկապես շատ լավ ծրագիր է սփյուռքի մեր այն հայրենակիցների համար, որոնք ցանկություն ունեն իրենց տեխնոլոգիական նորարար գաղափարները, ծրագրերը Հայաստանում իրագործել։ Սա նաև կարևոր է մեր երկրի համար, որովհետև սփյուռքի  մեր հայրենակիցներն իրենց մասնագիտական ներուժով գալիս են Հայաստան։  Ծրագրին մասնակցում էին մարդիկ, որոնք պլաններ չունեին Հայաստան գալու, բայց եկել էին։ Շատերն առաջին անգամ էին գալիս, բացահայտում էին Հայաստանը տեխնոլոգիական տեսանկյունից։ Արդյունքում՝ սփյուռքի և Հայաստանի միջև տեխնոլոգիաների փոխանակման առումով կապն էլ ավելի ամուր է դառնում։ Դրանից բացի, եթե կազմակերպությունները հաջողում են ու ընդլայնվում են, դա էլ իր հերթին բերում է նոր աշխատատեղեր»,-ասաց Վեմ Դարբինյանը։
Ծրագրի պատասխանատուները նշեցին, որ բավական հետաքրքրվածություն կա սփյուռքահայ համայնքներից։ Արդեն տասնյակ երկրներից կան հայտեր։

Продлены сроки приема заявок на участие в программе “Неруж”
В Армению приглашаются команды ведущих профессионалов диаспоры для создания технологических стартапов и разработки бизнес-идей. Процесс организован в рамках программы “Неруж”(ред. – Потенциал), реализуемой Министерством высокотехнологичной промышленности РА. В программе могут принять участие команды, состоящие из профессионалов из армянской диаспоры с технологическими и инновационными стартап-идеями. Заявки принимает министерство, срок приема продлен до 15 июля.
На первом этапе министерство проверит соответствие документов требованиям проекта. На следующем этапе профессиональное жюри рассмотрит содержательную часть идей стартапа. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-зале Арменпресс, заместитель министра высокотехнологичной промышленности РА Рубен Симонян отметил, что отобранные проекты получат грант в рамках программы.
"Общий бюджет составляет 90 миллионов драмов. Мы не налагаем никаких отраслевых ограничений, соискатели могут свободно излагать свои идеи. Будут важны инновационные идеи. Как мы знаем, технологические решения используются в различных сферах: образовании, здравоохранении, биотехнологиях, цифровизации и т. д. Так что, желающие могут принести и представить свои инновационные идеи по всем направлениям. Наша задача – поддержать как финансово, так и профессионально”, – сказал Рубен Симонян.
Получившие грнат команды должны переехать в Армению и начать работать. Начальник программного отдела Министерства высокотехнологичной промышленности РА Айк Енгибарян отметил, что целью программы является стимулирование профессиональной репатриации, вывод на рынок инновационных идей, продуктов и содействие их развитию в Армении.
"В сентябре в Дилижане для участников проекта ожидается важное событие. В частности, акселерационная программа. Подобную программу мы включаем в проект “Неруж” впервые. В этом контексте мы стремимся привлечь международную организацию, которая будет работать с участниками и поможет обеспечить им выход на рынок ", - сказал Айк Енгибарян.
Новым участникам также будут представлены успешные истории в рамках программы. Их немало. Программа “Неруж” реализуется с 2018 года. Айк Енгибарян отметил, что есть победители предыдущих раундов, чьи проекты связаны со сферой здравоохранения или биотехнологиями, и эти стартапы продвигаются до сих пор.
Cоучредитель и исполнительный директор компаний SmartClick и Viral Mango, ангел-инвестор Вем Дарбинян в течение двух лет в рамках программы “Неруж” был ментором и работал с участниками.
“Это действительно очень хорошая программа для наших соотечественников в диаспоре, которые хотят реализовать свои инновационные технологические идеи и проекты в Армении. Это важно и для нашей страны, потому что наши соотечественники из диаспоры приезжают в Армению со своим профессиональным потенциалом. В программе приняли участие люди, которые не планировали приезжать в Армению, но приехали. Многие приехали впервые, открыв для себя Армению с технологической точки зрения. В результате связь между диаспорой и Арменией в плане обмена технологиями становится еще крепче. Кроме того, если организации преуспеют и расширятся, это, в свою очередь, принесет новые рабочие места", - сказал Вем Дарбинян.
Руководители проекта отметили, что существует большой интерес со стороны армянской диаспоры. Уже есть заявки из десятков стран.