Գերմանիայի խորհրդարանում մեկնարկեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող նոր բանաձևի քննարկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Բունդեսթագում մեկնարկեց լիագումար նիստը, որի օրակարգի առաջին հարցը 1915-ին Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանությունը ճանաչող նոր բանաձևի քննարկումն է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ուշագրավ է, որ ներկայացվելիք զեկույցներում «կոտորածների» և «ջարդերի» փոխարեն հստակ օգտագործվում է ցեղասպանություն եզրը:
Հարցի քննարկմանը հատկացված է մեկ ժամ: Թեմայի վերաբերյալ զեկույցներով հանդես կգան ինչպես իշխող կոալիցիոն կուսակցական եռյակը` Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի ղեկավարած Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը, Քրիստոնյա-դեմոկրատները, Քրիստոնյա սոցիալ-դեմոկրատները, այնպես էլ ձախերն ու կանաչները: Դրանից հետո քվեարկության է դրվելու բանաձևի նախագիծն` արդեն «ցեղասպանություն» եզրույթով ու հիմնավորմամբ, թե որ կոնվենցիայի որ կետով են օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած ջարդերը ենթակա կոչվելու «ցեղասպանություն»:Արդեն զեկուցով է հանես եկել Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության անդամ Գեմոթ Էրվերը: Ներկայումս զեկույցով է հանդես գալիս ձախակողմյաններից Ուլա Յելփկեն:«Սկզբում սպանեցին հայ տղամարդկանց, իսկ ապրլի 24-ին հայ մտավորականությանը, ապա կանանց, ծերերին և երեխաներին»,- նշում Յեփկեն:
Գերմանիայի ամենախոշոր խմբակցությունների առաջադրած բանաձևում մասնավորապես նշվում է. «Մեկ միլիոնից ավելի էթնիկ հայերի ծրագրված բնաջնջումը և արտաքսումը 20-րդ դարում իրականացված զանգվածային բնաջնջման, էթնիկ զտումների, արտաքսումների և ցեղասպանության օրինակ է»:
Գերմանիայի խորհրդարանը դեռևս 2005 թվականին ընդունել է 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային բնաջնջման, էթնիկ զտումների և աքսորի մասին բանաձև, որում սակայն նշված չի եղել «ցեղասպանություն» բառեզրը: Դաշնային կառավարությունը դիվանագիտական նկատառումներից ելնելով սկզբում խուսափում էր «ցեղասպանություն» բառն օգտագործելուց:
Գերմանիայի դիրքորոշման մեջ շրջադարձ տեղի ունեցավ ապրիլի 20-ին` Գերմանիայի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի և կանցլեր Անգելա Մերկելի խոսնակ Շտեֆան Զայբերթի հայտարարություններից հետո:
Իսկ Գերմանիայի Դաշնության Նախագահ Յոահիմ Գաուկն ապրիլի 23-ին Բեռլինի Մայր տաճարում կայանացած Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողությանն իր ելույթում հայերի կոտորածները «ցեղասպանություն» է որակել:

В парламенте Германии началось обсуждение резолюции о признании Геноцида армян
В Бундестаге началось пленарное заседание, первым вопросом повестки которого стоит обсуждение резолюции о признании Геноцида армян в Османской империи. Как передает Арменпресс, знаменательно, что в представленных докладах вместо слов «погромы» и «резня» употребляется термин «геноцид».
На обсуждение этого вопроса выделен час. С докладами по теме выступят как представители правящей коалиционной тройки – руководимой Ангелой Меркель Социал-Демократической партии, Христианско-Демократической и Христианской Социал-Демократической партий, так и представители левых и «зеленых».
Затем на обсуждение будет поставлен проект резолюции – с определением «геноцид» и обоснованием, согласно какому пункту какой конвенции произошедшие в османской Турции преступления подпадают под определение «геноцид». Уже выступил член Социал-Демократической партии Гемот Эрвер. В данный момент выступает представитель левых Ула Йелфке. «Вначале были истреблены армянские мужчины, 24 апреля – интеллигенция, а потом женщины, старики и дети», - сказал Йелфке.
В представленной крупнейшими партиями Германии резолюции отмечается: «Спланированное уничтожение и депортация более миллиона этнических армян – пример осуществленного в ХХв. массового истребления, этнических чисток, депортации и геноцида».
Парламент Германии еще в 2005г. принял резолюцию о массовом истреблении этнических чистках и депортации армян, однако без употребления термина «геноцид». Этого термина федеральное правительство избегало из дипломатических соображений.
Перелом в позиции Германии произошел 20 апреля – после заявлений министра ИД ФРГ Франка-Вальтера Штайнмайера и спикера канцлера Ангелы Меркель Штефана Зайберта.
А президент Германии Иоахим Гаук 23 апреля выступил в Берлинском соборе с заявлением по случаю 100-летия Геноцида армян, в котором сказал, что события, происшедшие в начале прошлого века в Османском империи – этот геноцид.