Հրդեհի հետևանքով ամբողջությամբ այրված Սահակ Մեսրոպ հայկական դպրոցի սաներն ուսումը շարունակում են ՀԲԸՄ Վաչե և Թամար Մանուկյան կենտրոնում
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) Վաչե և Թամար Մանուկյան կենտրոնն իր հարկի տակ է ընդունել ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգում բռնկված հրդեհների հետևանքով ամբողջությամբ այրված  Սահակ Մեսրոպ հայկական դպրոցի սաներին: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց Բրբենքի Սրբոց Ղևոնդյանց Մայր Տաճարի հոգևոր հովիվ Տեր Խաժակ քահանա Շահբազյանը:
«Ընդառաջելով Հովնան Սրբազանի (Հայ առաքելական եկեղեցու Հյուսիսային Ամերիկայի արևմտյան թեմի առաջնորդ Հովնան Արք․ Տերտերյան-խմբ.) խնդրանքին՝ ՀԲԸՄ Վաչե և Թամար Մանուկյան կենտրոնն իր դռները լայն բացեց, որպեսզի շուրջ 200 աշակերտ ապահով շարունակի ուսումը»,- նշեց նա:
Հարցին ի պատասխան՝ մշակութային գործունեությամբ զբաղվող կենտրոնը մշտակա՞ն, թե՞ ժամանակավոր ուսումնական հաստատություն կդառնա Սահակ Մեսրոպ հայկական դպրոցի սաների համար, հոգևորականը նկատեց.
«Անշուշտ, կենտրոնն ունի իր ծրագրերն ու միջոցառումները, բայց բոլորս գիտակցում ենք, որ սերունդների դաստիարակությունն առաջնային է: Որքան անհրաժեշտ լինի՝ չպետք է զրկենք մեր զավակներին կրթությունից»:
Հրդեհների հետևանքով զոհերի թիվն այս պահին 25-ն է: Հոգևորականը հաստատեց՝ զոհերի մեջ հայեր չկան, համայնքը մարդկային կորուստներ չունի, բայց կարողություն, տներ կորցրել են։
«Այն ընտանիքները, որոնք կորցրել են իրենց տները, հիմնականում տեղափոխվել են ապահով հյուրանոցներ, ինչպես նաև՝ հասարակական կենտրոններ»,- ընդգծեց նա:
Անդրադառնալով հրդեհի բռնկման պատճառի մասին հնարավոր շրջանառվող պաշտոնական վարկածներին՝ հոգևորականը նկատեց՝  պաշտոնական և վերջնական որևիցե հայտարարություն դեռ չի արվում, այս պահին բոլորի ուշադրության կենտրոնում հանրության ապահովությունն է:
«Այս պահին էլ հրշեջ ջոկատներն ակտիվորեն աշխատում են վառվող տարածքներում: Հիմա բոլորին առաջնահերթ հետաքրքրում է մարդկանց անվտանգությունն ու առողջությունը»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցը եզրափակեց Տեր Խաժակ քահանա Շահբազյանը:
Լոս Անջելեսում մոլեգնող անտառային հրդեհների զոհերի թիվը հասել է 25-ի, ավերվել են հազարավոր տներ և շենքեր, իսկ հրդեհների հասցրած վնասն, ըստ AccuWeather-ի գնահատումների՝ գերազանցել է 250 միլիարդ դոլարը։

Учащиеся полностью сгоревшей в пожарах в Калифорнии армянской школы имени Саака Месропа продолжают обучение в Центре Ваче и Тамар Манукян
Центр Ваче и Тамар Манукян Армянского благотворительного всеобщего союза принял под своей крышей учеников армянской школы Саака Месропа, полностью сгоревшей в результате пожаров, вспыхнувших в американском штате Калифорния. Об этом в беседе с корреспондентом Арменпресс сообщил духовный настоятель Кафедрального собора св. Гевондянца Брбенка преподобный Хажак Шахбазян.
«По просьбе Овнана Србазана (предводителя Западной епархии Северной Америки Армянской Апостольской Церкви Овнана Арх.Тертеряна – ред.), Центр Ваче и Тамар Манукян широко распахнул свои двери, чтобы около 200 студентов могли безопасно продолжить обучение», - сказал он.
Отвечая на вопрос, станет ли центр культурной деятельности постоянным или временным учебным заведением для учащихся армянской школы имени Саака Месропа, священнослужитель отметил: «Конечно, в центре есть свои программы и мероприятия, но мы все понимаем, что воспитание поколений имеет первостепенное значение. Мы не должны лишать наших детей образования».
Число жертв в результате пожаров на данный момент составляет 25 человек. Священник подтвердил, что среди пострадавших нет армян, община не погибла, но они лишились имущества и домов.
«Семьи, потерявшие жилье, в основном переселились в безопасные гостиницы и общественные центры», - подчеркнул он.
Касаясь возможных циркулирующих официальных гипотез о причине пожара, священнослужитель отметил, что официального и окончательного заявления пока не было сделано, на данный момент все внимание сосредоточено на безопасности населения.
«В данный момент на горящих участках активно работают пожарные команды. Сейчас всех в первую очередь интересует безопасность и здоровье людей», - заключил беседу с корреспондентом Арменпресс Тер Хажак Шахбазян.
Число жертв лесных пожаров, бушующих в Лос-Анджелесе, достигло 25, разрушены тысячи домов и построек, а ущерб от пожаров, по оценкам AccuWeather, превысил $250 миллиардов.