Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ԵԽԽՎ-ի ընդունած հայտարարության տակ ստորագրել է նաև թուրք պատվիրակը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼՒԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի ընդունած հայտարարության տակ ստորագրել է նաև թուրք պատգամավորը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարության տակ ստորագրել է 170 պատգամավոր: ԵԽԽՎ պաշտոնական կայքում արդեն իսկ հրապարակվել է հայտարարությունը և դրա տակ ստորագրած պատգամավորների ցանկը: Ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարության տակ ստորագրել է նաև թուրք պատգամավոր Նազմի Գուրը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ԵԽԽՎ-ի ընդունած հայտարարության մեջ մասնավորապես ասված է. «Ցեղասպանությունն անընդունելի հանցագործություն է հանդուրժողականության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և հիմնարար ազատությունների վրա հիմնված հասարակության համար: Նման հանցագործությունների վաղաժամ դատապարտումը վստահաբար կարող է կանգնեցնել հակամարտությունների սրացումները, ողբերգությունները և համամարդկային աղետները: Հայոց ցեղասպանության ժամանակին և հստակ դատապարտման բացակայությունը պատճառ դարձավ մարդկության դեմ հետագայում նոր ոճրագործությունների ծնունդին, ինչպես օրինակ՝ Հոլոքոստը: Ապրիլի 24-ին լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Ցեղասպանություն, որի ընթացքում 1.5 միլիոն հայեր ոչնչացել են Օսմանյան կայսրության կատարած ոճրագործության պատճառով: Հայտարարության տակ ստորագրած պատվիրակները հարգում են անմեղ զոհերի հիշատակը և դատապարտում մարդկության դեմ բոլոր տեսակի ոճրագործությունները: Ցեղասպանությունների և մարդկության դեմ հանցագործությունների դատապարտումը և նման երևույթների կանխումը պետք է լինի մեր առաջնահերթություններից: ԵԽԽՎ-ն կարևոր դեր ունի մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխման գործում»:

Заявление ПАСЕ к 100-летней годовщине Геноцида армян в Османской империи подписал также турецкий депутат
Заявление Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) к 100-летней годовщине Геноцида армян в Османской империи подписал также турецкий депутат. Как сообщает Арменпресс, заявление подписали 170 делегатов организации.
На официальном сайте ПАСЕ уже опубликован текст заявления и имена депутатов, подписавших документ. Заявление подписал и турецкий депутат Назми Гур.
Напомним, что 23 апреля ПАСЕ принял заявление к 100-летней годовщине Геноцида армян, в котором говорится:
«Геноцид является неприемлемым преступлением для общества, сформированного на принципах толерантности и защиты фундаментальных прав и свобод человека. Предотвращение подобных преступлений уверенно может остановить эскалацию конфликтов, трагедий и гуманитарных катастроф.
Отсутствие четкого и своевременного осуждения Геноцида армян в значительной степени привело к провалу в вопросе предотвращения дальнейших преступлений против человечества, таких как Холокост и других геноцидов. 24 апреля 2015 исполняется 100-я годовщина Геноцида армян. 1,5 млн. армян погибли в результате этого ужасного преступления, совершенного в Османской империи.
Подписавшиеся под документом парламентарии воздают дань уважения памяти невинных жертв, осуждают все преступления против человечности. Предотвращение геноцидов и преступлений против человечности должно стать одним из наших приоритетов. ПАСЕ играет важное значение в предотвращении преступлений против человечества».