Հայոց ցեղասպանության մերժումը վիրավորանք է և սպառնալիք. Նիկոլա Սարկոզի
ՓԱՐԻԶ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլա Սարկոզին հայտարարել է, որ Թուրքիան Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց պետք է առերեսվի սեփական պատմությանը: Le Figaro-ի փոխանցմամբ` այդ մասին Սարկոզին նշել է Politique internationale ամսագրին տված հարցազրույցում:
Հարցին` Թուրքիան երբևէ կճանաչի՞ Հայոց ցեղասպանությունը, Սարկոզին պատասխանել է, որ հավատում է դրան, սակայն չի կարող ասել` որքան ժամանակ դրա համար կպահանջվի: «Կարծում եմ` ի վերջո հստակությունը կհաղթանակի: Ինձ համար մերժողականությունը կարծիք չէ: Դա վիրավորանք է և սպառնալիք: Ցեղասպանության ժխտումը խափանում է հասարակական կարգը և մեր հանրապետության հիմնարար արժեքները: Ահա թե ինչու, երբ ես նախագահ էի, ընդունեցի Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնել նախատեսող փաստաթուղթը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասել է Ֆրանսիայի նախկին նախագահը:
Սարկոզիի հիշատակած Հայոց ցեղասպանությսն ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը Ֆրանսիայում ճանաչվեց հակասահմանադրական: Միաժամանակ, Ֆրանսիայի գործող նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը բազմիցս հայտարարել է, որ մշակվում է սահմանադրությանը համապատասխանող նոր օրինագիծ` այն ընդունելու համար:

Genocide denial is an insult and threat: Nicolas Sarkozy
PARIS, APRIL 24, ARMENPRESS: The former French President Nicolas Sarkozy stated that 100 years after the Armenian Genocide, Turkey should face the own history. Le Figaro reports that Sarkozy stated about it in the interview to the Politique Internationale Monthly.
To the question if Turkey will ever recognize the Armenian Genocide, Sarkozy answered that he believes it, though he cannot say how much time it would take.
“I think finally the clarity will prevail. For me denial is not an opinion. It is an insult and threat. The genocide denial disrupts the social order and the fundamental values of our republic. That is why, I adopted an Armenian Genocide denial criminalizing document, when I was a president”, - said the former French President, Armenpress reports.