Չորս չինուհի Երևանում ենթարկվել է շահագործման. նախաքննությունն ավարտվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Չինաստանի երեք քաղաքացիների կողմից Երևանում չինուհիների թրաֆիքինգի ենթարկելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ քննչական կոմիտեից:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՉԺՀ 3 քաղաքացի, նախնական համաձայնության գալով, խաբեությամբ՝ նրանց բարձր վարձատրվող մերսուհու արտագնա աշխատանքով ապահովելու կեղծ խոստում տալով, Չինաստանում հավաքագրել են 4 համաքաղաքացու ու տեղափոխել Երևան:
Քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ չինուհիները Երևանում ենթարկվել են շահագործման։ Մասնավորապես՝ վերջիններս տևական ժամանակ պահվել են երևանյան հյուրանոցներից մեկում, ապա, օգտվելով նրանց տեղանքին անծանոթ լինելու, իրենց մոտ անձնագիր չունենալու և, ընդհանուր առմամբ, խոցելի վիճակում գտնվելու հանգամանքից, Չինաստանի երեք այլ քաղաքացու կողմից ենթարկվել սեռական ու աշխատանքային շահագործման՝ ամբողջությամբ ստանալով նրանց այդկերպ վաստակած գումարները:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Չինաստանի երկու քաղաքացու մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերի հատկանիշներով, իսկ երրորդի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Երկու մեղադրյալի մասով վարույթն անջատվել է և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին։
Նախաքննության փուլում գտնվող քրեական գործով շարունակվում են ձեռնարկվել անհրաժեշտ գործողություններ՝ հետախուզման մեջ գտնվող մեղադրյալին հայտնաբերելու ուղղությամբ։
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

Four Chinese women exploited in Yerevan, preliminary investigation is over
YEREVAN, 22 MAY, ARMENPRESS. The General Department for Examination of Specially Important Cases of the Investigative Committee of the Republic of Armenia has ended the preliminary investigation into the criminal case instigated in relation to the trafficking of Chinese women in Yerevan by three citizens of China, as the Investigative Committee of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”.
The preliminary investigation showed that 3 citizens of the People’s Republic of China, reaching an initial agreement with 4 Chinese women in China, tricking them and promising jobs as massagists with high salaries, transferred them to Yerevan.
The investigation helped gather sufficient evidence showing that the Chinese women were subject to trafficking in Yerevan. Particularly, the women were kept at a hotel in Yerevan for a long time. Later, three other Chinese citizens sexually abused them and subjected them to labor exploitation and took all the money that they had earned by taking advantage of the fact that they didn’t know the area, didn’t have passports with them and were vulnerable.
Through the combination of the evidence obtained in the pre-trial proceedings, two citizens of China have been charged under the elements of Article 132 (2) (1)(2) of the Criminal Code of the Republic of Armenia, and a search has been declared for the third citizen.