Սիսի կաթողիկոսարանի վերադարձի հայցը նմանատիպ առաջին գործն է Թուրքիայում. գործում թուրք իրավաբան է ներգրավված
ՎԱՇԻՆԳԹՈՆ, 30 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ եկեղեցու ունեցվածքը պատկանում է Հայ եկեղցուն. Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունը Թուրքիայից պահանջում է իրեն վերադարձնել Սիսի կաթողիկոսարականը, հայկական ազգապատկան ու եկեղեցապատկան տարածքները: «Մենք պետք է իմանանք, որ Սիսի կաթողիկոսությունն իր գործունեության ողջ ընթացքում ծաղկուն ժամանակներ է ապրել: Այս շատ կարևոր սուրբ վայրը տվել է հազարավոր աստվածաբանների, պատմաբանների, մարդկանց, ովքեր նպաստել են մեր աշխարհայացքի ընդլայնմանը... Այսօր մենք hետ ենք պահանջում մեր հողերը, այնտեղ մեր կրոնը դավանելու, երկրպագելու համար, ինչպես արել ենք հազարավոր տարիներ: Ես գիտեմ, որ այդ հողը մերն է, գիտեմ նաև, որ այն ճանաչում է իր տերերին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ապրիլի 29-ին Վաշինգթոնում տեղի է ունեցած ասուլիսի ժամանակ ասել է Մեծի Տանն Կիլիկիո ԱՄՆ Արևելյան թեմի առաջնորդ Օշական արքեպիսկոպոս Չոլոյանը:
Մարդու իրավունքների գծով մասնագիտացած թուրք իրավաբան Ջեմ Սոֆուօղլուն, ով նաև գործը վարող դատապաշտպաններից է, նշել է, որ սա նման բնույթի առաջին դատական գործն է Թուրքիայում: «Դատական հայցը, որ երկուշաբթի օրը ես ներկայացրեցի թուրքական դատարան այս բնույթի առաջին գործն է Թուրքիայում` եկեղեցական գույքն իր տերերին վերադարձնելու պահանջով»,- նշեց նա` տեղեկացնելով, որ գործի ընթացքում չի շոշափվելու 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանության հարցը. այն լինելու է բացարձակապես ունեցվածքի վերադարձի գործ:
Իսկ Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը, նշելով, որ Արամ Ա կաթողիկոսը այս հարցի շուրջ զրուցել է ԱՄՆ նախագահի, նախկին պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի, ապա` Ջոն Քերիի հետ, ինչպես նաև այն լայնորեն լուսաբանվել է զանգվածային լրատվական միջոցների կողմից, հույս հայտնեց, որ սա հայկական ունեցվածքի վերադարձի առաջին քայլը կլինի: «Մենք սա Թուրքիայի կառավարությանն ընձեռված ևս մեկ հնարավորություն ենք համարում`հետ կանգնելու իր ժխտողական քաղաքականությունից, ուղղումներ կատարելու և իր անցյալի հանցագործությունների հետ հաշվի նստելու համար: Ի վերջո սա նաև օրենքի գերակայության հաստատման խնդիր է»,- կարծիք հայտնեց Համբարյանը:
Ասուլիսը վարել է միջազգային իրավունքի պրոֆեսոր, Հաագայի դատարանում ՄԱԿ-ի նախկին դատախազ Փայամ Աքավանը:
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսությունն ապրիլի 28-ին դատական հայց է ներկայացրել Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով Սիսն իր պատմական կաթողիկոսարանին վերադարձնել: Նախորդ երկու տարիների ընթացքում դատական պատրաստության աշխատանքին միացել է թուրքական ու միջազգային դատավարական օրենքների մասնագետներից բաղկացած հանձնախումբ՝ Վեհափառ Հայրապետի գլխավորությամբ: Վաղը Վաշինգտոնում և առաջիկայում Ժնևում մամուլի ասուլիսներ կկազմակերպվեն մեր պահանջն օտար շրջանականերում ու միջազգային համայնքին ծանոթացնելու համար: Այս առիթով Վեհափառ Հայրապետն անհրաժեշտ բացատրություններ կտա մեր ժողովրդին»,- ասված է կաթողիկոսության հայտարարության մեջ:

Иск о возврате католикосата Сиса – первое дело подобного рода в Турции: в деле присутствует турецкий адвокат
Имущество Армянской церкви принадлежит Армянской церкви: Католикосат Киликии 28-го апреля обратился в Конституционный суд Турции, требуя возврата католикосата Сиса, земель, принадлежащих армянской нации и церкви. «Мы должны знать, что у Католикосата в Сисе были времена процветания, это было сакральное место для теологов, историков, людей, которые способствовали расширению мира... Сегодня мы требуем назад наши земли, чтобы исповедовать там нашу религию и веру, как делали тысячелетиями. Я знаю – это наша земля, и она узнает своих хозяев»,-сказал 29-го апреля на пресс-конференции в Вашингтоне предводитель Киликийского дома в США архиепископ Ошакан Чолоян.
Турецкий адвокат, специализирующийся по правам человека, Джем Софуоглу – один из адвокатов по данному иску, отметил, что в Турции это будет первое дело подобного рода. «Иск, который я представил в понедельник в Конституционный суд Турции, требуя возврата католикосата Сиса – первое дело о возврате культово-религиозного имущества»,- сказал Джем Софуоглу, отметив, что вопрос о Геноциде 1915 года никоим образом не будет затронут – это будет чисто имущественный спор.
Исполнительный директор комитета Айдата США Арам Амбарян сообщил, что по данному вопросу он беседовал с президентом США, с Хилари Клинтон и Джоном Керри, и выразил надежду, что это станет первым шагом по возврату армянского имущества.
«Мы считаем это еще одной возможностью, предоставленной правительству Турции, чтобы они отступили от своей политики отрицания и смогли посчитаться со своим прошлым. В конце концов, это еще и вопрос диктата закона»,-сказал Арам Амбарян.
Пресс-конференцию вел профессор международного права, бывший прокурор ООН в Гаагском суде Пайям Акаван.
Католикосат Киликии 28-го апреля обратился в Конституционный суд Турции, требуя возврата католикосата Сиса.
«В связи с 100-летием Геноцида армян наша требовательность получает деловое продолжение. В этом смысле возврат имущественных прав на здание Католикосата в городе Сис и другую церковную собственность может стать важным шагом по восстановлению попранных прав нашего народа. Именно для этого Католикосат Киликии обратился в Конституционный суд Турции с иском о возврате имущества.
За прошедшие 2 года над подготовкой иска работала большая международная группа юристов и экспертов. Завтра в Вашингтоне, а затем – в Женеве, будут организованы пресс-конференции, на которой огласят свое решение об обращении в КС Турции. По этому вопросу Католикос даст народу разъяснения, сказано в заявлении Католикосата.
Впервые о подобном намерении Католикос Киликийский Арам Первый заявил на открытии 5-го форума «Армения-Диаспора».