Օբաման այն նախագահը չէ, ով կարող է ճշմարտությունն ասել Հայոց ցեղասպանության մասին.Արամ Համբարյան
ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ցույց տվեց, որ ինքն այն նախագահը չէ, ով կարող ճշմարտությունն ասել Հայոց ցեղասպանության մասին` պայքարելով մարդկության դեմ իրականացվող այդ սարսափելի հանցագործությունների դեմ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նման համոզմունք է հայտնել Հայ դատի ԱՄՆ հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը` անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա կապացությամբ Միացյալ Նահանգների նախագահի ելույթին:
Համբարյանի գնահատմամբ` տխուր ներկայացումը և բառախաղը, որ ԱՄՆ նախագահը խաղում է «ցեղասպանություն» բառի հետ, ոտնահարում է Ամերիկայի ժողովրդի արժանապատվությանը:
«ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Օբաման ճիշտ է եղել, երբ ասել է, որ ԱՄՆ-ն արժանի է առաջնորդի, ով ճշմարիտը կխոսի Հայոց ցեղասպանության մասին և բռնությամբ կպատասխանի բոլոր ցեղասպանություններին: Ցավոք, այսօր նա ապացուցեց, որ ինքն այդ նախագահը չէ: Ավելին, այժմ ակնհայտ է, որ Թուրքիային բավարարելուն ուղղված նախագահ Օբամայի ապակողմնորոշող փորձը մեկուսացնում է Վաշինգթոնին»,- հավելել է նա:
Այս տարի Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրվա նախօրեին, Բարաք Օբաման հայտարարություն է տարածել` 1.5 միլիոն անմեղ զոհերի զանգվածային բնաջնջումն ու տեղահանությունները կրկին բնութագրելով «Մեծ եղեռն» արտահայտությամբ:
«Այս տարի մենք հիշատակում ենք Մեծ եղեռնի` 20-րդ դարի առաջին զանգվածային վայրագությունների հարյուրամյակը: 1915 թվականից սկսած Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերը տեղահանվեցին, կոտորվեցին և իրենց մահը գտան գաղթի ճանապարհին: Ոչնչացվեց նրանց մշակույթը և ժառանգությունն իրենց հինավուրց հայրենիքում: Սարսափելի բռնությունների հետևանքով, որոնք տառապանք բերեցին բոլոր կողմերին, մեկուկես միլիոն հայեր կործանվեցին», - ասել է նա:
ԱՄՆ նախագահը նաև ողջունել է Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի հայտարարությունն այն մասին, որ 1915-ին տեղի ունեցածը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր, սակայն այդ համատեքստում հիշատակել է նաև «թուրք և հայ պատմաբանների տեսակետները»: «Մենք ողջունում ենք Ֆրանցիսկոս պապի, թուրք և հայ պատմաբանների տեսակետները, ինչպես նաև բոլոր նրանց կարծիքները, ովքեր ջանքեր են գործադրել պատմության այս մութ էջերին լույս սփռելու ուղղությամբ»,- մասնավորապես նշել է Օբաման:
2008 թվականին Միացյալ Նահանգների նախագահի ընրությունների քարոզարշավի ընթացքում Բարաք Օբաման իր հրապարակային հայտարարություններում բազմիցս ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը և խոստացել նախագահ ընտրվելու դեպքում պաշտոնապես ընդունել այն: ԱՄՆ նախագհը, սակայն, մինչ օրս չի կատարել իր նախընտրական խոստումը:

Обама не тот президент, кто может сказать правду о Геноциде армян – Арам Амбарян
Президент Обама доказал, что он не тот президент, кто может сказать правду о Геноциде армян и бороться против этих ужасающих преступлений против человечества. Как передает Арменпресс, такое убеждение высказал исполнительный директор комиссии Ай Дата США Арам Амбарян, комментируя выступление президента США по случаю годовщины Геноцида армян.
По мнению Амбаряна, этот печальное представление и игра слов, когда президент Обама манипулирует термином «геноцид», оскорбляет достоинство народа Америки.
«Прав был кандидат в президенты США Обама, когда говорил, что США достойны лидера, кто сказал бы правду о Геноциде армян и решительной силой ответил на все геноциды. К сожалению, сегодня он доказал, что лично он таким лидером не является. Более того, сегодня уже очевидно, что дезориентирующие действия Обамы в угоду Турции все более изолируют Вашингтон», - добавил Амбарян.
В этом году накануне дня поминовения Геноцида армян, президент США Барак Обама распространил заявление, для оценки чудовищного факта 1915г. и истребления 1.5 миллиона человек вновь употребив термин «величайшее преступление».
«В этом году мы отмечаем 100-летие первого массового варварства начала ХХв. – Величайшего преступления против армянского народа. Начиная с 1915г. армяне, живущие в Османской империи, истреблялись, изгонялись и умирали в пути. На их древнейшей родине была уничтожена их культура и национальное наследие. В результате чудовищного насилия, от которого пострадали все стороны, было уничтожено 1.5 миллиона армян», - сказал президент США.
В то же время он приветствовал заявление Папы Римского о том, что происшедшее в 1915г. – это первый геноцид ХХв., однако в этом контексте упомянул и «точки зрения армянских и турецких историков». «Мы приветствуем точки зрения Папы Франциска, армянских и турецких историков, а также всех тех, кто приложил усилия к тому, чтобы пролить свет на эти темные страницы истории», - отметил, в частности, президент США.
Во время предвыборной кампании 2008г. Барак Обама в своих публичных выступлениях не раз признавал Геноцид армян и обещал официально признать этот факт в случае избрания его президентом. Однако до сих он не выполнил своего предвыборного обещания.