Դավութօղլուի հակահայկական արտահայտությունների դեմ Twitter-ում «Ընկերս հայկական սփյուռքն է» արշավ է սկսվել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի եւ վարչապետ, իշխող «Արդարութուն եւ զարգացում» կուսակցության (ԱԶԿ) առաջնորդ Ահմեթ Դավութօղլուի՝ հունիսի 7-ին անցկացվելիք խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի շրջանակում կազմակերպված հանրահավաքներում արած, ատելություն սերմանող հակահայկական արտահայտությունների, ինչպես նաեւ քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությանը» (ԺԴԿ) հայկական սփյուռքի հետ համագործակցելու մեջ մեղադրանքների դեմ Twitter-ում «Ընկերս հայկական սփյուռքն է» (#arkadasimermenidiasporası) հեշթագով արշավ է սկսվել:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Ակոս» թերթը:
Ահմեթ Դավութօղլուն Բաթմանում անցկացված հանրահավաքի ժամանակ հայտարարել է, որ հայկական սփյուռքն ընտրությունների ընթացքում աջակցություն է հայտնել քրդական ԺԴԿ-ին:
Ելույթը սկսելով` «Ասա` ով է ընկերդ, ասեմ` ով ես դու» հայտնի ասացվածքով, Դավութօղլուն շարունակել է. «Քրդին, թուրքին, արաբին կարո՞ղ է օգուտ լինել մեկից, ում ընկերը հայկական սփյուռքն է: Միթե զուգահեռ կառույցից (գյուլենականներից, որոնց թուրքական իշխանությունները թշնամի են համարում իրենց-խմբ.) աջակցություն ակնկալող ԺԴԿ-ից կարող է օգուտ լինել ժողովրդին»: Նա ասել է, որ ընդդիմադիր Ազգայնական շարժում, Ժողովրդահանրապետական եւ ԺԴ կուսակցությունները, Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության` Հյուսիսային Իրաքում կենտրոն Քանդիլը, հայկական լոբբին եւ միջազգային ԶԼՄ-ները միավորվել են` ԱԶԿ-ին հարվածելու համար:
Ահմեթ Դավութօղլուն ԺԴԿ-ի համանախագահ Սալահեթդին Դեմիրթաշին մեղադրել էր հայկական սփյուռքի հետ «առեւտուր» անելու մեջ` հայտարարելով, թե նա դա անում է, իբր, Թուրքիայում քրդական հարցի կարգավորումը սադրելու համար:
ԱԶԿ-ի նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում մայիսի 25-ին Ուրֆայում կազմակերպված հանրահավաքի ելույթում Թուրքիայի Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն, անդրադառնալով թուրք-քրդական բախումներին եւ ակնարկելով ընդդիմությանը, ասել էր, թե «որոշ քաղաքական ուժեր Թուրքիան մասնատելու նպատակով համագործակցում են հայկական սփյուռքի հետ»:
«Իշխանությունների դեմ պայքարողների միակ նպատակն այս երկրին ու ազգին թշնամի հանդիսացող հայկական լոբբիստական ուժերի հետ համագործակցելն է», -ասել էր Էրդողանը:

Против антиармянских высказываний Давутоглу в Twitter началось движение под хештегом «Мой друг – армянская диаспора»
Против антиармянских высказываний Давутоглу в  Twitter началось   движение под хештегом «Мой друг – армянская диаспора»
Против антиармянских, сеющих вражду и ненависть высказываний президента Турции Эрдогана и премьер-министра страны, лидера партии «Справедливость и прогресс» Давутоглу, прозвучавших в рамках предвыборной кампании к парламентским выборам 7 июня, а также как протест против обвинений курдской партии «Демократическая партия народов» в сотрудничестве с армянами, в Twitter началось движение под хештегом «Мой друг – армянская диаспора» (#arkadasimermenidiasporası).
Об этом, как передает Арменпресс, пишет стамбульская газета «Акос».
Во время митинга в Батмане Давутоглу заявил, что во время выбором армянская диаспора поддержалакурдскую ДПН.
Начав свою речь с поговорки «скажи мне, кто твой друг, и я скажу, кто ты», Давутоглу продолжил: «Может ли быть полезным турку, курду и арабу тот, чей друг – армянская диаспора? Неужели ДПН, ожидающая помощи от параллельной структуры (гюленовцев, которых власти считают врагами – ред.), может быть полезна народу?» Он сказал, что оппозиционное Националистическое движение, Народно-Демократическая и Народно-Республиканская партии, Кандиль – центр Рабочей партии Курдистана, армянское лобби и мировые СМИ объединились для нанесения удара по партии «Справедливость и прогресс».
Сопредседателя ДПН СалахетдинаДемирташаДавутоглу обвинил в «торговле» с армянской диаспорой, заявив, что он это делает, якобы для провоцирования урегулирования курдского вопроса в Турции.
В рамках кампании партии «Справедливость и прогресс» на митинге 25 мая в Урфе, коснувшись турецко-курдских столкновений и намекая на оппозицию, президент Эрдоган сказал, что «некоторые политические силы сотрудничают с армянской диаспорой с целью расчленения Турции».
«Единственная цель борющихся против власти – сотрудничество с армянскими лоббистскими силами, являющимися врагами нашей страны и нации», - сказал Эрдоган.