Չինաստանը ցամաքային «Տիտանիկ» Է կառուցում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինացի նավաշինարարներն աշխատում են «Տիտանիկի» լիամասշտաբ տարբերակի ստեղծման վրա՝ խոստանալով հասույթից ստացված ապագա եկամուտներն ուղղորդել բարեգործական նպատակների: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Չինաստանի միջազգային ռադիոն:
«Տոմսերի վաճառքից եւ այլ գործառնական ծրագրերից եկամուտները կտրամադրվեն բերեգործական հիմնադրամին, որը կօգտագործվի նավերի վթարի դեպքում մարդասիրական օգնության համար»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ:
Սպասվում Է, որ մեկ գիշերվա համար 3000 յուանից (484 դոլար) մինչեւ «վեցանիշ թվերի» հանող գնով տոմսերը հնարավոր կլինի առցանց ձեռք բերել Հոնկոնգում սկսած հունիսի 15-ից: Ըստ որում պլանավորում Է բուն նավի կառուցումն ավարտել 2017 թվականի ամռանը եւ այն վերածել «կառնավալային զբոսանավի՝ բաց ամբողջ աշխարհից ժամանող այցելուների համար»: Նախագծի գլխավոր ներդրողը պետական Qixing energy investment group-ն Է, որը ներդրել Է ավելի քան մեկ միլիարդ յուան (160 միլիոն դոլար)՝ կրկնակի ավելի, քան արժե նախօրինակը:
Այդ «Տիտանիկը»՝ 1912 թվականի ապրիլին խորտակված նավի իսկական պատճենը, կլինի բացարձակ անջրասուզելի, որովհետեւ այն կանգնած կլինի ցամաքում: ժամանցի հաստատության շինարարությունը կատարվում Է Սիչուանի նահանգի (Հարավարեւմտյան Չինաստան) Դաինի գավառում, որտեղ պլանավորովում Է ստեղծել «Ռոմանտիկ Միջերկրական ծով» միջազգային մշակութային-տուրիստական առողջարանը:

YEREVAN, JUNE 4, ARMENPRESS: Workers are currently assembling a life-sized replica of Titanic in Daying County, China's Southwest Sichuan province, Armenpress reports, citing the China Radio International. The ship is being built by the Wuchang Shipbuilding Industry Group and is scheduled to be completed by the end of August 2017.
The group plans to turn the ship into a Carnival cruise liner open to visitors around the world.
"Titanic is a great ship. We will revive it and build it exactly the same size as the original, not just for remembrance but also to let people know the glory of human nature" said Su Jun, the president of Qixing energy investment group, the major investor of the ship.
Su believes that no other ships in history that could reflect the brilliance of human nature and therefore Titanic is worth remembering. Su says the ship will also serve for charity purposes.
The group has invested more than one billion yuan (160 million US dollars), twice the amount of the original ship.
A Titanic foundation was initiated during the Boao Forum in March. The income from ticket sales and other operating projects will go the charitable foundation which will be used as humanitarian aid for shipwreck accidents.
Tickets are expected to go on sale in Hong Kong on June 15th.
The price of a regular ticket will be sold at 3000 yuan (484 US dollars) per person for a night while the highest will reach at least six figures.