Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Չեխիայի փորձը ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների տեսանկյունից
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանն հունիսի 2-ին ընդունել է ՀՀ ՍԴ նախագահի հրավերով Հայաստան ժամանած Չեխիայի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի նախագահ Պավել Ռիխետսկիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից,Սերժ Սարգսյանը ողջունել է բարձրաստիճան հյուրին մեր երկրում և համագործակցության ամրապնդման ու փորձի փոխանակման տեսանկյունից կարևորել հաճախակի փոխայցելությունները, որոնք, Հանրապետության նախագահի խոսքով, հնարավորություն են ընձեռում անկաշկանդ մթնոլորտում համակողմանի քննարկել մասնագիտական հարցեր, կարծիքներ փոխանակել Սահմանադրության ոլորտին առնչվող հիմնախնդիրների շուրջ: Սերժ Սարգսյանը Չեխիայի ՍԴ նախագահի այցը նաև օգտակար է համարել Հայաստանում մեկնարկած սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացի ներկայիս փուլում, ընդգծելով, որ յուրաքանչյուր երկրի փորձ և հատկապես եվրոպական երկրի՝ Հայաստանի համար կարևոր է:
Նախագահը գոհունակությամբ է խոսել հայ-չեխական միջպետական հարաբերությունների և տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության մասին, որոնք, նրա խոսքով, վերջին տարիներին բավականաչափ ակտիվացել են: Ըստ Նախագահի, իրավական ոլորտում ևս հարաբերությունների զարգացմամբ երկու բարեկամ երկրների միջև համագործակցությունն ավելի ամբողջական կդառնա:
Չեխիայի ՍԴ նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի ՍԴ-ի հետ ձևավորված համագործակցությունը և ընդգծել, որ Հայաստանը՝ որպես եվրոպական քաղաքակրթության օրրան, միայն հարգանք է առաջացնում, և Չեխիայում պատրաստակամ են հայ գործընկերների հետ խորացնել առկա փոխգործակցությունը:
Պավել Ռիխետսկին ՀՀ Նախագահին ներկայացրել է դեռևս 1920 թվականին հիմնված Չեխիայի ՍԴ-ի անցած ճանապարհը, ձեռքբերումները, երկրի սահմանադրական արդարադատության ներկայիս համակարգը և այն կատարելագործելու համար դեռևս առկա խնդիրները:
Հանրապետության Նախագահը փոխադարձաբար հյուրին ներկայացրել է ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացը, այդ ճանապարհին եվրոպական կառույցների հետ սերտ համագործակցությունը, ինչպես նաև մեր երկրի համար հիշյալ բարեփոխումների կարևորությունն ու նպատակը:

Президент Армении отметил важность опыта Чехии в контексте конституционных реформ
Президент Армении Серж Саргсян 2 июня принял председателя Конституционного суда Чешской Республики Павла Рихетского.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, в плане укрепления сотрудничества и обмена опытом Саргсян отметил важность периодических визитов, которые позволяют в непринужденной атмосфере всесторонне обсудить профессиональные вопросы, обменяться мнениями вокруг проблем конституционной сферы.
Президент посчитал визит председателя Конституционного суда Чешской Республики полезным на данном этапе проходящих в Армении конституционных реформ, подчеркнув, что для Армении важен опыт каждой страны и, особенно, европейской страны.
Серж Саргсян с удовлетворением поговорил об армяно-чешских межгосударственных отношениях и взаимодействии в разных сферах, которое, по словам президента, в последние годы значительно активировались. По словам главы государства, развитием отношений двух стран в правовой сфере сотрудничество между двумя дружественными странами станет более целостным.
Председатель Конституционного суда Чешской Республики высоко оценил сотрудничество с КС Армении и подчеркнул, что Армения, как колыбель европейской цивилизации, достойна только уважения, и в Чехии готовы к углублению наличествующего сотрудничества с армянскими партнерами.
Павел Рихетский представил президенту Армении пройденный путь, достижения основанного еще в 1920 году КС Чехии, текущую систему конституционного правосудия и задачи по ее усовершенствованию.
Президент Армении представил гостю процесс конституционных реформ Армении, тесное сотрудничество с европейскими структурами на этом пути, а также важность и цели этих реформ для Армении.