Հայկական Զինված ուժերն ամեն ինչ անում են հակամարտության խաղաղ լուծման համար. Սեյրան Օհանյան
ՆՈՅԵՄԲԵՐՅԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, ԶՈւ ողջ հրամանատարական կազմն ամեն ինչ անում են հակառակորդի հետ խելացի «հարաբերությունների» ձեւավորման, խելացի պաշտպանության իրականացման եւ հրադադարի ապահովման համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ կնքված զինադադարի 21-ամյակի առնչությամբ նման տեսակետ հայտնեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Նոյեմբերյանի զորամասերից մեկում կայացած ասուլիսի ժամանակ: «Այսօր էլ ամեն ինչ անում ենք, որ հակամարտության խնդիրը լուծվի խաղաղ ճանապարհով: Հետեւողականորեն գնում ենք դրան: Եթե չի ստացվում, ապա պետք է հարցնել հարեւաններին: Մենք անում ենք ամեն ինչ, որ հարաբերությունները չսրվեն եւ հարցերը լուծվեն փոխըմբռնման եւ մեր շահերի գերակայման պայմաններում»,- ասաց Սեյրան Օհանյանը` հավելելով, որ այս տարիների ընթացքում հրադադարի ռեժիմը լիարժեք կերպով չի պահպանվել: Նախարարը շեշտեց, որ պարբերաբար ինտենսիվ կրակոցներ, դիրքերի առաջ տալու ժամանակներ, դիվերսիոն հետախուզական գործողություններ են եղել: Այս առումով Օհանյանը շեշտեց, որ նախորդ տարի դիվերսիոն գործողությունների լարվածությունը հասել է գագաթնակետին:
Նախարար Օհանյանը մայիսի 12-ին աշխատանքային այց է կատարել Տավուշի մարզ, եղել առաջնագծում:
1994թ. մայիսին Ադրբեջանը, Լեռնային Ղարաբաղը եւ Հայաստանը կնքեցին զինադադար, որը` չնայած խախտումներին, ուժի մեջ է ցայսօր: Հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցություններն ընթանում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Ֆրանսիա) միջնորդությամբ: Վերջին տասնամյակում հիմնախնդրի կարգավորման համանախագահների առաջարկած մի քանի տարբերակներ մերժվել են Ադրբեջանի կողմից:

The Armenian Armed Forces are doing everything possible for a peaceful settlement of the conflict: Seyran Ohanyan
NOYEMBERYAN, 12 MAY, ARMENPRESS. The military and political elite of the Republic of Armenia and all the commanders of the Armed Forces are doing everything they can to establish smart “relations” with the opponent, implementation smart defense and ensure maintenance of the ceasefire regime. According to “Armenpress”, on the occasion of the 21stanniversary of the ceasefire signed between Armenia and Azerbaijan, this is what Minister of Defense of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan said during a press conference held at one of the military units of Noyemberyan.“Even today, we’re doing everything we can to make sure the conflict is settled peacefully. We’re working consistently. If it’s not working out, we have to ask our neighboring country. We’re doing everything we can to make sure the relations don’t intensify and that the issues are solved through mutual understanding and the supremacy of our interests,”Seyran Ohanyan said, adding that throughout the past years, the ceasefire regime has not been fully maintained. The minister emphasized that there had been regular intensive shootings, times to advance the positions and diversion investigation operations. In this sense, Ohanyan stressed the fact that the tension of diversion operations reached the climax last year.