Ուորլիքը հանդիպել է ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման խնդրով զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը Բաքվում հանդիպել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ և քննարկել հակամարտության պատճառով անհայտ կորածների հարազատներից կենսաբանական նմուշներ հավաքագրելու ծրագիրը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Ուորլիքը համապատասխան գրառում է կատարել «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում:
«Մենք հանդիպեցինք ԿԽՄԿ ներկայացուցիչների հետ և քննարկեցինք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ժամանակ անհայտ կորածների մասին կեսնաբանական տվյալներ փոխանակելու ծրագիրը: Այն իրագործելու համար անհրաժեշտ է կողմերի համագործակցությունը»,- գրել է Ուորլիքը:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակը նախաձեռնել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության պատճառով անհայտ կորածների հարազատներից կենսաբանական նմուշներ հավաքագրելու ծրագիրը:Ծրագրի պիլոտային փուլը հաջողությամբ անցկացվել է նախորդ տարեվերջին: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Սարա Էպրեխտն ավելի վաղ հայտնել էր, որ ծրագրի իմաստը նրանում է, որ եթե մեկ օր հնարավոր դառնա կատարել արտաշիրիմում, այդ նմուշները կօգտագործվեն մասունքների նույնականացման նպատակով, ինչը հնարավորություն կտա ընտանիքներին պատասխաններտալիրենց հարազատների ճակագատրի վերաբերյալ:

Уорлик всретился с представителями Международного Красного Креста
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ, занимающейся вопросами урегулирования карабахского конфликта Джеймс Уорлик всретился в Баку с представителями Международного Красного Креста и обсудил программу сбора генетического материала у родственников для идентификации без вести пропавших. Как передает «Арменпресс», об этом он пишет в своем микроблиге в Twitter.
«Мы встретились с представителями Международного Красного Креста и обсудили программу сбора и обмена генетического материала для идентификации без вести пропавших во время карабахского конфликта. Для осуществления этой программы требуется согласие сторон»,- пишет Джеймс Уорлик.
Армянский офис Международного Красного Креста предпринял программу сбора генетического материала у родственников для идентификации без вести пропавших. Пилотная версия была успешно проведена в конце прошлого года. В беседе с «Арменпресс» руководитель делегации Международного Красного Креста в Армении Сара Эпрехт сообщила, что смысл программы в том, что если в один из дней удастся провести эксгумацию, то эти материалы позволят провести идентификацию останков. Семьи смогут узнать о судьбе своих родственников.