Հայկական զինուժը վերահսկում է իրավիճակը սահմանին. Սեյրան Օհանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական սահմանին և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում իրավիճակը հանգիստ է և վերահսկելի: Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: «Իրավիճակը լիովին վերահսկելի է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պաշտպանության բանակի կողմից, այնպես որ` կարող ենք հանգիստ լինել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց նախարարը:
Անդրադառնալով հակառակորդի կողմից Տավուշի մարզի Բաղանիս համայնի տների վրա կրակելու հանգամանքին՝ նախարարն ընդգծեց, որ նման դեպքերը պարտավորեցնում են ավելի հետևողական կերպով վերահսկել, սառնասիրտ որոշումներ ընդունել և պատրաստ լինել յուրաքանչյուր զարգացման:
Նախարարն ընդգծեց, որ ՀՀ զինված ուժերն ամեն ինչ անում են, որպեսզի հրադադարի ռեժիմը պահպանվի: «Մենք ամեն ինչ արել ենք, որպեսզի տանենք խաղաղության, հակամարտությունը լուծվի միայն խաղաղ ճանապարհով: Հայաստանի զինված ուժերի յուրաքանչյուր անդամ, հայ զինվորը խաղաղության զինվոր է, և ամեն ինչ անելու է, որպեսզի ստեղծի զսպման մեխանիզմը, մեր սահմաններում խաղաղություն տիրի, և որ ամենակարևորն է՝ վստահության մթնոլորտի մեխանիզմների ձևավորումն է, որը նպաստավոր պայմաններ է ստեղծելու` բանակցային գործընթացում հաջողություններ ունենալու համար»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը:

Армянские ВС контролируют ситуацию на границе: Сейран Оганян
Ситуация на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения спокойна и контролируема. Об этом в беседе с журналистами в НС заявил министр обороны Армении Сейран Оганян. «Армянские ВС и АО НКР контролируют ситуацию на границе, можете быть спокойны»,-сказал министр обороны Армении Сейран Оганян.
По поводу выстрела со стороны противника в селе Баганис Тавушской области, министр обороны Армении Сейран Оганян сказал, что подобные случаи обязывают более последовательно вести наблюдение, принимать хладнокровные решения и быть готовыми к любым развитиям.
Министр обороны Армении Сейран Оганян подчеркнул, что ВС Армении делают все, чтобы сохранять режим прекращения огня. «Мы сделали все, чтобы повести к миру, чтобы конфликт был разрешен мирным путем. Каждый армянский солдат – воин мира и сделает все, чтобы создать механизмы сдерживания и мира на границах, самое важное – чтобы сформировать атмосферу доверия, что поможет в переговорном процессе»,- сказал Сейран Оганян.