ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը Բորդյուժայի հայտարարությունն Ադրբեջանին ուղղված ազդակ է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժայի հայտարարութունը, թե Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի սրման դեպքում Հայաստանը կարող է լրացուցիչ ուժեր ստանալ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից, ուղիղ ազդակ էր Ադրբեջանին: ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին: «Մեկ անգամ չէ, որ Ադրբեջանը խոսել է հակամարտության ռազմական ճանապարհով լուծման մասին, և երբ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը հայտարարում է, որ լարվածության դեպքում ՀԱՊԿ-ն հավելյալ օժանդակություն կցուցաբերի Հայաստանին, սա ևս մեկ անգամ ապացուցսւմ է, որ ՀԱՊԿ-ն Հայաստանի դաշնակիցն է, այսինքն՝ Հայաստանը, որպես ՀԱՊԿ անդամ երկիր, կարող է ակնկալել իր դաշնակից երկրների, մասնավորապես, Ռուսաստանի աջակցությունը: Բայց երկրորդը, որը ես շատ կարևորում եմ, դա ուղիղ ազդակն է Ադրբեջանին, որ հակամարտության լարվածություն ընդունելի չէ և դատապարտելի է ՀԱՊԿ-ի կողմից»,- շեշտեց Շարմազանովը:
Հարցին, թե արդյոք ռազմական գործողությունների վերսկսման վտանգ կա, որ Բորդյուժան միայն հիմա հանդես եկավ նման հայտարարությամբ, Շարմազանովն ընդգծեց, որ, տեսականորեն, քանի դեռ Ղարաբաղյան հակամարտությունը վերջնական կարգավորում չի ստացել, միշտ էլ ռազմական գործողությունների վերսկսման վտանգ կլինի, քանի որ ապրում ենք չավարտված պատերազմի ժամանակաշրջանում: «Քանի դեռ մեր երեխաները վիրավորվում են, քանի դեռ ադրբեջանցիները խոսում են ռազմատենչ հռետորաբանությամբ, քանի նրանք իրենց ռազմական բյուջեն ավելացնում են, տեսականորեն մենք միշտ պետք է պատրաստ լինենք պատերազմի: Ասում են, եթե ցանկանում ես խաղաղություն, պատրաստ եղիր պատերազմի: Հին հռոմեացիները հիմար չեն եղել, որ նման բան են ասել»,- ընդգծեց Էդուարդ Շարմազանովը:
Միևնույն ժամանակ, ԱԺ փոխնախագահը նշեց, որ այս պահին գործնականում բացառում է լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների վերսկսումը, քանի որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարները մեկ անգամ չէ, որ հայտարարել են, որ խնդիրը պետք է ունենա բացառապես խաղաղ կարգավորում:

YEREVAN, JUNE 18, ARMENPRESS. The statement of Nikolay Bordyuzha, Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) that Armenia will get supplementary assistance from Collective Security Treaty Organization in case of aggravation of the situation in Nagorno-Karabakh was a direct signal to Azerbaijan, Armenian Parliament Deputy Speaker Eduard Sharmazanov told in answer to the question of Armenpress after Executive body session of the ruling Republican Party of Armenia (RPA).
“CSTO Secretary General’s announcement that the organization will assist Armenia in case of tension proves that CSTO is Armenia’s ally and Armenia – as a member-state of CSTO- can expect its ally countries’, particularly Russia’s support. Secondly, it was a direct signal to Azerbaijan, implying that the conflict tension is unacceptable and condemnable to CSTO,” Sharmazanov stressed.
In response to the question whether Bordyuzha made such a statement because there is a danger of resumption of military actions, Sharmazanov said that such a danger will always persist as long as we live in a period of a war that has not ended yet.
“As long as our soldiers are wounded on the border, we must always be ready for war. They say, if you want peace, prepare for war. The ancient Romans were not fools to say such a thing,” Sharmazanov said, adding that he excludes the resumption of wide-scale military actions as the presidents of the OSCE Minsk Group Co-Chairing countries have declared for numerous times that the conflict must have an exclusively peaceful settlement.