Անպատժելիությունը չի կարող անպատիժ մնալ. Կիպրոսի նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում 1,5 միլիոն անմեղ նահատակների ոգեկոչման արարողության ժամանակ Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը ուղերձ է հղել միջազգային հանրությանն առ այն, որ անպատժելիությունը չի կարող անպատիժ մնալ:
«Շատ բնական է, որ Կիպրոսն ու Հայաստանը միասնաբար դատապարտում են ցեղասպանության ոճրագործներին: Կիպրոսը ԵՄ առաջին պետությունն էր, որ ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Կենդանի պահելով նահատակների հիշատակը, ովքեր կյանքից զրկվեցին, պարտավոր ենք հայտարարել եւ ուղերձ հղել, որ անպատժելիությունը չի կարող անպատիժ մնալ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Կիպրոսի նախագահը:
Հայ ժողովրդին համերաշխության ուղերձ հղելով՝ Անաստասիադիսը շեշտեց, որ կիպրացի եւ հայ ժողովուրդները անպատժելիության զոհեր են, ուստի զարմանալի չէ, որ երկու ժողովուրդները միջազգային իրավունքի, խաղաղության եւ ժողովուրդների ինքնիշխանության եւ ինքնորոշման իրավունքի հանդեպ հարգանք ունեն:
«Ես չեմ կարող չհիշատակել, որ հարյուր տարի առաջ Կիլիկիայի ջարդերից հետո հայ փախստականների նավերը, ովքեր փախչում էին հալածանքից, ապահով ապաստան գտան հարեւան Կիպրոսում: Կիպրոսում հպարտ են, որ այդ փախստականների թոռներն ու ծոռները Կիպրոսի հասարակության կարեւոր եւ աշխույժ անդամներն են, իրենց ծագումը պահպանում են արժանապատվորեն: Ողջունում եմ նախագահ Սարգսյանի վճռական դիրքորոշումը: Իսկապես ժամանակն է, որ պատմական փաստերը ճանաչվեն, քանի որ դա ուղի կհարթի հարեւան երկրի հետ հարաբերությունների նորմալացման համար եւ անկասկած կնպաստի միջազգային կայունության հաստատմանը:
Պարո՛ն նախագահ, այստեղ ենք, որ հարգանքի տուրք մատուցենք հայ ժողովրդին, որ իր ուժով եւ արյունով կարողացավ դիմակայել եւ կենդանի մնալ: Աշխարհը լի է մարտահրավերներով, բզկտված հակամարտություններով, տնտեսական ճգնաժամերով, քաղաքական անկայությամբ: Եւ Մեծ Եղեռն հիշելը եւ վերապրողների ուժի հանդեպ հարգանքի տուրք մատուցելը շատ կարեւոր է այսօր հայ ժողովրդի եւ հայ սփյուռքի համար, եւ ողջ մարդկությունն է կրում այս պարտավորությունը: Մենք հիշում ենք եւ պահանջում»,- ասել է Նիկոս Անաստասիադսը:

Безнаказанность нельзя оставлять безнаказанной – президент Кипра
В своем выступлении президент Кипра Никос Анастасиадис, участвующий в поминальных мероприятиях в Ереване по случаю 100-летия Геноцида армян, направил мировому сообществу месседж о том, что безнаказанность нельзя оставлять безнаказанной.
«Вполне естественно, что Кипр и Армения единодушно осуждают преступников геноцида. Кипр стал первой страной ЕС, признавшей Геноцид армян. Храня память о мучениках, которых лишили жизни, мы обязаны заявить и выразить четкий месседж - безнаказанность нельзя оставлять безнаказанной», - как передает Арменпресс, сказал президент Кипра.
Выражая солидарность с армянским народом, Анастасиадис подчеркнул, что киприоты и армяне – жертвы безнаказанности, потому не удивительно, что оба народа так уважают международное право, мир, право наций на суверенитет и самоопределение.
«Не могу не упомянуть, что сто лет назад бежавшие на кораблях от погромов в Киликии армяне нашли пристанище в соседнем Кипре. Киприоты гордятся тем, что дети и внуки тех беженцев стали активными членами кипрского общества, сохраняя при этом идентичность, честь и достоинство своего народа. Я приветствую решительную позицию президента Саргсяна. Воистину настала пора для признания исторических фактов, поскольку только это проложит путь к нормализации отношений с соседней страной и, без всяких сомнений, поможет установлению международной стабильности.
Господин президент, мы здесь, чтобы воздать дань уважения армянскому народу, который сумел противостоять и выстоять ценой своей крови и благодаря своей силе. Мир полон вызовами, раздирающими конфликтами, экономическими кризисами и политической нестабильностью. Мы воздаем дань памяти жертвам Геноцида и дань уважения к выжившим, что имеет огромную важность для армянского народа и всей диаспоры, и ответственность за это несет все человечество. Мы помним и требуем», - сказал Никос Анастасиадис.