Եթե մարդ ի վիճակի չէ ճանաչել ցեղասպանությունը, նա մարդ արարած չի կարող կոչվել. Ջանլուկա Մարչիանո
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե մարդ ի վիճակի չէ ճանաչել ցեղասպանությունը, նա մարդ արարած չի կարող կոչվել: Ճանաչված դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոն վստահ է՝ բոլոր մարդիկ առաջին հերթին մարդ արարած են, և ունեն արժեքներ, և եթե «24/04» նվագախմբի համերգը քաղաքական է համարվում, ինքը չի վախենում ոչնչից:
«Այս համերգը շատ կարևոր նշանակություն ունի ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ աշխարհի համար, որովհետև մենք հիշատակում ենք 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Մենք բոլորս այն պետք է հիշենք: Ես մասնակցում եմ իմ շատ լավ ընկեր մաեստրո Սմբատյանի հրավերով: Ես համագործակցել եմ նրա ղեկավարած նվագախմբի հետ, հրավիրել եմ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբին Բեյրութ իմ՝ «Ալ Բուստան» փառատոնին մասնակցելու: Այս տարի մենք համերգները նվիրել ենք Հայոց ցեղասպանության տարելիցին»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ընդգծեց Ջանլուկա Մարչիանոն:
Դիրիժորը վստահ է՝ Սերգեյ Սմբատյանի նախաձեռնությունը հրաշալի է:
«Մաեստրո Սմբատյանն աշխարհում շատ ընկերներ ունի, ովքեր իր հրավերով մասնակցում են այս նախագծին: Բոլորը մասնակցում են միջոցառման գաղափարի համար և այստեղ նվագում են ավճար հիմունքներով»,- նշեց նա:
Մարչիանոն հավելեց, որ հիացած է համերգին ներկայացվող ստեղծագործություններով: «Կային որոշ կոմպոզիտորներ, որոնց անունները լսել էի, բայց գործերին ծանոթ չէի և հիմա հիացմունքով եմ ծանոթանում այդ ստեղծագործություններին»,-հավելեց նա:
Աշխարհի 43 երկրների 123 երաժիշտներից բաղկացած «24/04» նվագախումբը վերջին փորձերն է կատարում ապրիլի 24-ի համերգին ընդառաջ: «Վերածնունդ» խորագրով համերգը տեղի կունենա ժամը 20:15-ին Հանրապետության հրապարակում: Նվագախմբի կազմում ելույթ կունենան երաժիշտներ աշխարհի տարբեր ծայրերից: Որպես մենակատարներ հանդես կգան ջութակահար, միջազգային մրցույթների հաղթող, Յան Սիբելիուսի անվան միջազգային միցույթի պատմության մեջ ամենաերիտասարդ դափնեկիր, Եղիսաբեթ թագուհու անվան միջազգային մրցույթի առաջին մրցանակակիր Սերգեյ Խաչատրյանը, թավջութակահար, Չայկովսկու անվան, Կորեայի Geongnam, ԱՄՆ-ի Johansen երիտասարդ կառարողների, Արամ Խաչատրյանի անվան միջազգային մրցույթների դափնեկիր Նարեկ Հախնազարյանը, դուդուկի մեծ վարպետ Ջիվան Գասպարյանը:
Մենակատարների թվում են նաև բարիտոն, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Գևորգ Հակոբյանը, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի Բարի կամքի դեսպան Մարիա Գուլեգինան, ով այսօր աշխարհում ամենամեծ պահանջարկ վայելող սոպրանոներից է:
Չորս մասից բաղկացած համերգում կհնչեն Մակար Եկմալյանի, Արամ Խաչատրյանի, Էդգար Հովհաննիսյանի, Ղազարոս Սարյանի, Ալեքսանդր Հարությունյանի, Ավետ Տերտերյանի, Էդուարդ Միրզոյանի և այլոց ստեղծագործությունները:
Ելույթներն ուղեկցվելու են տեսապատկերներով, որոնց միջոցով կներկայացվեն Արևմտյան Հայաստանի բնակավայրերը, մշակույթը, հայկական ավանդույթները: Կցուցադրվեն տեսարաններ ջարդից, գաղթի ճանապարհից: Անդրադարձ կլինի մեծ հումանիստներին, ովքեր կարևոր դեր են ունեցել հայ ժողովրդի ոտնահարված իրավունքների պաշտպանության, հայ գաղթականների փրկության հարցում:
Համերգը ղեկավարելու են դիրիժորներ Սերգեյ Սմբատյանը, Հովհաննես Չեքիջյանը, Ջանլուկա Մարչիանոն, Միխայիլ Յուրովսկին:

Если человек не способен признать геноцид, он не может называться человеком – Джанлука Марчиано
Если человек не способен признать геноцид, он не может называться человеком. Известный дирижер Джанлука Марчиано уверен: каждый человек прежде всего – человек, имеющий ценности, и если концерт оркестра «24/04» считается политическим, то он не боится ничего.
«Этот концерт имеет большое значение не только для Армении, но и для всего народа, поскольку мы вспоминаем первый в ХХ в. геноцид. Я здесь по приглашению моего хорошего друга маэстро Смбатяна. Я работал с его оркестром, пригласил Молодежный оркестр Армении в Бейрут для участия моем фестивале «Аль Бустан». В этом году мы посвятили свои концерты 100-летию Геноцида армян», - как передает Арменпресс, сказал Марчиано.
Он не сомневается, что инициатива Смбатяна прекрасна.
«У маэстро Смбатяна много друзей по всему свету, и они участвуют в этом проекте по его приглашению. Все участвуют во имя самой идеи и на абсолютно бесплатной основе», - отметил он.
Марчиано добавил, что восхищен включенными в концерт произведениями. «Имена некоторых композиторов я слышал, но с их произведениям знаком не был, и теперь я от них в восхищении».
Оркестр «24/04», состоящий из 123 музыкантов из 43 стран, проводит последние репетиции перед 24 апреля. Концерт «Возрождение» состоится в 20:15 часов на площади Республики. В качестве солистов выступят: победитель международных конкурсов, самый молодой победитель Международного конкурса им. Яна Сибелиуса за всю историю конкурса, первый лауреат Международного конкурса королевы Елизаветы скрипач Сергей Хачатрян, лауреат конкурса им. Чайковского, корейского конкурса Geongnam, Конкурса молодых исполнителей Johansen (США), международных конкурсов им. Арама Хачатуряна, виолончелист Нарек Ахназарян и Дживан Гаспарян.
Среди солистов также баритон, Заслуженный артист РА Геворк Акопян, посол доброй воли ЮНИСЕФ Мария Гулегина – самая востребованная сегодня сопрано.
В четырех отделениях концерта прозвучат произведения Макара Екмаляна, Арама Хачатуряна, Эдгара Ованнесяна, Казароса Сарьяна, Александра Арутюняна, Авета Тертеряна, Эдуарда Мирзояна и др.
Выступления будут сопровождаться видеокартинами, знакомящими с пейзажами Западной Армении, предметами и памятниками культуры, армянскими традициями, сценами погромов. Зрители увидят великих гуманистов, роль которых в жизни армянского народа, в отстаивании его прав и его спасения трудно переоценить.
Руководить концертами будут дирижеры Сергей Смбатян, Ованнес Чекиджян, Джанлука Марчиано, Михаил Юровский.