Հայոց ցեղասպանության զոհերի մասունքներն անգամ այսօր հանգիստ չեն տալիս ոմանց. ՀՀ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը դարձել է նման հանցագործությունների դեմ միջազգային պայքարի մի նոր հանգրվան: Այս մասին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին Ծիծեռնակաբերդում անցկացվող արարողության ժամանակ հայտարարեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Միայն վերջին շրջանում աշխարհի տարբեր երկրներ և միջազգային կառուցներ ճանաչեցին 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Որոշները վերահաստատեցին այն, որոշ երկրներ էլ քրեականացրեցին ցեղասպանությունը ժխտելու փորձերը` մեկ համոզմունքով. դա է համաշխարհային պատմության մութ էջերը լուսավորելու և նման էջեր այլևս չգրելու միակ ուղին»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց ՀՀ նախագահը:
Նախագահ Սարգսյանը ներկաներին հիշեցրեց, որ տեղահանության և աքսորի տառապանքներից հետո Սիրիայի Դեր Զորի անապատում վախճանվել են հարյուր հազարավոր հայեր: «Դեր Զորում հուշարձան ու եկեղեցի էր կառուցված, որտեղ ամփոփած էին մեր նահատակների մասունքները: Մի քանի տարի առաջ այդ եկեղեցու բակում ես արտասանել եմ հետևյալ խոսքերը. «Մենք ծրագրում ենք ապրել և շատանալ: Մեզ այլևս անհնար է վախեցնել կամ շանտաժի ենթարկել, որովհետև մենք տեսել ենք ամենասարսափելին: Մենք ապրելու և արարելու ենք կրկնապատիկ ուժով` և՛ մեր, և՛ մեր անմեղ զոհերի փոխարեն: Մենք նայում ենք առաջ, որովհետև շատ բան ունենք ասելու և տալու միմյանց»: Դեր Զորի եկեղեցու բակում երբ հնչում էին այս բառերը, ես այսօրվա պես նայում էի առաջ: Անցյալ տարի այդ նույն եկեղեցին հուշարձանի հետ միասին ուղակի պայթեցվեց: Մեր զոհերի մասունքներն ու ոսկորենրն անգամ մինչև այսօր ոմանց հանգիստ չեն տալիս: Սա է այսօրվա իրականությունը, նաև այստեղ է խնդրի արդիականությունը»,- ասաց ՀՀ նախագահը:
Աշխարհասփյուռ հայությունն ապրիլի 24-ին հիշատակում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել 60 երկրների պաշտոնական պատվիրակություններ, որոնցից 4-ը՝ նախագահների մակարդակով: Հայ ժողովրդի կողքն են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, Սերբիայի նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչը, Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը: Հայաստան ժամանած բարձրաստիճան պատվիրակություններն այցելել են Ծիծեռնակաբերդ՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Останки жертв Геноцида и сегодня не дают покоя некоторым: президент Армении
100-летие Геноцида армян стало своеобразной вехой в борьбе против геноцидов. Об этом на церемонии поминания в Цицернакаберде сказал президент Армении Серж Саргсян.
«Первый геноцид 20-го века был признан некоторыми странами только в последнее время. Некоторые страны криминализировали отрицание геноцида; все это – чтобы осветить темные страницы истории и не допустить их повторения»,- сказал президент Армении.
Как передает «Арменпресс», президент Армении напомнил, что после депортации в пустынях Дер-Зора погибли сотни тысяч людей. «В Дер-Зоре строили церковь и мемориал, где должны были упокоиться останки погибших мучеников. Несколько лет назад во дворе этой церкви я произнес следующие слова: «Мы планируем жить и размножиться. Нас нельзя больше запугать или шантажировать, так как мы видели худшее. Мы смотрим вперед». В прошлом году эта церковь и мемориал попросту взорвали. Останки жертв Геноцида и сегодня не дают покоя некоторым, это – сегодняшние реалии, в этом – актуальность проблемы»,- сказал президент Армении Серж Саргсян.
Для участия в мероприятиях, посвященных 100-летию Геноцида армян, в Ереван приехали официальные делегации из 60 стран, 4 из них – на уровне президента: о намерении быть в Армении заявили президенты РФ - Владимир Путин, Франции – Франсуа Олланд, Сербии – Томислав Николич и Кпра – Никос Анастасиадис. Делегации высокопоставленных гостей 24-го апреля посетят Цицернакаберд, где почтят память жертв Геноцида армян.