Բելգիայի խորհրդարանի ստորին պալատը մտադիր է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելգիայի խորհրդարանի ստորին պալատի մեծամասնությունը մտադիր է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին RTBF եւ RT հեռուստաալիքներին տված հարցազրույցում հայտարարել է Բելգիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի «Բարեփոխական շարժում» (MR) խմբակցության առաջնորդ Դենի Դյուկարմը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով բելգիական RLN պարբերականը, առաջիկայում խմբակցության առաջնորդը համապատասխան բանաձեւի նախագիծ կներկայացնի ստորին պալատի քննարկմանը: Ինչպես պարզվել է՝ «Բարեփոխական շարժում»-ը միակ քաղաքական ուժը չէ, որ պահանջում է անհապաղ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Կոալիցիոն մեկ այլ կուսակցություն՝ «Ֆլամանդական նոր դաշինքը» (N-VA), Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ արդեն ներկայացրել է բանաձեւի նախագիծ, սակայն Դյուկարմը շեշտել է, որ նախագիծը դեռեւս լուրջ մշակման կարիք ունի, քանի որ տեքստում բացակայում է ստորին պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին դրույթը, ինչն, ըստ պարբերականի, Դյուկարմը անվանել է ամենակարեւոր կետը:
RLN պարբերականը շեշտում է, որ բոլոր կուսակցություններն էլ ցանկանում են ճանաչել Ցեղասպանությունը, եւ թուրքական ծագմամբ որոշ պատգամավորների վերաբերմունքը վեճերի տեղիք է տալիս: Պարբերականը հիշեցրել է «Ժողովրդավարական մարդասիրական կենտրոն» կուսակցության օրինակը, երբ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը մերժող պատգամավոր Մահինուր Օզդեմիրը հեռացվել էր կուսակցության շարքերից:
Բելգիայի խորհրդարանն 1998 թվականին Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձեւ է ընդունել Վերին պալատի (Սենատի) մակարդակով:

Lower House of the Belgian parliament intends to recognize Armenian Genocide
BRUSSELS, 8 JUNE, ARMENPRESS. The majority of the Lower House of Belgium intends to recognize the Armenian Genocide.
Denis Ducarme, theleader of the Reformist Movement (MR) faction of the House of Representatives of the Belgian parliament, announced this in the interview with RTBF and RT TV channels.
As Armenpress reports referring to the Belgian newspaperRLN, the leader of the faction will soon introduce the corresponding resolution bill to the Lower House. As it turned out, Reformist Movement is not the only political power that demands immediate recognition of the Armenian Genocide. Another coalition party,NewFlemish Alliance (N-VA), has already introduced a resolution bill on the recognition of the Armenian Genocide, but Ducarne stressed that it called for serious elaboration as the statement on the recognition of the Armenian Genocide by the Lower House was absent from the text while according to the periodical Ducarne called that statement the most important point.
RLN stresses that all the parties want to recognize the Genocide, but the treatment of several Turkish MPs causes disputes, the Belgian newspaper reports. The periodical reminded the case of the party “Democratic Humanistic Center” when Mahinur Özdemir – an MP denyinh the recognition of the Armenian Genocide – was expelled from the arty.
The Belgian parliament adopted a resolution on the recognition of the Armenian Genocide back in 1998, at the level of the Upper Chamber.