Կոնգրեսական Ադամ Շիֆը ընթերցել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի անունները
ԵՐԵՎԱՆ, ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը ԱՄՆ նեկայացուցիչների պալատում ընթերցեց Հայոց ցեղասպանության 1000 զոհերի անուններ: Ինչպես Հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Glendale News Press պարբերականը, մոտ մեկ ժամ տևողությամբ ընթերցմանը ներկա էին հայ համայնքի ներկայացուցիչներ, ովքեր երկու շաբաթվա ընթացքում ներկայացրել էին Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած իրենց բարեկամների անունները:
Անունները բարձրաձայն ընթերցելուց բացի, կոնգրեսականը այս անունները հրապարակել էր իր Թվիթերի միկնոբլոգում #NeverForget1915 հաշթեգով՝ ի հիշատակ 100 տարի առաջ Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած 1.5 միլիոն զոհված հայերի հիշատակին:
«Ընդամենը մեկ ժամվա ընթացքում ես կարողացա կարդալ փոքր քանակությամբ մարդկանց անունները, ովքեր սպանվել էին Հայոց ցեղասպանության ժամանակ: Բոլոր 1.5 միլիոն զոհերի անունները կարդալու համար կպահանջվին շաբաթներ: Հույս ունեմ, որ սա կհրավիրի հասարակության ուշադրությունը տեղի ունեցած հրեշագործության հուժկու լինելուն: Անունը, ի տարբերության թվի, վերացական չէ: Յուրաքանչյուր զոհ հանդիսանում էր մեկի որդին կամ դուստրը, մայրը կամ հայրը, պապիկը կամ տատիկը, մորաքույրը կամ քեռին», - ասաց Ադամ Շիֆը:
Ադամ Շիֆի ընթեցանությունը տեղի ունեցավ մեկ օր անց այն բանից հետո, երբ Սպիտակ տունը հաստատեց, որ ԱՄՆ նածագահ Բարաք Օբաման չի կիրառի «ցեղասպանություն» բառը:
Ինչպես ավելի վաղ փոխանցում էր «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնել էին Սպիտակ տան պաշտոնյաները: Այս տեղեկությունն ԱՄՆ նախագահի նստավայրում ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչներին հայտնել են Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավար Դենիս ՄըքԴոնաֆը և ԱՄՆ նախագահի՝ Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականի տեղակալ Բեն Ռոդեսը:

Rep. Schiff reads names of Armenian Genocide victims on House floor
YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Rep. Adam Schiff (D-Burbank) on Wednesday took to the U.S. House of Representatives floor to read the names of 1,000 people killed during the Armenian Genocide.
As reports “Armenpress” citing Glendale News Press,after business concluded in the House for the day, Schiff spent an hour reading the names of constituents' relatives and those in the Armenian-American community that were submitted over the past two weeks to his office through social media and email.
As each name was read, Schiff also tweeted the names, along with the hashtag #NeverForget1915, in reference to the 100-year anniversary of the 1.5 million Armenians who were killed at the hands of the Ottoman Turks.
Schiff’s reading of the names came the day after the White House confirmed that President Obama would not use the word “genocide” when he issues a statement today on the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
“In a single hour, I was only able to read the names of a mere fraction of those who were killed in the Armenian Genocide,” Schiff said in a statement. “To read all of the names of the more than 1.5 million people murdered at the time would take many weeks, and I hope that the recitation of the victims will help call attention to the magnitude of the crime. A name, unlike a number, is no abstraction — each was a son or daughter, a mother or father, a grandparent, an aunt or an uncle; each was a precious life.”