Կալիֆորնիայի խորհրդարանի հանձնախումբը վավերացրել է Թուրքիայում ներդրումներն արգելող բանաձևը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդարանի Հանրային մարզի պաշտոնյաների, թոշակների եւ ընկերային ապահովության հանձնախումբը վավերացրեց նորակազմ Հայկական օրենսդրական համախմբումի ներկայացրած թիվ 1410 բանաձևը:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Asbarez.com-ը, բանաձևն արգելում է Կալիֆորնիայի հանրային մարզի պաշտոնյաներին (CalPERS) ու նահանգի ուսուցիչներին (CalSTRS) հանգստյան փաթեթներ առաջարկող հիմնադրամներին Թուրքիայում նեդրումներ կատարել:
Հանձնախմբի անդամներից վեցը բանաձևին կողմ են քվեարկել, իսկ մեկը` ձեռնպահ:
Նշյալ հիմնադրամներից առաջինը ներկայիս Թուրքիայում 185 միլիոն դոլարի ներդրումներ ունի, իսկ երկրորդը՝ «մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի»։
Բանաձևը պետք է վավերացվի Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդարանի ու Սենատի կողմից ու ապա ստորագրվի նահանգապետի կողմից` օրենքի ուժ ստանալու համար։
Հայկական օրենսդրական համախմբումը հաստատված է Կալիֆորնիայի նահանգային խորհրդարանի անդամներ՝ Խաչո Աշաճյանի, Ատրին Նազարյանի և Սքաթ Ուիլքի նախաձեռնությամբ։
Բանաձևի մասին «Սակրամենտո Պի» թերթում տպագրված հոդվածում Աշաճյանն ու Նազարյանը շեշտել են, որ մինչեւ այն պահը, քանի դեռ Անկարան չի ընդունել Հայոց ցեղասպանության իրողությունը և ցեղասպանության զոհերին ու նրանց ժառանգներին չի հատուցել վնասները, Հայաստանից դուրս ամենամեծ թվով հայ բնակչություն ունեցող Կալիֆորնիայի նահանգը չի կարող առևտրական բնականոն հարաբերություններ ունենալ Թուրքիայի հետ։Նրանք նաև նշել են, որ բանաձևը հստակ պատգամ պիտի լինի Անկարայի համար, որ Կալիֆորնիան չի կարող նպաստել Թուրքիայի տնտեսության բարգավաճմանը, քանի դեռ Անկարան աջակցում է Միջին Արևելքի քրիստոնյաներին, հրեաներին, քրդերին ու այլ փոքրամասնություններին ոչնչացնել փորձող ուժերին:

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. On Wednesday, the California State Assembly Public Employment, Retirement, and Social Security (PERSS) Committee voted to adopt Assembly Bill 1410, which calls for the divestment of the State of California’s investments in the Turkish government. The bill was co-authored by Assemblymen Adrin Nazarian, Katcho Achadjian, and Scott Wilk. It passed in committee by a vote of six in favor, one abstention, and none opposed.
As reports “Armenpress” citing Asbarez, if AB 1410 is passed on the State Assembly floor, ratified in the State Senate and signed into law by Governor Jerry Brown, it would provide that California divest a major part of its holding in Turkish government bonds and other Turkish government investment instruments. The bill targets approximately half a billion dollars in funds that have been invested by the California Public Employees’ Retirement System (CalPERS) and the California State Teachers’ Retirement System (CalSTRS).
Alongside the Return the Churches Resolution, which was introduced in last year’s Congress, this bill is perhaps the most far-reaching legislation related to the Armenian Genocide introduced within the United States to date.
Earlier this week, Assemblymen Nazarian and Achadjian co-authored an op-ed in the Sacramento Bee, in which they called for U.S. recognition of the Armenian Genocide and highlighted AB 1410.