Մարդկանց զանգվածային սպանությունը չի կարող որեւէ կերպ արդարացված լինել. Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայ ժողովրդի կողքին լինելու հստակ ուղերձ հղեց`ելույթ ունենալով Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հիշատակի արարողության ընթացքում:«Ռուսաստանի հարյուրավոր քաղաքաներում կանցկացվեն հիշատակի ավելի քան 2000 միջոցառումներ: Կմասնակցեն ոչ միայն հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ, այլ ռուսներ: Մարդկանց զանգվածային սպանությունը չի կարող որեւէ կերպ արդարացված լինել»,-ասաց ՌԴ նախագահը: Նրա խոսքով` Ռուսաստանը միջազգային իրավունքի ու քրեական իրավունքի հիմքը հանդիսացող բազմաթիվ փաստաթղթեր է ստորագրել եւ պատրաստ է ամեն ինչ անելու, որ անցյալի ողբերգական դեպքերը երբեք չկրկնվեն: «Այսօր էլ աշխարհի մի շարք տարածաշրջաններում գլուխ է բարձրացնում նեոֆաշիզմը: Պետք է հասկանալ` որն է դրա պատճառը: Նմանատիպ գործողություններից առաջ պետք է նախ մտածել դրանց հետեւանքների մասին»,-ընդգծեց Պուտինը:
«Մենք ձեզ հետ ենք, հարգելի բարեկամներ»,-խոսքը եզրափակեց ՌԴ նախագահը:
Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թվականին հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր:Աշխարհասփյուռ հայությունը նշում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել 60 երկրների պաշտոնական պատվիրակություններ, որոնցից 4-ը՝ նախագահի մակարդակով: Հայ ժողովրդի կողքին Երեւանում ենՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, Սերբիայի նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչը, Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը:

Массовое убийство людей никак не может быть оправдано – Путин
Выступая в Ереване во время памятной церемонии по случаю 100-летия Геноцида армян, президент России Владимир Путин направил четкий месседж о том, что стоит рядом с армянским народом.
«В сотнях российских городов пройдут более 2000 памятных мероприятий. В них примут участие не только представители армянской диаспоры, но и русские. Массовое убийство людей никак не может быть оправдано», - сказал президент РФ. По его словам, Россия подписала множество документов, положенных в основу международного права и уголовного права, и готова сделать все, чтобы трагические эпизоды прошлого более не повторились. «Сегодня в некоторых районах в мире поднимает голову неофашизм. Следует понимать – в чем же их причина. Прежде чем идти на такие действия, нужно предвидеть их последствия», - подчеркнул Путин.
«Мы с вами, уважаемые друзья», - завершил выступление президент России.
Совершенное в 1915г. в Османской империи преступление – это первый геноцид ХХв. Мировое армянство отмечает 100-летие Геноцида. Для участия в памятных мероприятиях в Армению прибыли официальные делегации из 60 стран, 4 из них – на уровне глав государств. В Ереване вместе с армянским народом в этот день президент России Владимир Путин, президент Франции Франсуа Олланд, президент Сербии Томислав Николич, президент Кипра Никос Анастасиадис.