Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության բանաձեւը կարող է քննարկվել մինչեւ հուլիսի կեսերը. Աշոտ Հայրունի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական կողմը ճնշումներ է գործադրել Բունդեսթագի պատգամավորների վրա ապրիլին Հայոց ցեղասպանության հարցով, սակայն Գերմանիայի նախագահի հաստատակամ դիրքորոշումը կարողացել է որոշակի փոփոխություններ մտցնել գերմանական քաղաքական դիրքորոշման մեջ: Թեպետ մի քանի անգամ Բունդեսթագում հետաձգվել է Հայոց ցեղասպանության բանաձեւի քննարկումը, սակայն պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր,գերմանագետ Աշոտ Հայրունին հավաստիացնում է, որ գործընթացը դեռեւս ավարտված չէ: «Արմենպրես»-ի փոխացմամբ` հունիսի 8-ին կայացած հանդիպման ժամանակ Հայրունին ասաց, որ նախատեսվում է, որ Բունդեսթագն արձակուրդից առաջ հարցը կքննարկվի եւ այդ գործընթացը կտեւի մինչեւ հուլիսի երկրորդ կեսը:
«Բանաձեւում կան թե՛ ընդունելի, թե՛ միաժամանակ անընդունելի տարրեր: Եթե համամատենք 2005թ. բանաձեւի հետ, իհարկե, մի քանի քայլ առաջ է, սակայն մի շարք հարցեր վիճարկելի են: Օրինակ, բանաձեւն ընդունում է Հոլոքոստի եզակիությունն ու առանձնահատկությունը եւ թվում է, թե այդ եզակիությունը հայոց եւ մնացած ցեղասպանությունների համամետությամբ է: Բանաձեւում ասվում է, որ հայերի ոչնչացումը պետք է դառնա դասընթացների նյութ էթնիկական հակամարտությունների ուսումնասիրման համատեքստում: Այս առումով սխալ է «էթնիկական հակամարտություն» տերմինը եւ պետք է լիներ «էթնիկական զտումներ»»,-ասաց Հայրունին` հավելելով, որ թուրքական կողմը կշարունակի որոշակի ջանքեր գործադրել, որպեսզի ազդի և բանաձեւը չընդունվի:
Այս առումով, Հայրունին շեշտում է, որ հայկական կողմը պետք է քայլեր ձեռնարկի, որպեսզի գործընթացի ավարտին մեզ համար ընդունելի բանաձեւ լինի: Այս առումով, Հայրունին առաջարկում է տեղեկագիրք հրատարակել, որտեղ կներկայացվեն այն շտկումները, որոնք պետք է հստակեցնեն պատգանավորների դիրքորոշումը:
Բունդեսթագի` ապրիլի 24-ի լիագումար նիստում որոշվեց արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի քննարկմանն ուղարկել 1915թ. Հայոց մեծ եղեռնը Ցեղասպանություն որակող բանաձևերի նախագծերը: Ապրիլի 24-ին Բուդեսթագի նիստում հնչեցին 9 ելույթներ, որոնցից 7-ում պատգամավորները Ցեղասպանություն էին անվանում 20-րդ դարասկբին Օսմանյան Թուրքիայի կողմերից հայերի, հույների եւ ասորիների բնաջնջումը: Գերմանիայի Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամերթը 1915-ի եղելությունն անվանեց ցեղասպանություն:

Резолюция о Геноциде армян может быть обсуждена в Бундестаге до середины июля: Ашот Айруни
В апреле турецкая сторона оказала давление на депутатов Бундестага, однако твердая позиция президента Германии смогла внести изменения в политическую позицию Германии. Несмотря на то, что вопрос откладывался несколько раз, доктор-профессор, германист Ашот Айруни уверяет, что процесс не завершен. Как передает «Арменпресс», на встрече, состоявшейся 8-го июня Ашот Айруни сказал, что вопрос будет обсужден до ухода Бундестага в отпуск, процесс продлится до конца июля.
«В резолюции есть как приемлемые, так и неприемлемые элементы. Если сравнивать с резолюцией 2005 года, это несколько шагов вперед, однако есть спорные пункты. Например, резолюция принимает исключительность Холокоста по сравнению с остальными геноцидами. Сказано, что Геноцид армян должен стать материалом для изучения этнических противостояний. Термин «этнические противостояния» неверен, нужно было сказать «этнические чистки»»,- сказал Ашот Айруни, добавив, что турецкая сторона продолжит работать против этой резолюции.
В этом смысле Ашот Айруни подчеркивает, что армянская сторона должна предпринять определенные шаги, чтобы резолюция была приемлемой для нас. Нужно издать справочник, где будут представлены поправки, которые прояснят позиции депутатов.
24-го апреля на пленарном заседании Бундестага было решено отправить в комиссию по внешним сношениям текст резолюции по Геноциду армян. Прозвучало 9 выступлений, в 7 прозвучало определение геноцид по поводу уничтожения армян, ассирийцев и греков. Председатель Бундестага Норберт Ламмерт назвал его Геноцидом.