Չինաստանը ցամաքային «Տիտանիկ» Է կառուցում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինացի նավաշինարարներն աշխատում են «Տիտանիկի» լիամասշտաբ տարբերակի ստեղծման վրա՝ խոստանալով հասույթից ստացված ապագա եկամուտներն ուղղորդել բարեգործական նպատակների: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Չինաստանի միջազգային ռադիոն:
«Տոմսերի վաճառքից եւ այլ գործառնական ծրագրերից եկամուտները կտրամադրվեն բերեգործական հիմնադրամին, որը կօգտագործվի նավերի վթարի դեպքում մարդասիրական օգնության համար»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Սպասվում Է, որ մեկ գիշերվա համար 3000 յուանից (484 դոլար) մինչեւ «վեցանիշ թվերի» հանող գնով տոմսերը հնարավոր կլինի առցանց ձեռք բերել Հոնկոնգում սկսած հունիսի 15-ից: Ըստ որում պլանավորում Է բուն նավի կառուցումն ավարտել 2017 թվականի ամռանը եւ այն վերածել «կառնավալային զբոսանավի՝ բաց ամբողջ աշխարհից ժամանող այցելուների համար»: Նախագծի գլխավոր ներդրողը պետական Qixing energy investment group-ն Է, որը ներդրել Է ավելի քան մեկ միլիարդ յուան (160 միլիոն դոլար)՝ կրկնակի ավելի, քան արժե նախօրինակը:
Այդ «Տիտանիկը»՝ 1912 թվականի ապրիլին խորտակված նավի իսկական պատճենը, կլինի բացարձակ անջրասուզելի, որովհետեւ այն կանգնած կլինի ցամաքում: ժամանցի հաստատության շինարարությունը կատարվում Է Սիչուանի նահանգի (Հարավարեւմտյան Չինաստան) Դաինի գավառում, որտեղ պլանավորովում Է ստեղծել «Ռոմանտիկ Միջերկրական ծով» միջազգային մշակութային-տուրիստական առողջարանը:

Китай строит сухопутный «Титаник»
Китайские судостроители трудятся над созданием полномасштабной версии «Титаника», обещая направлять будущие доходы от выручки на цели благотворительности,как передает Арменпресс, об этом сообщаетМеждународное радио Китая.
«Доходы от продажи билетов и других операционных проектов пойдут в благотворительный фонд, который будет использоваться для гуманитарной поддержки при авариях судов», - говорится в сообщении.
Ожидается, что билеты по цене от 3000 юаней (484 долл.) до «шестизначных цифр» за одну ночь можно будет приобрести онлайн в Гонконге, начиная с 15 июня. При этом сам корабль планируется достроить к концу лета 2017 года и превратить его в «карнавальный круизный лайнер, открытый для посетителей со всего мира». Главным инвестором проекта выступила государственная Qixing energy investment group, вложившая в него более миллиарда юаней (160 млн долл.) - вдвое больше, чем стоил оригинал.
Этот «Титаник», точная копия затонувшего в апреле 1912 года, будет совершенно точно непотопляемым, потому что стоять он будет на суше. Сооружение развлекательного парка ведется в уезде Даин провинции Сычуань (Юго-Западный Китай), где планируется создать Международный культурно-туристический курорт "Романтическое Средиземное море".